Müzisyenlerden mektuplar: Bade Nosa

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık. 

“Kendim Abla”yla hayatımıza giren ve son olarak Behçet Necatigil’in “Küskün Yolcunun Türküsü” şiirini besteleyen Bade Nosa yanıtlıyor.

“‘Şarkı yap-klip çek-platformlara yükle, sonra kısmetse dinleyicisine ulaşır bi ara’ döngüsünde üretmeye devam etmeye çalışıyorum.” 

“Geçen birkaç ay arayla üç tekli çıkararak çocukluğumdan beri gelen müzik hayatımın dışarıya açılma sürecini başlattım. Üç şarkı da pandemi koşullarında çıkmış oldu ve ben öyle olmasaydı nasıl olurdu, ne yazık ki bilemiyorum; yalnızca ‘muhtemelen şöyle olurdu, böyle olurdu’ kurmacalarıyla yaşıyorum.” 

“Müziğim de tamamen bu süreçle yoğruluyor dolayısıyla. Pandemi veriyor hamuruna şekil. Konserlerin, müzik programlarının, canlı ve sahici iletişimin olamadığı, ‘şarkı yap-klip çek-platformlara yükle, sonra kısmetse dinleyicisine ulaşır bi ara’ döngüsünde üretmeye devam etmeye çalışıyorum. Yeni kuralları var sanki oyunun da çözmemiz gerekiyor ne yapacağımızı.”

“İyi tarafından bakacak olursam, pandemi yılı bir sürü yeni beste yapmama yol verdi bu içe kapanıklıkta, bu da müzikal yolumda bir olumlu iz. Evdeyiz ve motivasyonlarımız, hayallerimiz kaybolmadıkça bu yeni şarkılar olarak çiçekleniyor. Müziğe devam etmemi sağlayan temel motivasyonum da bunu önce kendim için yapıyor olmam. Kendimi iyileştirmek için yapıyorum ben bunu. Örneğin kasvet duygusu, kendim çok severek dinleyeceğim bir şarkıya dönüştüğünde doğum yapmış gibi hissediyorum. O yüzden de, dış koşullardan bağımsız, bunu yapmaya devam edeceğim. Bu da geride kalan yılın bana öğrettiği dev bir ders işte: Mevzu zaten önce kendine yapmak ve bundan motive olmak; dışsal ölçeklerden, ilgiden, övgüden, rakamsal verilerden değil.”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.