Merch piyasasında COVID-19 açılımı sürüyor

Mart ayında sağlık maskesi satışa sunan reggaeton sanatçısı J Balvin, duyarsız davrandığı ve bu denli hassas bir durumdan faydalandığı yönünde sosyal medyadan eleştiri tufanına tutulmuştu. Şimdi ise manzara çok daha farklı: Lady Gaga’dan Megadeth’e, Twenty One Pilots’tan Wu Tang Clan’e kadar onlarca sanatçının Corona ürünlerine rastlıyoruz, tabii en çok da medikal maskelere. The Chemical Brothers, Radiohead, Bastille ve Blink-182’nun hayır işleri için merch üreten müzik şirketi Sandbag, algıdaki bu değişime “yeni normal” ekseninde bir yorum getiriyor: “Şartlar değişti. Salgının ilk zamanlarında medikal maskenin çok negatif ve korkunç bir imajı vardı. Şimdiyse dükkânlara girerken taktığımız bir şey.”

Geçtiğimiz sene değeri 3,5 milyar olan merch endüstrisinin pandemi taleplerine hızlı ve kolay bir şekilde uyum sağladığı aşikâr. 35 bini aşkın sanatçının ürünlerini satan Merchbar kurucularından Ed Aten, Spotify’a yaptığı bir açıklamada, “Bence sektör, 2020’nin böyle olacağı fikrini kavramaya çalışıyor. Yani, streaming ve e-ticarete iyice odaklanmak için herkes planlarını yeniden gözden geçiriyor.” sözlerine yer vermişti. Daha sonra, olayın sadece ticari kaygı ve kâr amacından ibaret olmadığına açıklık getirircesine; sanatçıların toplumsal konularda farkındalık yaratmak ve mücadeleye destek olmak için gelir elde etmek adına bu özel ürünleri yarattıklarını dillendirmişti.

Bazı merchler dayanışma amaçlı satışa sunuluyor. Örneğin Rock Off Trade; Debbie Harry, Mick Jagger, Elvis Presley, Beyoncé, Dolly Parton, Pantera, Prince, Bob Marley, Yoko Ono, Snoop Dogg, Jimi Hendrix ve daha pek çok müzisyen ve grubun yüzleri ya da logolarıyla tasarlanan maskelerden her birinin 3 dolarını MedShare’e bağışlıyor. Öte yandan Katy Perry, Lady Gaga, Nicki Minaj, Bad Bunny gibi birçok sanatçı çıkardıkları maskelerini yeni albümlerini tanıtma aracı olarak kullandığını da görüyoruz. Universal Music Group’un merch ayağı Bravado, “We’ve Got You Covered” adlı yeni koleksiyonunda Ariana Grande, Justin Bieber, Billie Eilish, The Rolling Stones, The Weeknd, Queen, Black Sabbath ve Frank Sinatra’nın yüzlerinin yer aldığı maskeler satıyor. Gelirinin bir kısmını İngiltere’deki Help Musicians ve Amerika’daki MusiCares’e bağışlayarak müzisyenlere destek veriyor. 

DEVO ise merch olayını daha yaratıcı bir yerden yakaladı. Ekip, ikonik “Whip It” klibiyle popülerleşen ve grubun sembolü haline gelen “enerji kubbesini”, siperliğe dönüştürüp satışa sundu. Ürün açıklamasına göre siperlik, “İnsanın başındaki taçtan kaçan enerjiyi toplayıp Medula Oblongata’ya doğru geri iterek zihinsel enerjiyi arttırıyor.” Ayrıca grup, Freedom of Choice albümünün 40. yıldönümünü kutlamak adına iki çeşit de maske çıkardı. 

Philadelphia’daki ünlü konser salonu Union Transfer de tüm etkinliklerinin salgın sebebiyle ertelenmesinin ardından ilginç bir fikirle çıkageldi. Mekânın Pussy Riot, Caspian, Stephen Malkmus gibi isimlerin yer aldığı 2020 bahar takvimi, her tarihin üzerine “ertelendi” ibaresinin eklendiği bir tişört tasarımına dönüştü. “Union Transfer COVID-19 Tour” başlıklı tişörtün ön cephesinde de bir el dezenfektanı görülüyor.

Avusturyalı metal etiketi Napalm Records, şakanın dozunu kaçıranlardan biri. “Corona Virus World Tour 2020” isimli bir tişört satışa sunan plak şirketi, salgın için metal gruplarını andıran bir logo tasarlamış, sırt kısmında da bir konser takvimi gibi virüsün yayılma rotasını sıralamış.

Californialı punk grubu Social Distortion da kelime oyunlarını seviyor anladığımız kadarıyla. “Social Distancing” (sosyal mesafelenme) yazılı tişörtleri satışa çıkaran ekip, elde edilen geliri MusiCares’in COVID-19 fonuna bağışlıyor.

Bu sırada Motörhead, 2015’te aramızdan ayrılan Lemmy’nin üç farklı surat ifadesinden oluşan “Faces of Lemmy” maske paketini piyasaya sürdü.

Müzik dışı piyasaya bakacak olursak, Tiger King’in yayımlanmasının ardından şöhrete kavuşan Carole Baskin’in vahşi doğayı koruma oluşumu Big Cat Rescue, desenli ve düz siyah maskelerini Tread 365 sitesinden satışa sundu. Merch çılgınlığının favorilerinden biri de şüphesiz, Mila Kunis ve Ashton Kutcher çiftinin Nocking Point markasıyla ortaklaşa ürettiği “Karantina Şarabı”. Macaulay Culkin’in Home Alone maskesiyle verdiği pozu da görmeyen kalmamıştır heralde. Sahi kendi el dezenfektanı markasını çıkaran olmadı mı?

Yazı: Cansu Çubukçu