Moonage Daydream’e eşlikçi yeni David Bowie derlemesi

Kurt Cobain: Montage of Heck, Crossfire Hurricane, Jane gibi ödüllü belgesellerle tanınan Brett Morgen’ın dört yıldan fazla süredir üzerinde çalıştığı, prömiyerini geçtiğimiz mayıs ayında 75. Cannes Film Festivali’nde yapan David Bowie belgeseli Moonage Daydream, şimdiye dek yayımlanan fragmanlarla kalp çarpıntılarımızı hızlandırmıştı. 16 Eylül’de vizyona girecek filme eşlikçi bir albümün de hazırlandığı ortaya çıktı.

David Bowie’nin yaratıcı, müzikal ve ruhsal yolculuğunu keşfe çıkan Moonage Daydream için “belgesel” ya da “biyografi” tanımlarının ötesinde sinematik bir deneyim yorumu yapılıyor. Yalnızca yaşamı ve müzisyen kimliği değil; dans, resim, heykel, sinema ve tiyatro gibi farklı disiplinlerdeki büyüleyici üretim biçimleri de ele alınmakta. Daha önce yayımlanmamış binlerce saatlik konser kayıtlarını kaynak materyal edinen Brett Morgen, filmi IMAX formatında vizyona sokacağını açıklamıştı. 

Filmin vizyon tarihiyle aynı gün yayımlanacak Moonage Daydream albümünde, David Bowie klasiklerinin daha önce hiç duyulmamış versiyonları bir araya geliyor. Dinlemeye açılan ilk kayıt, 1983 tarihli Let’s Dance albümünün açılış şarkısı “Modern Love”ın alternatif miksajı. Orijinal versiyondan farklı olarak piyano akorlarıyla açılan ve a capella vokallere bağlanan “Modern Love (Moonage Daydream Mix)” aşağıdan dinlenebilir.

Brett Morgen’ın sinematik David Bowie deneyimi Moonage Daydream‘in en dikkate değer taraflardan biri ise vefatı sonrası müzisyenin aile üyeleri tarafından geçer not almış ilk sinema projesi olması. Bowie’nin alter egosu Ziggy Stardust’ın doğuş hikâyesine odaklanan, yakın geçmişte izlediğimiz Stardust; bir biyografi olmasına rağmen fazlasıyla kurgusal öğeler barındırması ve telif hakları nedeniyle müzisyenin hiçbir şarkısına yer verilmemesi nedeniyle eleştiri oklarının hedefinde yer almıştı. 

Bu arada Moonage Daydream’in ses ekibinde kimi tanıdık isimlerin yer aldığını da belirtelim. David Bowie’nin uzun süreli prodüktörü Tony Visconti’nin yanı sıra Queen hikâyesi Bohemian Rhapsody ile Oscar kazanan Paul Massey, John Warhurst ve Nina Hartstone da künyede gördüğümüz isimler.