Studio Ghibli – Pixar ortaklığı mı?

Studio Ghibli, son filmi Earwig And The Witch ve anime kataloğunu HBO Max üzerinden erişime açmasıyla bir süredir gündemdeydi. Stüdyonun sosyal medya kanallarından yaptığı bir paylaşım, sektörde büyük yankı uyandıracak gelişmelerin ipucu olarak yorumlandı. Pixar’ın Monsters Inc.‘i ve Ghibli’nin My Neighbour Totoro’sundan karakterler, anime kültürüyle az çok aşina olan herkesin tanıyacağı otobüs durağında yan yana görülüyor.

Şu ana kadar ne Studio Ghibli’den ne de Pixar’dan konuya ilişkin resmî bir açıklama gelmiş değil ancak görselin paylaşılmasının ardından muhtemel bir ortaklığa yönelik tahminler interneti kasıp kavurmaya başladı. Studio Ghibli’nin bu crossover çizimi sadece etkileşim yaratmak için mi paylaştığı, yoksa gerçekten iki stüdyonun ortak bir projesinin ilk ipucunu mu verdiği gizemini korumaya devam ediyor.

Şu sıralar Studio Ghibli, 1937 tarihli Yoshino Genzaburō romanı How Do You Live?’in uyarlaması olacak bir animasyon projesi üzerine çalışıyor. Genzaburō’nun romanı, Koperu lakaplı 15 yaşındaki Junichi Honda ve amcasını takip ediyor. Roman, Miyazaki’nin de sıklıkla filmlerinde işlediği; çocukluktan gençliğe evrilme, aile ilişkileri gibi temalar üzerine kurulu.

Pandemiden önce How Do You Live?’in piyasaya çıkış tarihinin 2020 Tokyo Olimpiyatları’na denk getirilmesi hedefleniyordu ancak salgın nedeniyle proje kesin olmayan bir tarihe ertelendi. Stüdyonun Monsters Inc.‘li paylaşımından yola çıkan ve How Do You Live?’in Pixar ile ortak bir proje olabileceğini iddia edenlerin sayısı da hiç az değil.

Kaçırmış olabileceğiniz diğer Pixar ve Ghibli buluşmaları

İkisi de 80’lerde ve bir yıl arayla kurulan Pixar ve Studio Ghibli, kuruluşlarından itibaren inanılmaz bir büyüme gösterdi ve sektörün baş aktörlerine dönüştü. Bilindiği üzere geçtiğimiz yıllarda Pixar, Disney tarafından satın alındı. Ghibli ise Nausicaa of the Valley of the Wind ile başlayan yolculuğuna bağımsız duruşuyla devam ederek bugüne kadar geldi.

Pixar ve Ghibli’nin kuruluşlarından itibaren birçok kez yolları kesişti. Ghibli filmlerinin ABD’deki gösterim haklarını elinde bulunduran Disney’de söz sahibi olan, Pixar’ın bir çok yapımının da yaratıcısı John Lasseter; Studio Ghibli işlerinin ve Hayao Miyazaki’nin büyük hayranı olmasıyla biliniyor. Lasseter,  Disney’in o dönem ABD tanıtımlarına ağırlık vermediği Ghibli filmlerinin İngilizce’ye çevrilmesinde ve sonrasında sinemalarda gösterilmesinde Miyazaki’yle sıkı bir ortaklık yürütmüştü.

Kamera arkası ilişkilerin yanı sıra animasyonlarda da iki stüdyoyu buluşturan detaylar bulmak mümkün. Örneğin Totoro, Toy Story 3′de peluş oyuncak olarak bir cameo yapmıştı.

Miyazaki ile Lasseter’ın kişisel dostukları da kuvvetli. Tokyolu yayın SoraNews24’e göre ikili, Finding Nemo‘nun yapım aşaması sırasında, filmin anime uyarlaması için de isteklilermiş. Bu proje gerçekleşmemiş olsa da Lasseter, Japonya’ya bir sonraki gidişinde Ghibli Müzesi’ne uğramış ve Saturn Salonu’nun projeksiyon odasına Woody ile Buzz Lightyear’ın kendi eliyle yaptığı bir çizimini bırakmış. Bu çizim bugün müzenin sevilen bir parçasına dönüşmüş durumda. 

Yazı: Aslı Cangöz

Yükleniyor...