Mykki Blanco günlüğünün ilk sayfası: Steps

“Müzik bukelamunu” olarak bilinen, hiç değişmeyen güçlü duruşu ve mücadelesiyle ilham veren Mykki Blanco, geçen yıl yayımladığı Broken Hearts & Beauty Sleep‘i takip edecek Stay Close To Music adlı yeni albümü için 14 Ekim’e randevu vermişti. Transgressive Records etiketli koleksiyonun konuk listesinde gördüğümüz ANOHNI, Kelsey Lu, Jónsi, Saul Williams, MNEK ve Devendra Banhart gibi isimlerle iştahımız açılmıştı.

Blanco’nun, R&B, dance pop, house sularında üreten Diana Gordon ile country şarkıcısı Sam Buck eşliğinde kaydettiği “Your Love Was A Gift” ve R.E.M.’in solisti Michael Stipe ile güçlerini birleştirdiği “Family Ties” şarkılarını geçtiğimiz aylarda dinlemiştik. “Kaçmak bir hayal mi yoksa mecburiyet mi?”yi sorgulatan harika klibi ve Kelsey Lu’nun dingin vokaliyle kalbimizi çalan “French Lessons”ın ardından bir tekli daha fırlattı müzisyen. Bu kez yanına Nijerya asıllı Britanyalı prodüktör MNEK ve slam efsanesi Saul Williamsı alarak hem de.

Blanco “Steps”in, bir cevap bulmadan durumların üstesinden gelmeyi, onları dönüştürmeyi ve barışı yaymayı sağlayan bir dua olduğunu düşünüyor. Ona göre şarkıyı, haiku dizeleri gibi sözlerle konuşan üç eşsiz müzisyenin meditasyon seansı diye özetlemek de mümkün. “Steps”i şarkı yazımında atladığı bir eşik olarak gören Mykki Blanco geçmişte, üretimleri esnasında bu kadar savunmasız kalmaya teşne değilmiş ancak artık işler değişmiş. 

“Sonunda yeterince yaşadığımı, yeterince uzun yaşadığımı, basitçe, açıkça konuşacak ve zen gibi bir sadelikte dürüst, gerçek ve saf bir şeyler bulabilecek kadar yaşadığımı hissediyorum.” diyor. Müzisyene bir ilham patlaması yaşattığı aşikâr olan parçanın Blanco dilinde bir başka tanımı da şu: Kendine yazdığı günlüğün girişi.

Bir pop şarkısından ziyade şiir gibi tınlayan “Steps”in prodüksiyonunda kullanılan synthler, çanlar, elektronik arp benzeri sesler, Mykki Blanco’nun hep orkestral bulduğu Spike Lee filmlerinden bir sahnenin içindeymiş gibi, oldukça sinematik bir etki bırakmış müzisyende. 

Saul Williams, Blanco’nun şarkı yazımında kaynak aldığı başlıca müzisyenlerden. Tüm kariyeri boyunca birlikte üretmeyi beklediği kişilerden biri olan Williams’ın tohumlarıyla filizlenen sonik topraklarla yakın bir bağı olduğunu vurguluyor. RuPaul’s Drag Race UK ile radarımıza giren MNEK’yi ise son 10 yılın en iyi dans müziklerini besteleyen bir müzik santrali olarak tanımlıyor. 

Zorlamalardan azade, organik biçimde gelişen böylesi buluşmaların büyülü titreşimler yarattığını düşünüyor müzisyen. HIV, LGBTİ+ ve trans hakları konularında yaptığı aktivizm kapsamında, uzanabildiği her alanda söz söylemeyi mücadelesinin bir parçası hâline getiren Mykki Blanco’dan yeni sözler, yeni sesler duymak; birleştirici gücünü kullanma biçimini izlemek her zaman ilham, umut ve heyecan verici. 14 Ekim’i sabırsızlıkla beklemeye davam.