MUBI Podcast yeni sezonunda film müziği dünyasına dalıyor

Yazı: Tuvana Adalı

Her sezon farklı bir konuyu merkeze alan ve belgesel tarzıyla ilerleyen MUBI Podcast serisinin 3. sezonu Needle on the Record, 30 Mart’ta ilk bölümünü yayımladı. Yeni sezonun merceğinde sinema tarihinde ses getirmesiyle popüler kültürün bir parçası hâline gelen “needle-drop” kullanımları var. Filme özel olarak yazılmamış, hâlihazırda var olan bir müziğin filmin içinde kullanılmasını açıklayan bir terim bu. Önceden bilinen bir müziğin duyulduğu anda bir filmle eşleşmesi, o filmle birlikte anılmaya başlaması gibi bir matematiğe sahip. 

Needle on the Record’un her bölümünde ikonik bir “needle-drop” yer alacak. Bölümler her hafta perşembe günleri yayımlanıyor. İlk bölüm ise Stanley Kubrick’in kült filmi 2001: A Space Odysseyin müziklerini  irdeliyor.

İşitsel bir belgesel olarak nitelendirilen bu serinin ilk bölümünde sunucu Rico Gagliano, Kubrick’in efsanevî filminde kullandığı klasik müzik parçalarının hikâyesini araştırıyor. Radikal örneklerden birini hatırlamak isteyenleri hemen buraya alalım. 

Görsel efektler ve ses tasarımı gibi alanlarda da kendi zamanına göre öncülük etmiş bu film, “needle-drop” kullanımlarında da benzer bir role sahip. Bölümde, Kubrickin filmde kullandığı parçaları seçerken nasıl bir süreçten geçtiği, yönetmenin uzun süreli yapımcısı Jan Harlan gibi konukların birebir deneyimleri ışığında anlatılıyor.

Ÿš@

6 bölümden oluşacak bu sezonun diğer bölümlerinde işlenecek filmler arasında neredeyse adının geçtiği an akılda çalmaya başlayan müziklere sahip diğer bir film olan, 2001 yapımı Donnie Darko da var. Filmin 2004 yılında yayımlanan Director’s Cut versiyonunun müziklerindeki önemli değişiklikler düşünüldüğünde; yönetmen Richard Kelly’nin konuk olacağı bu bölüm, müziklere yoğunlaşacak olmasıyla filmin hayranları için heyecan verici bir potansiyel taşıyor. Bununla birlikte, Lukas Dhontun Oscar’a aday gösterilen son filmi Close üzerine konuşacağı bir bonus bölüm de yeni sezona dâhil.

Önceki sezonlarda neler vardı?

MUBI Podcast, başlangıcını Haziran 2021’de ilk sezonu Lost in Translation ile yapmıştı. Prömiyer sezonu, çekildiği ülkelerde önemli bir yere sahip olan, ancak dünya çapında pek bilinmeyen filmleri konu alıyordu. Seride Hollanda, Hindistan, Brezilya, Nijerya, Çin ve Sovyetler Birliği gibi neredeyse her kıtadan bir ülkede ve yalnızca o ülkede fenomen olmuş filmler, yapım ekipleri, film eleştirmenleri ve tarihçilerin katılımıyla ele alınıyor.

İkinci sezon Only in Theaters ise film tarihini büyük ölçüde etkileyen sinema salonları hakkında. 1940’lar Fransa’sında Cinémathèque Française, 1980’ler Londra’sındaki The Scala ve Zanzibar’ın görkemli sinema kültüründen kalan son salon Majestic. Rico Gagliano, bu mekânların sinema tarihinde ve genel olarak tarihte yarattığı etkileri yine çeşitli konuklarla birlikte araştırıyor.

Podcast’in bonus bölümleri de oldukça ilgi çekici. Aftersunın Charlotte Wells’i, Cow filmiyle Andrea Arnold ve The Worst Person in the World ile Joachim Trier gibi son dönemde yoğun ilgi gören filmler, yönetmenleriyle birlikte masaya yatırılıyor. Apichatpong Weerasethakul’un Memoria filmi üzerine oyuncusu Tilda Swinton ile bir araya geldiği bir bonus bölüm de var. Charlotte Wells’in katıldığı ve 5 Ocak’ta yayımlanan bölümde ise üçüncü sezonun konusu olan needle-dropların Aftersun’daki kullanımlarından da bahsediliyor. Dinlemek için buraya.