“Master of None” dört yıl aradan sonra lezbiyen bir aşk öyküsü olarak dönüyor

Yaratıcılığını Aziz Ansari ile Alan Yang’in üstlendiği, 30 yaşında bir aktörün New York’ta var olma çabasını konu edinen Emmy ve Altın Küre ödüllü romantik komedi serisi Master of None, ilk sezonuyla 2015’te girmişti hayatımıza. Başrolde de yer alan Ansari, 2017’de izlediğimiz 2. sezonunun ardından uzunca bir araya girileceğinin sinyallerini, şu sözleriyle vermişti: “Bekar bir adamın sürekli eğlenip başka yerlerde yemek yemesine dair anlatacak daha fazla hikâyem kalmadı”.

Bir kadının 2018’de, Aziz Ansari’nin kendisine cinsel şiddet uyguladığını paylaşmasının ardından; dizinin verdiği ara da 4 yıla kadar uzadı. Netflix’in geçtiğimiz gün yayımladığı fragmana göre, Master of None’ın “Moments in Love” alt başlıklı yeni sezonu lezbiyen bir aşk hikâyesini merkezine alarak 23 Mayıs’ta karşımızda olacak.

Bu kez merkezde, Lena Waithe’in karakteri Denise var

2. sezonun ardından bir kez daha yönetmen koltuğuna oturacak olan Ansari, senaryoyu Lena Waithe ile birlikte kaleme almış. İkilinin yazarlık yetenekleri daha önce, şahane “Thanksgiving” bölümünün kazandığı Emmy ödülüyle taçlanmıştı. Ansari yerine bu sezon başrolde; Denise karakteriyle karşımıza çıkan, pek sevdiğimiz Lena Waithe ile Alicia rolüyle kadroya dahil olan, BAFTA ödüllü Naomi Ackie’yi seyredeceğiz. Ackie’yi de daha önce The End of The F***ing World’de izlemiş ve performansını pek beğenmiştik. 

Master of None ilk 2 sezonunda, Ansari’nin hayat verdiği Dev karakterinin maceralı aşk hayatını takip etmişti. Yeni sezonda ise Denise ve partneri Alicia’nın hikâyesi mercek altına alınarak; evliliklerin inişli çıkışlı yapısı, doğurganlık, bir çift ve bireysel olarak olgunlaşma gibi temalar işlenecek.

Aziz Ansari’nin cinsel şiddet geçmişi

Şüphesiz ki bu odak değişikliğinin bir sebebi var. Geçtiğimiz yıllarda Grace takma isimli bir kadın, randevuya çıktığı Aziz Ansari’nin ona cinsel şiddet uyguladığını açıklamış; ısrarcı tavırları ve agresif tutumu nedeniyle oyuncuyu eleştirilmişti. Ansari bu iddiaları “Bana her şey yolunda gibi gelmişti. Ama onun için öyle olmadığını öğrendiğimde çok şaşırdım ve endişelendim. Söylediklerini yürekten aldım ve sindirmek için kendime biraz vakit tanımanın ardından kendisine yanıt verdim.” sözleriyle kabul ederek, gündemden uzak kalmayı seçmişti. Master of None’ın verdiği uzunca arayı da, bu bağlamda yorumlamak mümkün.

Dizi ara vermiş olmasına rağmen; Ansari, 2019’da Netflix özel komedi şovu Right Now’ı yayınlamış ve kısaca istismar iddialarına değinmişti. Çeşitli tepkilere yol açan tüm bu gelişmelere rağmen, Master of None’ın dönüşüyle de anlaşılacağı gibi, Netflix yeniden Aziz Ansari’yle çalışmaya oldukça istekli.

Yazı: Esra Hiçyılmaz