Müzikal animasyon “Vivo”yla Küba yolcusu kalmasın

The Mitchells vs. The Machines ve Wish Dragon’ın ardından Sony Pictures ve Netflix ortaklığı devam ediyor. Sırada Sony Pictures’ın ilk müzikal animasyonu Vivo var. 6 Ağustos’ta Netflix’te eş zamanlı yayımlanacak animasyonun kıpır kıpır ve rengârenk dünyasına göz atmak isteyenler için fragman burada.Vivo, Lin-Manuel Miranda’nın seslendirdiği tatlı bir kinkajou (bal ayısı) ile Küba’da yaşayan yaşlı bir müzisyeni konu alıyor. Hikâye, müzisyen Andrés’in eski partneri Marta’dan bir mektup almasıyla başlıyor. Marta, Miami’deki son konserinde Andrés ile sahne almak niyetinde. Andrés ise yıllar sonra tekrar iletişime geçtiği partnerine karşı duygularını itiraf etmenin yolunu bir aşk şarkısı bestelemekte buluyor. Yaşadıkları bir trajedi sonrası Vivo, tesadüfen tanıştığı Gabi ile eski dostunun isteğine kulak verip Miami’nin yolunu tutuyor.

Animasyonun müziklerini yaratma sürecinde Celia Cruz, Tito Puente ve Buena Vista Social Club gibilerinden esinlendiğini söyleyen Miranda, Havana’nın sıcak ve bir o kadar zarif atmosferini yakalamak için 10 yılda tamamladığı 8 orijinal şarkı bestelemiş. Kübalı iki başarılı müzisyenin de yer aldığı animasyonda Andrés’i Juan de Marcos González, Marta’yı ise Grammy ödüllü Gloria Estefan seslendiriyor.

Quiara Alegria Hudes (In the Heights) ile Oscar adayı The Croods‘un yönetmeni Kirk DeMicco’nun yazdığı senaryoyu, Brandon Jeffords ve DeMicco perdeye taşımış. DeMicco filme dair şunları söylüyor: “Eğlenceyi seven kitsch karakterlerimiz Vivo ve Gabi’nin maceraya aç dünyasını, Miami’nin sofistikeliğine kadar takip ettik. Binaların renginden güneşe, gökyüzünden Karayip renk paletlerine kadar gerçekten hummalı bir araştırma ve yapım aşaması söz konusu. Sonuç olarak Küba’nın tüm zarafetini bilgisayar ortamında duru bir şekilde aktarabildik.”

Seslendirme kadrosunda Zoe Saldaña, Michael Rooker, Brian Tyree Henry, Nicole Byer, Katie Lowes, Olivia Trujillo ve Lidya Jewett var. Oscar ödüllü görüntü yönetmeni Roger Deakins (Blade Runner 2049) de filmin görsel danışmanı.

Yazı: Açelya Eren