Morbius nasıl Morbius oldu?

Sony’nin Marvel kahramanlarına dair anlatılarının yeni halkası Morbius için açıklanan ilk vizyon tarihi 31 Temmuz 2020’ydi. Pandemi döneminin en sık ertelenen yapımları listesi bir yerlerde muhtemelen yapılmıştır ve Morbius da bu listenin tepesinde yerini almıştır muhtemelen. 

Ölümcül bir dolaşım rahatsızlığı ile boğuşan biyokimyager, iyileşme umuduyla ürettiği serum yüzünden bir vampire dönüşüyor. Marvel evreninin sevilen anti-kahramanına Jared Leto hayat veriyor. Vizyon tarihi (bir kez daha değişiklik yapılması gerekmezse) 28 Ocak 2022.

Suicide Squadın Joker’ını canlandırdıktan sonra çizgi roman evrenine tekrar balıklama atlayan Leto’nun rol arkadaşları Michael Keaton, Jared Harris, Adria Arjona ve Matt Smith. Yönetmen koltuğu ise Daniel Espinosa’ya emanet. İsveçli sinemacı, en son başrollerinde Jake Gyllenhaal ve Ryan Reynolds’ı izlediğimiz 2017 tarihli bilim kurgu filmi Life için kamera arkasına geçmişti.

İkinci filmiyle de beklentileri karşılayamayan Venom girişimlerinin ardından Sony’nin Marvel evreninden (Spider-Man dışında) bir karakterle tatmin edici bir iş çıkarıp çıkarmadığı merak konusu oldu. Morbius’dan yayımlanan son fragman, karakterin orijin hikâyesinin nasıl yorumlandığına dair ipuçları veriyor. 

Jared Leto durmak bilmiyor

Morbius’un yanı sıra merakla beklenen çeşitli büyük prodüksiyonların kadrosunda Jared Leto’nun ismini görmek mümkün. Ridley Scott’ın yıldızlar geçidi filmi House of Gucci’de kendisini tanımanın pek mümkün olmadığı Paolo Gucci rolünde izleyeceğiz kendisini. Takvimde görünen diğer işler arasında 90’lardan sonra ilk kez televizyona döndüğü WeCrashed dizisi ve Darren Aronofsky’nin bir hayalet gemide geçecek Adrift’i var.

Marvel evreninin diğer doktor kötüleri

Morbius karakterinin çizgi roman sayfalarında belirişi 1971 yılının Cadılar Bayramı’na denk gelse de Marvel dünyasında doktordan kötüye evrilen karakterler, ondan önce de çok yaygındı. Stan Lee’nin Steve Ditko ve Jack Kirby’yle birlikte 1960’ların başlarında yarattığı kötü karakterlerin büyük kısmını buluşturan bir ortak payda var: Bir bilim insanının ya da doktorun alter egosu olarak dünyayı yok etmeye niyetleniyorlar. Yaklaşık 60 yıllık geçmişe sahip, 3 popüler örneği hatırlayalım.

Lizard / Curt Connors

1960’lardan bu yana Spider-Man anlatılarında en sık karşımıza çıkan kötülerden biri. Curt Connors bir genetik biyoloğu ve kaybedilen uzuvların yeniden gelişmesine yönelik araştırmalar yapıyor. Kendine yeni bir kol geliştirmek için yaptığı deneyler ters gidiyor ve bir kertenkeleye dönüşüyor. İnsan hâline dönebilse de Lizard’ın nöbetleri onu ele geçiriyor sıklıkla.

Dr. Doom / Victor von Doom

Latveria’daki Haasenstadt’ın dışında bir kampta doğan, babasıyla buradan kaçıp ABD’ye gelen, New York Hegeman’daki eyalet üniversitesinden burs kazanan Victor von Doom; Marvel evreninin en ikonik kötülerinden. Üniversite yıllarında dışlanmasıyla dünyaya karşı önlenemez bir nefretle dolup taşıyor. Yeryüzündeki en büyük dehalardan ve en yetkili bilim insanlarından biri olmasıyla birlikte, oldukça yetenekli bir büyücü.

Doctor Octopus / Otto Octavius

Oscorp tarafından desteklenen yenilenebilir enerji projesi üzerine çalışan Otto Octavius, yapay zekâ yüklü sistemla dört mekanik kolu kontrol ettiği bir deneyde yaşanan kaza sonucu, ahtapot gibi kollara sahip bir villain’a dönüşüyor. Doc Ock, Spider-Man’in en azılı düşmanlarından biri. Sony’nin çoklu evren fikriyle kurguladığı yeni Spider-Man filminde kendisini uzuuun yıllar sonra bir kez daha Alfred Molina canlandıracak.