İngiltere caz sahnesinden Miles Davis anısına: London Brew

Yazı: İklim Özergün

Nubya Garcia, Shabaka Hutchings, Dave Okumu, Tom Skinner gibi yeni nesil caz yıldızlarını bir araya getiren London Brew projesinin aynı adlı uzunçaları 31 Mart’ta yayında olacak. Concord Jazz etiketli koleksiyon, Miles Davis’in 1970 çıkışlı klasik albümü Bitches Brew’a bir saygı duruşu olarak tasarlanmış. İlk tadımlık “Miles Chases New Voodoo In The Church” aramızda.

Nubya Garcia, parçayı şu sözlerle anlatıyor: “Bu single’da Miles Davis’in Jimi Hendrix’e yazdığı şarkıyı (gazeli) yorumladık. Hem Miles’ın hem de Jimi’nin yaratıcı beyinlerinden her zaman çok ilham almışımdır. Her ikisi de kendi yollarını çizen yenilikçilerdi; bu benim kendi kariyerimde de arzu ettiğim bir şeydi. Bir süredir enstrümanımla pedallar ve efektler deniyor ve kullanıyorum, bu yüzden bunu bu yolda yapabilmek, onların mirasına saygı duruşunda bulunmak hem yaratıcı hem de kişisel olarak bir zevkti.”

Aralık 2020’de Londra’daki Church Studios’da kaydedilen albümün prodüktörlüğünü Martin Terefe, yürütücü yapımcılığını ise Bruce Lampcov üstleniyor. Ekip; pandeminin getirdiği kısıtlamaların, ortak üretimleri baltalayan bu sürecin ardından birlikte müzik yapmayı ve kolektif yaratıcılığı keşfetmeyi çok özlediklerini vurguluyor. Projenin pandemi zamanlarındaki duygusal yolculuklarını anlattığı konusunda hemfikirler. Martin Terefe London Brew’u “bazen rahatsız edici, bazen tanıdık ve neşeli, bazense derin bir meditasyon gibi.” diye tanımlıyor.

Geçtiğimiz mayısta Nubya Garcia ile kişisel üretim pratiği, ilk albümü SOURCE, radyoculuk macerası ve dahasını konuşmuştuk. İlgilenenler, “Farklı yer ve deneyimlerin anlatıcısı olan müzik: Nubya Garcia ile sohbet” başlıklı röportajımıza göz atabilir.