Müzisyenlerden mektuplar: Fluctuosa

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık. 

26 Mart’ta yayımladığı 8 parçalık Physical Hack albümüyle bir tür “acid cinneti” yaşatan Fluctuosa yanıtlıyor.

“Pandemiden önce hiç müzik dinlemediğimi ve sadece ürettiğimi, hızlı bir şekilde tükettiğimi anladım.”

“Pandemi benim için kesinlikle bir şok oldu. Konfor alanımdan çıkıp algımı değiştirip adapte olup potansiyelimi zorlamak için süper bir fırsat oldu; içime dönüp derinlerde hep en özüme yakın olanı aradım pandemi de bu konuda bana çok iyi geldi diyebilirim. Ritmi yavaşlatıp olanı izledim zihnimde ve biraz dinginleşmem gerektiğini hissettim. Şimdi yeni yaptığım müziklerin çok daha dingin olmasını hayal ediyorum ve en önemlisi bu durum, en ufacık şeylerden bile mutlu olmayı tekrar tekrar hatırlattı bana.”

“Çok uzun zamandır ertelediğim to-do-list’imdeki bir çok şeyin üstüne çizgi çekmeye de fırsat buldum, sigara içmeyi bırakıp spor ve meditasyon yapmaya başladım. Bunlar kesinlikle motivasyonumu çok artırdı. Pandemiden önce hiç müzik dinlemediğimi ve sadece ürettiğimi, hızlı bir şekilde tükettiğimi anladım. Şu an bisikletle turlayıp müzik dinlemek, üstüne biraz meditasyon yapmak kesinlikle pandeminin en büyük öğretilerden biri oldu.” 

“Müzikten para kazanmak gibi bir kaygım hiç olmadı; pandemi beni o konuda bu yüzden hiç üzmedi. Sadece fiziksel olarak insanlarla birlikte aynı sinerjide dans etmeyi çok özledim ve bence bu bir lüks değil; bir ihtiyaç. Ve bu ihtiyacı gerçekten iliklerine kadar hisseden bir sürü insanla konuştum. İnsanların ne olursa olsun dans etmek istemesi ve mizah anlayışını kaybetmemesi çok sevgi dolu ve umut verici bir his kesinlikle.”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.