Mercury adaylarında kadınlar ve pop müzik ön planda

Britanya’da yılın en iyi albümünü onurlandıran Mercury Ödülleri, 2020 adaylarını açıkladı. 29 yıldır verilen ödülün tarihinde bir ilk yaşandı. Ödüle aday gösterilen 12 albüm arasında kadın müzisyenler ve kadınların başı çektiği gruplar çoğunlukta.

Dua Lipa’nın kişisel tarihinin izini sürerek geleceğin kapısını araladığı Future Nostalgia, şimdiden 2020’nin en iyi albümleri listelerinin üst sıralarındaki yerini sağlamlaştıran Porridge Radio’nun son albümü Every Bad, Charli XCX’in “karantina albümü” How I’m Feeling Now, Laura Marling’in hayalî kızına seslendiği Song for Our Daughter, Stormzy’nin kafasına takılan taç ile hesaplaştığı son albümü Heavy Is The Head ve İngiltere’nin yeni nesil caz sahnesinin neferlerinden Moses Boyd’un tropik ritimlerle hayat verdiği Dark Matter adaylar arasında. 

Geçtiğimiz yıllarda punk ve alternatif rock albümlerinin adaylıklarının ön plana çıktığı Mercury Ödülleri, bu yıl ağırlığı pop kayıtlarına vermiş gibi görünüyor. Dua Lipa, Charli XCX, Georgia gibi adaylardan biri ödüle layık görülürse, 1994’ten bu yana ilk kez bir pop albümü Mercury Ödülü’nü kazanacak. Nitekim Mercury’ye layık görülen son pop albümü, M People’ın Elegant Slumming’i olmuştu.

Kazananın 24 Eylül’de Londra’daki Hammersmith Apollo’da COVID-19 tedbirlerine uygun şekilde gerçekleşecek törenle açıklanacağı Mercury Ödülleri’nin bu yılki aday listesi şöyle:

Anna Meredith – Fibs
Charli XCX – How I’m Feeling Now
Dua Lipa – Future Nostalgia
Georgia – Seeking Thrills
Kano – Hoodies All Summer
Lanterns on the Lake – Spook the Herd
Laura Marling – Song for Our Daughter
Michael Kiwanuka – Kiwanuka
Moses Boyd – Dark Matter
Porridge Radio – Every Bad
Sports Team – Deep Down Happy
Stormzy – Heavy is the Head


Yükleniyor...