“Monsters at Work”le Pixar nostaljisi zamanı

Bünyesine kazandırdığı dizilerle Star Wars, Marvel gibi gişe rekortmeni evrenlerin kapsamı alanını genişletmeye devam eden Disney+, bu kez Pixar severlerin yüzünü güldürüyor. Forky Asks A Question, Lamp Life, 22 vs Earth, Once Upon a Snowman gibi kısa metrajların yanı sıra Pixar In Real Life (reality), Inside Pixar (belgesel), A Celebration of the Music from Coco (konser) gibi yapımları kataloğuna ekleyen platform; Monsters, Inc.’in devamı niteliğindeki ilk Pixar dizisiyle karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Monsters at Work’ün ilk fragmanı hemen şurada.

Advertisement

Pete Docter’ın yanına David Silverman ile Lee Unkrich’i alarak yönettiği 2001 çıkışlı Monsters, Inc., hem gişede hem eleştirel anlamda büyük başarı yakalamış ve şirketin Toy Story’den ibaret olmayacağının sinyallerini vermişti. Korkutulan insanların çığlıklarıyla enerji elde edilen bir canavarlar şirketinde konumlanan yapımda, hiçbir şeyden korkmayan bir kız çocuğu bu paralel evrene sızıyor ve dengeleri tamamen değiştiriyordu. Baş karakterlerimiz Mike ile Sulley’nin gençlik yıllarına odaklanan Monsters University de 2013’te vizyona girmiş fakat oluşan beklenti dalgasını karşılayamamıştı.

Canavarlar şirketinde hevesli bir çaylak

Monsters at Work ilk filmin bittiği yerden altı ay sonrasında kuruyor öyküsünü. Canavarların yaşadığı Monstropolis şehrinin elektrik santralinde çalışan Sulley ile Mike, çocuk kahkahalarının çığlıklardan 10 kat daha fazla enerji ürettiğini keşfetmişlerdir. Şirketin politikası değişmiş, korkutmak değil güldürmek temel prensip hâline gelmiştir. Canavarlar Üniversitesi’nden sınıf birincisi olarak mezun, hevesli bir genç olan Tylor Tuskmon, Monsters, Inc.’de işe başladığı ilk gün neye uğradığı şaşırır. Yıllarca korkutucu bir canavar olmayı hayal etse de şimdi ondan beklenenler oldukça farklıdır

Yine Pete Docter’ın parmağının bulunduğu yapımda John Goodman (Sully) ve Billy Crystal (Mike), 20 yıl önce seslendirdikleri ikonik karakterlere geri dönerlerken; yolun başındaki çaylak Tylor’a Mad Men, Silicon Valley, Superstore gibi dizilerdeki performansıyla hafızalarda yer edinen Ben Feldman hayat veriyor. Kadroya yeni eklenenler arasında Mindy Kaling, Lucas Neff, Aisha Tyler, Alanna Ubach ve Henry Winkler var. Ayrıca Bonnie Hunt (Ms. Flint), Jennifer Tilly (Celia Mae), Bob Peterson (Roz) ve John Ratzenberger’ın (Yeti) da canavarlar evrenine dönüş yaptığını ekleyelim.

Monsters at Work’a 7 Temmuz’dan itibaren Disney+ kataloğundan erişilebilecek.