Mert Demir şarkılarıyla sitem, özlem, bitmeyen aşk

Yazı: Eylül Ege - Fotoğraf: Ali Gülşener

R&B – bedroom pop hattında gezinen ilk albümü KİMİM LAN BENin ardından peşi sıra düetler yayımladı Mert Demir. Melike Şahin, Tolga Akdoğan, Canavar Banavar ve geçtiğimiz yıl her köşe başında, yanımızdan geçip giden arabaların içinde, sosyal medya paylaşımlarının fonunda duyduğumuz Mabel Matiz düeti “Antidepresan”… 2023’ü bossa nova titreşimlerini alaturka melodilerle harmanladığı “Gözlerime Bak” ile açan müzisyen yeni işinde, çocukluğundan yadigâr tınılara, arabeske doğru çeviriyor dümeni. Huzurlarınızda, Mert Demir’in kendi deyimiyle üç şarkıda “açık kalp ameliyatı”: Ateşe Düştüm.

Kısaçalara adını veren açılış şarkısının sözü ve müziği Mert Demir ile Mela Bedel ortaklığında yazılmış. Başını göğsüne koyup bir gün uyuyamadığı sevdiğinin kırdığı hayalleriyle baş başa kalmış esas kişimiz; yakıcı ud eşliği ve geleneksel ritimlerin kucağında, hayatını onun eline bırakışına sakince sitem ediyor “Kimse beni düşünmesin, düştüğüm gibi kalkarım.” diye. 

Sırada Özcan Deniz yorumuyla hafızalarda kalan bir Orhan Ölmez bestesi, “Dön Desem” var. Akustik gitar ve udun sohbetine eklemlenmiş puslu vokaller yangını körüklemeye devam ediyor, özlemin dayanılmazlığından dem vuruyor. Kapanışı yapan “İkimize Birden” geçtiğimiz ay tadımlık olarak dinlemeye açılmıştı; Alişan’ın yorumuyla bütünleşmiş bir Mert Ekren bestesi. Bu kez düzenlemenin rengi değişiyor; telliler yerini tuşlular ve yaylıların kurduğu atmosferik bir zemine bırakıyor. Sonunda olmuyor, olamıyor; mesele “Doğru yer, yanlış zaman”a bağlanıyor.

Fadeout Studios’ta kaydedilen, Pale Records etiketiyle yayımlanan EP’nin miks ve mastering işlemleri Emre Malikler tarafından yapılmış. Bir 45’liği andıran nostaljik kapak görselindeki fotoğraf Ali Gülşener’in gözünden, tasarımı ise Cem Yönetim’in elinden çıkmış. Hepsini canlı canlı dinlemek isteyenler, 29 Eylül’de DasDas’a bekleniyor; biletler burada. Üçlemenin klipleri de önümüzdeki günlerde paylaşılacak.

Beni Bu Şarkılar Mahvetti

Hazır bir değil üç şarkıyla mahvolmuşken, 24 Aralık 2022 akşamı Bant Mag. Havuz / Bina’da gerçekleşen Beni Bu Şarkılar Mahvetti buluşmasından Mert Demir – J. Hakan Dedeoğlu sohbetini de hatırlatalım. Konuğumuz, Stevie Wonder’dan Berdan Mardini’ye, onu mahvetmiş şarkıların hikâyelerini anlatıyor burada. “Seçtiğim şarkılar biraz tehlikeli” diyerek tanımladığı kronolojik seçkisine İstanbul-Sivas arası yolculuklar, ilkokulda müzik dersinde ilk kez insan içinde şarkı söyleme deneyimi ve boğazda yüzmeyi öğrendiği yıllara dair anekdotlar eşlik ediyor.