Marvel Pride serisinin yeni kuir kahramanı: Somnus

Marvel, 1986 tarihli Marvel’s Voices serisinin 35. yılı için Marvel’s Voices: Pride isimli bir proje üzerinde çalışıldığını geçen ay duyurmuştu. LGBTİ+ Onur Ayı’nı kutlayacak Pride serisinde Marvel’s Voices karakterleri ilk defa kuir merkezli hikâyelerde görülecek.

Serinin ilk sayısının varyant kapağı Luciano Vecchio’ya ait. Bu kapak, seri başlamadan önce yayımlanmıştı. Vecchio kapağın kenarlarına Voices‘dan karakterler eklemiş, orta bölümü de boş bırakarak buraya eklenecek karakteri sona sakladıklarını duyurmuştu. Sonunda bu varyanta eklenen karakter Somnus oldu. Vecchio’nun tasarladığı Somnus’la ilgili şu an için bildiğimiz tek şey ise kuir olduğu.

Marvel’ın Antik Roma ve Yunan mitolojilerinden esinlenilmiş birçok karakteri olduğunu biliyoruz.  Somnus’un da Antik Roma mitolojisindeki uyku tanrısı olduğu düşünüldüğünde Vecchio’nun karakterine uykuyla alakalı güçler vermiş olması muhtemel görünüyor.

Marvel bundan önce Somnus adlı bir karakteri Inhumans Limited serisinde kullanmıştı ama buradaki karakterin, Voices‘ın Somnus’u ile bağlantılı olup olmadığı henüz kesinleşmiş değil. Ayrıca kapakta “Who is Somnus?” yazısındaki “is” kelimesinin üstü çizilip “was” yazılmış; bu detay da karakterin geçmişte var olduğu yönünde tahminleri güçlendiriyor.

Serinin ilk macerası Marvel’s Voices: Pride #1 ise 23 Haziran’da raflarda.

Marvel’s Voices: Pride LGBTQI+ Special

Marvel’s Voices serisinin diğer sayılarıyla benzer olarak Pride sayısı da farklı ve çeşitli kimliklerde karakterlerin hikâyelerini anlatacak.

Son macera Marvel’s Voices: Legacy, ırk ve etnik kökenin öne çıktığı kimlikler üzerine yoğunlaşıyordu. Hâlâ devam eden seri, Angélique Roche’un Nisan 2018 tarihli podcast’inde konuşulanlardan yola çıkarak hazırlanmıştı. 40’tan fazla bölümü bulunan bu podcast, etnik veya cinsel kimlikleri farklı olan sanatçıların yaratım süreçlerine ve genel olarak hayat deneyimlerine odaklanıyor. Legacy‘nin yazarları Tochi Onyebuchi ve Stephanie Williams da bu vesileyle podcast’in konuğu olmuşlardı.

Marvel’s Voices: Pride aynı zamanda Marvel’ın LGBTİ+ karakterleri ve kuir hikâyeleri merkeze alacağı ilk özel sayısı olacak. Pride‘da okuyacağımız karakterlerden bazıları da önceden aşina olduğumuz Marvel çiftleri. Mystique ve Destiny, Nico Minoru ve Karolina Dean ile Wiccan ve Hulk, takip edebileceğimiz kuir çiftlerden bazıları. Bunlar dışında Iceman, Daken, Karma, Northstar ve Angela’yı da bu özel sayıda göreceğiz.

Marvel’s Voices: Pride #1‘da çalışacak sanatçılardan Anthony Oliveira, kuir kimliğinden dolayı bu serinin kendisi için çok kişisel olduğunu söylüyor. Oliveira’nın dışında Kieron Gillen, Olivier Coipel, Steve Orlando, Tini Howard, Vita Ayala, Kris Anka ve Javier Garrón da Marvel’s Voices: Pride’a katkıları olan diğer sanatçılar.

Yazı: Aslı Cangöz

Yükleniyor...