Michelle Williams ve Oscar Isaac ile “Bir Evlilikten Manzaralar”

Gün geçmiyor ki Hollywood’un gündemine bir uyarlama haberi daha düşmesin. Bu seferki girişim HBO cephesinden geliyor ve görünen o ki kanal, oldukça iddialı bir işe girişiyor. İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman’ın en bilinen eserlerinden olan, 1973 yapımı mini dizi Scenes from a Marriage (Scener ur ett äktenskap) Amerikan televizyonlarına, yine mini dizi formatında uyarlanacak.

Michelle Williams ve Oscar Isaac gibi iki heyecan verici oyuncu başrolleri paylaşırken, yönetmen koltuğunda ise Hagai Levi var. Kendisi sıkıntılı evlilik dünyasına oldukça alışık, zira The Affair dizisinin de yaratıcı ekibinde yer alıyordu. Daha önce Fosse/Verdon’da izlediğimiz Williams ve Show Me a Hero isimli mini dizide yer alan Isaac, televizyon kariyerlerine son hızda devam ediyorlar.

HBO projesinin sevgi, nefret, arzu, tekeşlilik, evlilik ve boşanma gibi meseleleri çağdaş bir Amerikalı çiftin merceğinden yeniden inceleyeceği biliniyor. Orijinal yapım, Johan ve Marienne çiftinin çalkantılı evliliklerini odak noktası haline getiriyor ve kadrosunda Erland Josephson ile -Bergman’ın uzun yıllar evli kaldığı- Liv Ullmann’ı barındırıyordu. Senaryonun çıkış noktasının da, yine bu çiftin evlilikleri olduğunu belirtelim.

Yönetmenin son dönemlerine denk gelen Scenes from a Marriage‘i bir sinema filmi olarak hatırlıyor olabilirsiniz. Altı bölümden oluşan mini dizi, film olarak kurgulanmış versiyonuyla da vizyona girmiş; Bergman’ın en önemli yapıtlarından biri olarak addedilmişti. Filmin modern sinemadan birçok yönetmeni etkilediği biliniyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer