Müşterek paydalar, güvenli alanlar: Club Coweed

İster bir dans pistinde, ister bir stüdyoda ya da dijital ortamda aksiyonlarını sürdürme ve bu ekosistemdeki tüm bireylere güvenli alanlar yaratma motivasyonuyla hareket eden bazı kolektiflere Bant Mag. No:74’te sorduk: COVID-19 bildiğimiz anlamdaki dans/parti/etkinlik kültürünü kalbinden vurdu. Bu yoksunluğun geldiğimiz noktada ekonomi, sosyal güvence, kültür ya da yalnızlaşma adına etkilerini nasıl değerlendirirler? İnsanları bir araya getirme ve dayanışma kurma bağlamında deneyimleri nasıl? Önümüz nasıl görünüyor?

Club Coweed yanıtlıyor

“Daha erişilebilir, kapsayıcı ve güvenli alanlarda partilemeye ve emek sömürüsü olmadan çalışmaya devam etmek istiyoruz.”

“2020 Mart ayında barların ve kulüplerin kapatılması ile birlikte Zoom üzerinden partiler düzenlemeye başladık. Pandemiden önce eğlence sektöründe DJ, garson ya da performans sanatçısı olarak çalışan bir grup arkadaştık. Ne yazık ki sahne emekçileri olarak pandemiden önceki işlerimizde herhangi bir güvencemiz veya sigortamız olmadığı için çalışma şartlarımızla ilgili birçok sorun yaşıyorduk ve pandemide de herhangi bir maddi yardım alamadık. Biz de evlerde yalnız geçirdiğimiz günlerde evlerimizi, odalarımızı özlediğimiz mekânlara dönüştürmeye karar verdik. İlk olarak yakın çevremizdeki DJ ve performans sanatçılarının katılımıyla güvenli bir alan yaratarak partilerimize başladık. Katılım ve beğeniler artınca yaptığımız etkinlerde bir bağış kampanyası düzenledik ve bizim gibi sosyal güvencesi olmayan eğlence sektörü çalışanlarına ufak da olsa emeklerinin karşılığını temsili bir şekilde ulaştırmaya çalıştık.” 

“Parti deneyimimiz, tabiki normal bir mekâna gitmek gibi değil. Zaten buna yakın bir deneyim de yaratmaya çalışmıyoruz. Ama yarattığımız deneyimde güvenli alanı kurmak ilk amaçlarımızdan biri oldu. Kullanılan filtreler veya iki dakikada değişen kostümlerle kendimizi kolayca ifade edebilmemiz, kendimize dair yeni şeyler keşfetmek çok hoşumuza gitti. Kolayca erişilebilir olması ise farklı kimliklerden birbirini tanıma imkânı bulamamış, birbirinden habersiz kalmış insanların, grupların, düşüncelerin bir araya gelmesini ve hatta sonrasında beraber üretim yapıp aynı çatı altında buluşmasını kolaylaştırdı.” 

“Partilerimizden bittikten sonra sohbet etmek veya karanlıkta yalnız uyumak istemeyen katılımcılarla birlikte Zoom üzerinden vakit geçirmeye devam ettik. Birçok ülkeden farklı kolektifler ile ortak düzenlediğimiz etkinlikler sesimizi ve dayanışmamızı güçlendirdi. Fiziksel olarak yalnız geçirdiğimiz bu günlerde; dayanışmayı, sevgiyi ve dansı hissetmek bizi çok mutlu etti. Daha erişilebilir, kapsayıcı ve güvenli alanlarda partilemeye ve emek sömürüsü olmadan çalışmaya devam etmek istiyoruz.”

“Müşterek paydalar, güvenli alanlar: Çeşitli kolektifler anlatıyor” dosyasını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.