Müstesna Records’tan Misafir*Hane’ye anlamlı destek: “shelTer”

Umut Kahya ve Ece Özel tarafından “arada kalmış müzikleri paylaşma” amacıyla kurulan, 2018’de Etnik Sentetik’in 8 şarkılık antolojik albümünü yayınlayan bağımsız plak şirketi Müstesna Records, özel bir toplamayla karşımızda. Müstesna, 12 Aralık’ta yayınlanan shelTer albümüyle Avrupa’da trans cinayet oranının en yüksek olduğu Türkiye’deki trans haklarına yönelik olarak uluslararası farkındalık yaratmayı amaçlıyor.

Müstesna Records’ın nefret suçu ve trans cinayetleri konusuna dikkat çekmek için geçtiğimiz yaz aylarında başlattığı proje, trans cinayetlerinin ve intiharlarının hem ulusal hem uluslararası kamuoyunda siyasi yönünü vurguluyor. Sami Baruh’tan Donato Dozzy’ye, Fluctuosa’dan Tolouse Low Trax’e, yerli ve yabancı 25 sanatçının bir araya geldiği albümde, kimi oryantal unsurlarla birlikte elektronik müziğin farklı alt türlerinden beslenmiş şarkılara rastlamak mümkün. Trans bireylerin ülkedeki yaşam koşulları düşünülerek dinlendiğinde doğal olarak daha anlamlı hale gelen albümde; transların maruz kaldığı baskı, bu baskının içselleştirilmesi ve bunun sonucunda bilinçaltına işleyen daimi endişeler, bu tehditkâr ortamdan kaçış çabası ve bireylerin bu şartlar altındaki duygusal arayışları gibi konular işleniyor.

Bandcamp üzerinden dijital olarak yayınlanan ve satışa sunulan albümün tüm geliri, İstanbul LGBTİ Dayanışma Derneği tarafından, Ocak 2015’te 23 yaşındayken “Çalışmak istedim ama izin vermediler. Artık daha fazla dayanamıyorum” sözleriyle intihar eden Eylül Cansın’ın adı verilen ancak geçtiğimiz haftalarda altyapı ve güvenlik nedeniyle kapanan Eylül Cansın Trans Misafirhanesi’ne aktarılacak. Albümün satın alınabileceği Bandcamp sayfası üzerinden Misafir*Hane’nin yaptığı işler, Ağustos 2016’da yakılarak öldürülen Hande Kader anısına İstanbul Hollanda Başkonsolosluğu’nun desteğiyle hazırlanan fotoğraf kitabı ve Ekim 2014’te İstanbul’daki evinde öldürülen Çingene Gül anısına hazırlanan video hakkında da daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Müstesna Records, shelTer albümünden şarkılar ve daha fazlasıyla, 18 Aralık Çarşamba akşamı Bant Mag. Radyo’da Cem Kayıran’ın konuğu olacak. Detaylar için buraya tıklamanız yeterli.

Yazı: Bulut Çakmak