MIX'e geri sayım: Bant Mag. No:47'den // Çizgi hikâyesiyle: Büyük Ev Ablukada

30 Eylül – 1 Ekim tarihlerinde Zorlu PSM’de gerçekleşecek MIX – Seslerarası Bir Deneyim festivalinde Fırtınayt konseriyle sahnede olacak Büyük Ev Ablukada’nın söz konusu “yeni şekli” öncesindeki hikâyesini Bant Mag. No:47’de Sadi Güran’ın illüstrasyonlarıyla anlatmıştık. Söz konusu dosyayla festival için geri sayımımızı sürdürüyoruz!

*Hikâyemiz, ana karakterlerimizden ikisinin 2005 yılında bir tiyatro oyunu sayesinde tanışmasıyla başlıyor. Canavar Banavar ve Afordisman Salihins, Kent Oyuncuları’nın 2005 yılında sahnelediği Kumarbazın Seçimi oyunuyla ilk kez bir araya geliyor. Oyunda oynayan Canavar Banavar, oyunun ışıklarının tasarımının yapılmaya başladığı gün Afordisman Salihins’le tanışıyor. Afordisman Salihins’in giydiği Sonic Youth tişörtüyle açılan muhabbet, sonraki yıllarda Büyük Ev Ablukada’ya dönüşecek bir arkadaşlığın başlangıcı oluyor.

bea-1web

*Cihangir’deki bir evin odası, grubun üyelerinin müziklerini birbirleriyle paylaşmaya başladığı ilk yer. Firuzağa Kahvesi’nin yakınlarındaki Cihan Apratmanı’nda beşinci kat. Evin tuvaletinde, gruba ismini veren şiirin de yer aldığı bir Turgut Uyar kitabı duruyor: Büyük Saat . İlk olarak Canavar Banavar, “En Çirkini Güzellerin” şarkısını çalıyor. Sonrasında birlikte müzik yapmak, beş yıl sonra bir konser vermek gibi kararlar alınıyor.

bea-2 copy web

*2008 yılı, Myspace’in son zamanları. “Olanla Olunmaz” isimli ilk Büyük Ev Ablukada şarkısı, artık aynı evlerin odalarından çıkan ilk şarkı oluyor. Grubun internette servis ettiği ilk şarkının ardından Afordisman ve Canavar Banavar, bu kez Krek’in Bayrak isimli oyununda bir araya geliyorlar. Oyunda rol alan bir başka isim olan Okan Yalabık’ın evine gidiliyor ve burada da “Bil” ve “En Güzel Yerinde Evin”parçaları kaydediliyor.

bea-3web

*Büyük Ev Ablukada’nın ilk konseri, seneler boyunca her ay özel performanslarına ev sahipliği yapacak olan Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nda gerçekleşiyor. Grubun Myspace üzerinden oluşturmaya başladığı mail listesinde kayıtlı 150 kişinin davet edildiği konser izinsiz olarak düzenlendiği için mekânı polisler basıyor. Konseri izleyenler arasında yer alan Cem Yılmaz’ın polisleri içeride klip çekildiğine ikna etmesinin ardından konser kaldığı yerden devam ediyor.

bea-4web

*Sonraki süreçte verdiği Ah Şuram Ağrıyo , Aile Tansiyonu gibi konserleriyle ve internette yer alan kayıtlarıyla Büyük Ev Ablukada yerli sahnenin en heyecan verici gruplarından biri haline geliyor. Grup, henüz albüm yayınlamadan tüm biletleri satılmış birçok konser veriyor. 2011 yılında Almanya’da bir turne yapan grup, turnedeki tüm konserlerin iki kişilik formata göre ayarlandığını yola çıkarken öğreniyor. Galvaniz Gelbiraz havaalanından geri dönerken, Canavar Banavar ve Afordisman Salihins, Almanya’nın yolunu tutuyor. Ayrıca bahsi geçmişken, Galvaniz’in grubun “Çıldırmıcam” şarkısını yazma hikâyesi de epey ilginç. “Bir şey eksik, içki mi mantı mı?” sorusunu sorup eline gitarı alan Galvaniz, bir anda bu şarkıyı yazıveriyor.

bea-5 copy web

*Yıllar öncesinden Eskişehir’den tanışan Bas Bariton, Bentek Sizhepiniz ve Gelicem Nerdesin’le birlikte ekibin  elektrikli şekli de zaman içerisinde oluşuyor. Canavar Banavar ve Bentek Sizhepiniz, henüz 16 yaşlarında arkadaşlarının kimlikleriyle barlarda cover çalan 3 Korner 1 Penaltı ve kendi bestelerini çaldıkları 365 Günde 24 Saat gruplarında birlikte çalışıyorlar. Bu gruplar, uzun isimlerin de öncüsü oluyor. Galvaniz ve Canavar, Eskişehir’de bir süre Bas Bariton’la; Gelicem Nerdesin ve Canavar, da ilk gelişlerinde İstanbul’da aynı evi paylaşıyor. Gelicem Nerdesin’in diğer grubu Ayyuka’nın ismi de Canavar’dan çıkıyor. Ardından Büyük Ev Ablukada ekibi kendi üretimlerini, provalarını, kayıtlarını rahatlıkla yapabilecekleri bir yere taşınıyor: Tophane Rıhtım Stüdyosu. Alt katında Külah ismiyle konserler düzenledikleri mekân, iki sene Canavar’ın evi de oluyor. Grubun henüz Karaköy’de kafe ve grafitiler önünde selfi çeken insanların istilası başlamadan taşındığı Tophane Rıhtım Stüdyosu, çeşitli canlı performans videolarının da çekildiği, grubun vaktinin büyük kısmını geçirdiği bir yer haline geliyor.

bea-9web

Dosyanın tamamını okumak için buraya tıklayarak Bant Mag. No:47’ye ulaşabilirsiniz.