Müzisyenlerden mektuplar: Elif Çağlar

Bant Mag. No:74’te müzisyenlerin farklılaşan hisleri, gerçeklikleri ve deneyimlerine kulak verelim istedik. Pandemi ve yaşanan türlü gelişmeler müziğe olan yaklaşımlarını nasıl değiştirip dönüştürüyor? Yeni üretimlerinde nasıl izler sürülebiliyor? Neler onları motive ediyor? Neler öğreniliyor? Neler çok can sıkıcı? Neler “devam” dedirtiyor? Sorularımızı Türkiye ve dışarıdan pek çok müzisyene, DJ’e yolladık. Yanıt alabildiklerimizden size mektuplar topladık.

2020’de filizlenen SONIC BOOM projesiyle ikinci teklisi “Ninja”yı yayımlayan Elif Çağlar yanıtlıyor.

“Kafamda açılan kapıları kapamayacağım normalleşirsek de.”

“Süreçten bütün hayatım etkilendi. Çünkü yollarda ve konserlerde geçen, birkaç gün evde dinlenmeye bakarken bir yandan da başka sorumlulukları yerine getirmeye çalışan epey yoğun hallerdeydim. Hepsi bitti.”

“Üretimlerimde teknik anlamda en bariz değişim, müzisyen arkadaşlarımla bir araya gelememekten ötürü şekillenen arayışlar ve sonuçları. Uzaktan kayıtlar göndererek ilerlediğimiz durumlar da oldu ama sürekliliği olamıyor tabii; yan yana çalmak bambaşka bir şey. Olumlu yönden bakarsak da, solo projelerime başlayabilmek için gereken cesareti, motivasyonu topladım. Uzun zamandır üstünde çalışmak istediğim fikirlerle sonunda baş başa kalabildim. Solo online konserler verebilmem ve ilk solo vokal projemi hayata geçirebilmem, farklı kapılar açtı kafamda. Bu kapıları kapamayacağım normalleşirsek de.”

“2020, yaptığım işin maddi, manevi güvence altında olmadığını bir kez daha yüzüme vurdu ama bağımsız bir müzisyen olarak buna idmanlıydım. Çabuk sindirdim. Elbette eski düzene dönmek, sanatçı hakları, algısı üzerinde değişim adıma atılması gereken adımlar gibi birçok teknik talebimiz var ama bunlar eskiden de vardı. Gerçekliği olduğu gibi kabul etmek güçlendiriyor insanı. Her ne olursa olsun, ben bir şekilde müzik yapacağım, tek emin olduğum ve bilmem gereken şey bu sanırım!”

“Nasıl günler bu günler: Müzisyenlerden mektuplar” dosyasının tamamını okumak için buradan Bant Mag. No: 74’e ulaşabilirsiniz.