Met Gala 2022’nin sergisi sekiz yönetmene emanet

Metropolitan Sanat Müzesi’nin (The Met / Metropolitan Museum of Art) Kostüm Enstitüsü adlı kanadı yararına düzenlediği, belirlenen temadan hareketle her sene ünlü isimlerin kırmızı halıda arz-ı endam ettiği Met Gala; hem magazinsel değeriyle hem de moda dünyasının en büyük yardım gecelerinden biri oluşuyla ün yapmış bir etkinlik.

2021 edisyonunun galasında tema “Amerika’da: Bir Moda Sözlüğü” olarak duyurulmuş; gecenin ev sahipleri Timothée Chalamet, Billie Eilish, Amanda Gorman ve Naomi Osaka olmuştu. Galanın açılışını yaptığı aynı isimli sergi ise 19. yüzyıldan 20. yüzyıl ortalarına kadar ABD’de çalışmış tasarımcıları ve terzileri selamlayan, iki bölümden oluşan bir çalışmanın ilk ayağıydı. Kostümlerin çoğu, işleri daha önce hiç müzede sergilenmemiş kimi genç tasarımcıların elinden çıkmıştı.

İsmi “Amerika’da: Bir Moda Antolojisi” olarak duyurulan diğer sergiye dair de ilk detaylar gelmeye başladı. Müzenin yıldız küratörlerinden Andrew Bolton ve Kostüm Enstitüsü’nden sorumlu Wendy Yu, serginin sekiz yönetmenin liderliğinde hayata geçeceğini duyurdu: Janicza Bravo, Sofia Coppola, Julie Dash, Regina King, Martin Scorsese, Autumn de Wilde, Chloé Zhao ve aynı zamanda moda tasarımcısı olan Tom Ford

Yönetmenlerin farklı dönemlere keşfe çıkılacak odalar için fotoğraf veya video çalışmaları hazırlayacağı “Amerika’da: Bir Moda Antolojisi”nde yaklaşık 100 kostüme yer verilecek. Bolton’un deyimiyle “ABD’nin ileri görüşlü film rejisörlerinden bazılarının hayal güçlerinden süzülmüş, alışılmadık moda anlatıları”nın odağında, tarih boyunca ABD modasının şekillenmesinde kilit rol oynasalar da arka planda kalmış ve çoğunluğunu kadınların oluşturduğu terzi ve tasarımcılar yer alacak. Bolton; sosyal adalet, çeşitlilik ve kapsayıcılığın onlar için önemli bir kıstas olduğunu söylüyor.

5 Mayıs’ta başlayacak ve ilk bölümüyle birlikte Metropolitan Sanat Müzesi’nin Anna Wintour Kostüm Merkezi’nde gezilebilecek serginin galasıysa 2 Mayıs’ta düzenlenecek. Gecenin ev sahiplerini hangi isimlerin yapacağı henüz bilinmiyor.

Yazı: Elif Çelik