İnsan ne kadar kaçabilir diye soran bir podcast: Misafir Odası

Yazı: Eylül Ege

“Merhaba. Ben Umay Şen, 35 yaşındayım. Bu şehirde debeleniyorum. Kardeşim Ülgen ve annem İştar’la mutsuz orta sınıf bir aile olmanın hakkını veriyoruz. Yurt dışına çıkma planlarım, her sabah içtiğim yarım litre kahve ve bindiğim metrolarla da beyaz yakalılığın hakkını veriyorum.”

Podbee Media’nın yeni yapımı Misafir Odası’nın baş karakteriyle tanıştınız. Senaryosunu Volkan Çıkıntoğlu’nun yazdığı, yönetmenliğini Tunç Şahin’in üstlendiği sekiz bölümlük yeni podcast serisi, Şen Ailesi’nin 14 yıl önce kaybettiği baba Rıza’nın mevlidine günler kala annenin ortadan kaybolmasının ardından yaşananları konu ediyor. 

Kadro deyim yerindeyse yıldızlar geçidi. Umay’ı Aslı İnandık, kardeşi Ülgen’i Güven Murat Akpınar, annesi İştar’ı Derya Alabora, babası Rıza’yı ise Serkan Keskin canlandırıyor. Projenin süpervizörleri Tülin Özen ve Tansu Biçer. Müzikler, yakın zamanda Gevende’yle sahalara dönen Okan Kaya’nın, afiş tasarımı ise Onur Sipahi’nin elinden çıkmış.

“İnsan ailesinden, ölümden, çocukluk anılarından, yaşamaya çalıştığı şehrin gürültülerinden ve kafasındaki seslerden ne kadar uzağa kaçabilir?” sorusuna yanıtar arayan serinin ilk bölümü yayında. Umay, hayali kitlesiyle konuşur, onlara bir gününü anlatırken, en son ne zaman ağladığını hatırlamaya çalışıyor; yolu, Michael Jackson’ın ölümüne çıkıyor.