Marvel, yıllar önce Neil Gaiman'a bir "X-Men" çizgi romanı yazma teklifinde bulunmuş

Sandman, American Gods, Coraline gibi kitaplarıyla sayısız ödül kazanan yazar Neil Gaiman’ın 2000’lerin başlarında Marvel’dan bir X-Men çizgi romanı yazmak üzere teklif aldığını ama kötü zamanlama sebebiyle bunun gerçekleşmediği ortaya çıktı.

Marvel’ın yaratıcı ekibinde yer alan çizerlerden Joe Quesada, kendi Tumblr sayfasından yaptığı paylaşımla söz konusu hikayeyi detaylandırdı. Kendisinin çizimlerini üstleneceği ve Gaiman’ın da hikayesini yazacağı bir X-Men çizgi romanı için kolları sıvayan Quesada, ünlü yazarı ikna edebilmek için Wolverine’in yer aldığı üç sayfalık bir mini hikaye hazırlamış.

Quesada’nın metinleri yerleştirdiği ve Danny Miki tarafından renklendirdiği versiyon bulunamıyor olsa da aşağıda Quesada tarafından yapılan çizimleri görebilirsiniz. Çizer, hikayeyi şöyle anlatıyor:

“Wolverine doğrudan Neil’i işaret eder ve etrafındaki panellerin ne kadar boş olduğunu gösterir. Neil’in hemen mızmızlanmayı bırakıp işe koyulması gerekmektedir çünkü bunlar kendi kendilerini doldurabilecek yerler değildir. Wolvie Neil’le uğraşmaya devam ederken bir puro yakmaya yeltenir. Ama bunun Marvel evreninde hoş karşılanmadığını hatırlar ve puroyu yere atar. Sonrasında eline bir Marvel çizgi romanı alır editörün ne kadar büyük bir kaybeden olduğuna göndermeler yapar. Sonradan pençelerini açar ve uzaklaşır.”

tumblr-noqh5uY0Vf1tlzs61o1-1280-2cfb3
tumblr-noqh5uY0Vf1tlzs61o2-1280-ee5a6
tumblr-noqh5uY0Vf1tlzs61o3-1280-43864

Neil Gaiman’ın yolları çok kısa bir süre sonra belki de olabilecek en güzel şekilde kesişti. Marvel evrenini zamanda bir hayli geriye götürdüğü Marvel 1602 çizgi romanını yazan Gaiman’a çizimleriyle Andy Kubert eşlik etmişti. Kısa sürede kült mertebesine ulaşan Marvel 1602, 2003 yılında yayımlanmıştı.