Gerçek aşka dair bir Mykki Blanco ve Kelsey Lu ortaklığı

“Müzik bukelamunu” olarak bilinen, hiç değişmeyen güçlü duruşu ve mücadelesiyle ilham veren Mykki Blanco, geçen yıl yayımladığı Broken Hearts & Beauty Sleep‘in ardından gelecek Stay Close To Music adlı yeni albümünün duyurusuyla bir heyecan dalgası yarattı. Transgressive Records etiketli yeni koleksiyonunu bir konser sahnesi gibi kurgulamış müzisyen; öyle ki ANOHNI, Jónsi, Saul Williams, MNEK ve Devendra Banhart gibi merak uyandırıcı isimlerle ortaklıklar göze çarpıyor. 

Blanco’nun, R&B, dance pop, house sularında üreten Diana Gordon ile ay sonunda yeni uzunçalarını paylaşmaya hazırlanan country şarkıcısı Sam Buck eşliğinde kaydettiği “Your Love Was A Gift” ve R.E.M.’in solisti Michael Stipe ile güçlerini birleştirdiği “Family Ties” şarkılarını geçtiğimiz aylarda dinlemiştik. Yeni tekli “French Lessons”ta ise müzisyene, hızla etki altına alan vokal performansıyla Kelsey Lu da katılıyor.  

Mykki Blanco, parçanın “gerçek aşk olasılığının, Hollywood filmlerinde gördüğümüz şeyleri sahiden deneyimleyebileceğimiz fikrinin bir yansıması” olduğunu düşünüyor. Tatlı bir bilgi daha: “French Lessons”, Lou Reed’e bir atıf aynı zamanda. Kendisini bir şarkıcıdan ziyade anlatıcı olarak tanımlayan Blanco, kişisel performansını etkileyenlere dair şunları söylüyor: “Tom Petty, Modern Lovers’tan Jonathan Richmond, Lou Reed… Bunların hepsi inanılmaz ‘konuşmacı şarkıcılar’ ve ben de vokal olarak bu stilde rahat hissediyorum.”

“French Lessons”ın bestecisi FaltyDL Lizbon, Paris, New York, Chicago ve Los Angeles gibi şehirlerde kaydedilen albümün prodüktörlüğünü de üstlenmiş. Mykki Blanco, FaltyDL için, “Hayatın ruhsal inceliklerine dokunmayı biliyor. Bir şekilde sıradanlıktan gizem ve sükunet yaratmayı ve bir odayı titreşimlerle doldurmayı başarıyor; isimsiz ama yine de çok tanıdık bir duygu.” diyor.

Kaçmak bir hayal mi yoksa mecburiyet mi?

Feminist akım Riot grrrl ve LGBTİ+ dostu hareket Queercore gibi punk alt kültüründen güç alarak toplumsal eleştiriler sunan sosyal organizasyonlardan ilham alan Mykki Blanco, müziğin yanı sıra görsel estetiği de oldukça önemsiyor. Kliplerindeki sanat yönetiminden canlı performanslarının tasarımına kadar incelikle çalışıyor çünkü kariyerinin başından bu yana HIV, LGBTİ+ ve trans hakları konularında yaptığı aktivizm kapsamında, uzanabildiği her alanda söz söylemek onun mücadelesinin bir parçası. 

Felix Kalmenson’ın yönettiği “French Lessons” klibinde ise açılışı, dumanlarla dolu bir gökyüzü yapıyor. Kelsey Lu’nun dingin vokali, Blanco’nun kan revan içinde, sırtında bir yük taşıdığı görüntülere eşlik ediyor. Anlıyoruz ki maalesef epey aşina olduğumuz bir konu anlatılıyor; varoluşları yüzünden eziyet gören bir çiftin öyküsü bu. Kavuşmalarıyla özgürlükleri de filizleniyor; beyazlar içinde mutluluklarını kutluyorlar ve bir sandalla belki hayal ettikleri, belki de gitmek zorunda oldukları bir yere doğru yola çıkıyorlar. Biz de buruk bir tebessümle bu saf sevginin şahidi oluyor; şarkının hissettirdiklerini görsel bir anlatıyla eşleştirmenin tatminini yaşıyoruz.

13 şarkıdan oluşacak yeni Mykki Blanco albümü Stay Close To Music, 14 Ekim’de yayımlanacak. Albümün kapak görseli ve şarkı listesi hemen aşağıda.

01- Pink Diamond Bezel
02- Steps (feat. Saul Williams and MNEK)
03- French Lessons (feat. ANOHNI and Kelsey Lu)
04- Ketamine (feat. Slug Christ)
05- Your Love Was A Gift (feat. Diana Gordon)
06- Family Ties (feat. Michael Stipe)
07- Your Feminism Is Not My Feminism (feat. Ah-Mer-Ah-Su)
08- Lucky
09- Interlude
10- Trust A Little Bit
11- You Will Find It (feat. Devendra Banhart)
12- Carry On (feat. Jónsi)
13- French Lessons [Single Version] (feat. Kelsey Lu)

Yazı: Seray Soylu