Soluksuz bir seyir vaat eden, Netflix’in ilk orijinal Afrika yapımı: “Queen Sono”

28 Şubat’ta altı bölümlük ilk sezonuyla karşımıza çıkan Queen Sono, Afrika yapımı bir suç draması. Sezon boyunca başına buyruk bir gizli ajan olan Queen Sono’nun hem suçla sıra dışı mücadelesine hem de kişisel hikâyesinin gelişimine tanık oluyoruz. Netflix’in dünya hikâyelerine açılma amacının bir örneği olan dizi, Afrika’nın zengin tarihi ve kültürel mirasından beslenen bir proje. Kagiso Lediga ve Tebego Malope’nin yönetmenliğinde çekilen dizinin oyuncuları arasında Queen Sono karakterini canlandıran Pearl Thusi’nin yanı sıra Vuyo Dabula, Loyiso Madinga ve Chi Mhende yer alıyor. 

Queen Sono’nun güçlü karakteri etrafında gelişen dizi, yüksek temposu ve harika çekimleriyle damaklarda kalıcı bir lezzet bırakıyor. Queen’in bir yandan da Güney Afrika’daki apartheid karşıtı mücadelenin kahramanlarından biri olan annesinin ölümünün izini sürmesi ise hikâyeyi çarpıcı bir şekilde politikleştiriyor. Dizinin ikinci sezonuna dair söylentiler de birkaç gündür gündemde. Başrol oyuncusu Pearl Thusi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda dizi yayınlandığından bu yana kendilerine gösterilen destekler için müteşekkir olduğunu söyledi ve yeni sezona dair gelişmeleri anında haberleyeceğinin sözünü verdi. 

Henüz Queen Sono’yu izlememiş olanlara #EvdeKal motivasyonuyla hemen diziye başlamalarını tavsiye ederiz. Soluksuz bir seyir olacağına şüpheniz olmasın!

Dizinin kısa sürede gördüğü ilginin ardından Netflix’in Afrika prodüksiyonlarının sayısı da artacak. Hazırlıkları süren Afrika merkezli iki Netflix orijinal yapımı vizyon günlerini bekliyor.  Animasyon olarak tasarlanan Mama K’s Team 4 ve Güney Afrika gençlik dizisi Blood & Water’ı takiben Netflix’in Afrika’dan film projeleri başlayacak. Star Wars oyuncularından John Boyega, kendi yapım şirketi UpperRoom Productions bünyesinde Netflix’le yeni bir ortaklığa imza attı. UpperRoom ve Netflix, Afrika’da çekilecek ve prodüksiyonu tamamlanacak uzun metraj filmler için çalışacak. 

Yazı: Işıl Saykan


Yükleniyor...