“The Matrix”in yirminci yılına özel bir çizgi roman derlemesi

The Matrix’in dördüncü filmle ve orijinal kadrodan oyuncularla geri döneceği haberlerinin ardından serinin hayranlarını heyecanlandıracak yeni gelişmeler gündemde.

2019’un ilk The Matrix filminin 20. yıldönümü olması sebebiyle nostaljik bir yayın yapmak isteyen Wachowski Kardeşler, 1999’da yayımlanan (ve kısa süre sonra toplatılan) The Matrix çizgi romanlarını tek bir kitapta topluyor. Üstelik o zamanlar yayımlanmamış maceralar da ilk kez bu kitapta yer alacak.

Wachowski Kardeşler’in film serisiyle birlikte başlattığı çizgi roman yayıncısı Burlyman Entertainment, ilk olarak bir web serisi olarak yayımlanan ve sonrasında Warner Bros.’un dahiyane fikriyle, ABD’de filmi sinema salonunda izleyenlere ücretsiz olarak dağıtılan basılı formata taşınan serisi sansüre takılmıştı. Bu büyük çaplı PR hamlesinin ardından çizgi maceralardan birinde yer alan penis çizimini fark eden Warner Bros. yetkilileri, dağıtımı sonlandırmış ve piyasadaki baskıları toplamıştı. 2000’lerde eBay’de fahiş fiyatlara alıcı bulan bu nadir çizgi hikâyeler, MATRIX COMICS 20TH ANN DLX ED HC POD CVR ismiyle yayınlanacak derlemede bir araya geliyor. Bu hikâyelerin yaratıcıları da Lena ve Lily Wachowski’nin yanı sıra Neil Gaiman, Dave Gibbons, Bill Sienkiewicz ve Michael Oeming gibi çizgi roman aleminin öncü figürleri.

6 Kasım’da raflarda olacak kitap, 40 dolara satılacak.