Müzisyenlerden mektuplar: Phil Elverum (Mount Eerie)

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık.

The Microphones ve Mount Eerie projeleriyle tanınan Amerikalı müzisyen ve prodüktör Phil Elverum yanıtlıyor.

“Dışarıdaki dünyanın çıldırmışlığı git gide artıyor gibi görünmekte.”

“Pandemiden önce bile hayatım çeşitli kısıtlamalar içindeydi. Tek ebeveyn olduğum için işlerime çok sınırlı bir zaman kalıyor. Karantinayla birlikte bu sınırlı zamanım neredeyse sıfıra düştü. Bir yandan da muazzam bir değişiklik gibi hissetmedim. Çünkü zaten az zamanda hızlı ve etkin çalışmaya alışkınım. Zihnimde fikirlerimi yemek yaparken ya da çamaşır asarken geliştirebiliyorum. Hatta uyku saatinde kitap okurken bile zihnim durmuyor. Hoşuma giden bir şey bu. Başka işlerle uğraşırken zihnimde farklı düşüncelerin dolandığı gizli bir dünyam olmasını seviyorum. Dışarıdaki dünyanın çıldırmışlığı git gide artıyor gibi görünmekte. Bugüne kadar somut politik anlamda işe yarar olmayı pek becerebilmiş biri değilim. Dolayısıyla derin fikirlerin peşinden gidiyor; barış gibi temel değerlere dikkat çekmeye çalışan müzik ve sanat aracılığıyla insanlara bir duyarlılık ve cömertlik aşılamayı umuyorum. Dünya yanarken ve polis sokaklarda insanları öldürürken bu yaklaşım saçma gibi görünse de benim yapmayı en iyi bildiğim şey bu. Dünyadaki insanların içinde bulunduğu şartlara dair umutsuzluk içindeyim. Ama sanırım her şeyin sonsuza kadar değişmeye devam edeceği ve belki bunun zaman zaman iyi yönde olabileceği gerçeği bana umut veriyor. Kim bilebilir ki.”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.

Phil Elverum,  11-14 Kasım tarihlerinde düzenlenmesi planlanan Le Guess Who? festivalinin bu yılki küratörlerinden biri.