Kapsamlı bir MF DOOM biyografisi yolda

“Ben hip hop yapıyorum ama sıradan bir kişinin anlatamayacağı hikâyelerimi iletebilmek için Doom karakterini kullanıyorum. Bir yazarın çılgın karakterler hakkında yazması illa yazarın da deli olduğu anlamına gelmez.” -MF DOOM

Advertisement

Dumile, King Geedorah, Viktor Vaughn gibi alter egoları altında; 80’lerden hayatını kaybettiği 2020’ye kadar yaptığı üretimlerle hip hop dünyası için bir efsaneye dönüşen MF DOOM için kapsamlı bir biyografi hazırlandığı duyuruldu. Kitap; şaşırtıcı hamleleri, heyecan verici ortaklıkları ve güçlü hikâye anlatıcılığıyla müzik tarihine derin izler bırakan MF DOOM’un yükselişinden düşüşüne, kurtuluşundan zamansız ölümüne uzanacak.

2021’de yayımlanan Wu-Tang Clan biyografisinde de parmağı bulunan deneyimli müzik gazetecisi S.H. Fernando Jr.’ın yazdığı The Chronicles of DOOM: Unraveling Rap’s Masked Iconoclast’ın yayıncısı Astra House, kitapla buluşmak için 2024’e randevu verdi. “Amatör müzik tarihçileri onun hikâyesinin tamamını anlatmayı defalarca denediler ve başarısız oldular.” diyen Astra House editörlerinden Danny Vazquez, sonunda müzisyenin hakkını veren bir işin yaklaştığını vurgulayarak merakları iyice kabartıyor.

MF DOOM’un ardından yapılan anmalara dair birkaç not

MF DOOM hakkında, “Benim için, kelimeleri söyleme şekli, daha önce hiç duymadığım bir şekilde bilinç akışını kullanma dehası çoğu zaman şok ediciydi.” sözlerini söyleyen Thom Yorke, müzisyenin şarkılarıyla uzun zamandır meşgul olanlardan.

Yorke’un, MF DOOM’un 2009 tarihli BORN LIKE THIS albümünde bulunan, prodüktörlüğünü bir başka efsane J Dilla’nın üstlendiği “Gazzillion Ear” şarkısına yaptığı remiks, aynı koleksiyonda bonus parça olarak yer almıştı.

Londralı bağımsız etiket Lex Records’ın 20. yaşını kutlayan LEX.XX adlı uzunçalara katılması için 2021’de “Gazzillion Ear”ı iki farklı versiyonla yeniden remikslemişti Thom Yorke.

Geçtiğimiz yaz bir de MF DOOM’un eski okul arkadaşı olan profesör Dr. Patrick C. Graham’ın önderliğinde Long Beach, New York’ta bulunan bir sokak, müzisyeni onurlandırmak üzere yeniden adlandırılmıştı.

Bir anma da bizden. DJ ve plak koleksiyoncusu Volkan Judocu, MF DOOM’un ölümünün ardından Bant Mag. için 3,5 saatlik bir çalma listesi hazırlamıştı.