Müzisyenlerden mektuplar: Barış Demirel

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık.  

Gülbaba Records etiketiyle çıkacak ilk solo albümü Mutluluklar için gün sayan Barış Demirel yanıtlıyor.

“Evde bir şey çalarken sanki konserdeymişim gibi hayal ediyorum. Hayal kurabilmek tek motivasyonum.”

“En başlarında herkesin ajandasının bir anda durduğu ve hayatımda ilk defa bir yere yetişme, bir şeyleri kaçırma kaygısını yaşamadığım birkaç hafta geçirdim. Nisan 2020 gibi darlanmaya başladım. Herkesin çok zorlandığı bi dönem, müzisyenler için daha da zor belki de. Konser yok, gelir yok. Akmıyor yani. Aşırı düşünme hâlinden yorulunca kendimce üretime geçtim ya da üretebileceğim alanlar oldu. ‘Bolca vaktim var, ne duruyorum? Hadi üreteyim!’ gibi bir durum yoktu (ki zaten bu bile ayrı bir stres yaratıyor) ama bazı duygu durumlarıyla beraber gelen fikirler şekillendi, planlanmaya başladı ve sonra albüm kaydettim. Bu açıdan bu dönemin ‘bi’ minik, bi’ tık’ şanslılarından sayıyorum kendimi. Pandeminin hemen öncesinde haftanın 6 günü gittiğim işimi bıraktığım için artık enstrümanımla çok daha fazla haşır neşir oldum. Başka müzisyenlerle ortak işler yapmaktır, ders vermektir ya da yine müzik yaparak başka alanlarda ekmek kovalamaktır… Öyle yani… En azından ekonomik ve psikolojik olarak bir şekilde idare ettim diyeyim. Konserleri özlüyorum, evde bir şey çalarken sanki konserdeymişim gibi hayal ediyorum. Hayal kurabilmek tek motivasyonum. Hayal kuramadığım yerden de insandan da bana bir motivasyon çıkacağını düşünmüyorum. Ailem, sevdiklerim ve sevdiğim şeyleri yapabilmek bana güç ve umut veriyor. Yani… her şeye rağmen.”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.