Naber müzik gündemi?

Yazı: Güven Yalın

Haftanın müzik gündeminden havadisler ve gözümüze çarpanlar.


Müzik teknolojisi şirketlerinden yeni açılım: “Yapay Zekâ ile Müzik Yapmanın İlkeleri”

Müzik endüstrisinde yapay zekânın yaygınlaşmasıyla açılan tartışmalar çeşitlenmeye ve büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde, Roland ve UMG’nin kurucu destekçileri olduğu AIformusic oluşumunun girişimiyle hazırlanan ve müzik teknolojisi alanında çalışan 50 büyük çaplı markanın imzacısı olduğu bir bildiri yayımlandı. Native Instruments, Focusrite, NAMM, BandLab Technologies, Splice, Beatport, Output, LANDR, Waves, Eventide gibi markaların desteklediği bildiri Principles for Music Creation with AI (Yapay Zekâ ile Müzik Yapmanın İlkeleri) adını taşıyor. Temelde üzerinde durulan nokta, müzik üretiminde yapay zekâ kullanımında “müziğin özünü, insan dokunuşunu” korumak. Belirlenen yedi temel ilkeyi aşağıda okuyabilir, detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

*“Müziğin insanlığın temelinde olduğuna inanıyoruz.”
*“İnsanlık ve müziğin ayrılmaz olduğuna inanıyoruz.”
*“Teknolojinin uzun süredir insanın sanatsal ifadesini desteklediğine ve sürdürülebilir bir şekilde uygulandığında yapay zekânın insan yaratıcılığını güçlendireceğine inanıyoruz.”
*“İnsan üretimi işlerin saygı duyulması ve korunması gerektiğine inanıyoruz.”
*“Sorumlu ve güvenilir yapay zekâ için şeffaflığın şart olduğuna inanıyoruz.”
*“Müzisyenlerin, bestecilerin ve diğer yaratıcıların perspektiflerinin önemsenmesi ve bunlara saygı duyulması gerektiğine inanıyoruz.”
*“Müziği hayata geçirmeye yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz.”


2007’den bu yana ilk Manu Chao albümü: Viva Tu

Geçtiğimiz yaz İstanbul’da da bir konser veren Manu Chao, 17 yılın ardından ilk albümünü duyurdu. İsmi Viva Tu, yayın tarihi 20 Eylül. 13 şarkıdan oluşacak albümde country müziğin ikonik figürlerinden Willie Nelson ve Fransız şarkıcı Laeti ile yapılmış düetler de yer alacak. Albüm haberine “São Paulo Motoboy” adlı yeni bir şarkı da eşlik ediyor. Manu Chao bu şarkıyı, Brezilya’da her gün hayatını riske atarak çalışan motorlu kuryeler için yazmış. Buradan dinlenebilir.


Taylor Swift şarkıları kokteyl olursa

Taylor Swift çılgınlığı sınır tanımıyor, malumunuz. Bu kez Swiftielik, miksoloji dünyasına tesir ediyor. Tamamı müzisyenin parçalarından ilhamla yaratılmış 65 kokteyl tarifini buluşturan Shake It Up: Delicious cocktails inspired by the music of Taylor Swift adlı kitap 1 Ağustos’ta piyasaya çıkıyor. İllüstrasyonlar eşliğinde sunulacak kokteyl tariflerinden bazılarının isimleri şöyle: “I Knew You Were Double”, “Mr. Perfectly Wine”, “Negroni The Young”, “Fizz The Damn Season”, “New Rum-antics”…


fabric Presents serisinin konuğu The Streets

1999’dan bu yana Londra gece hayatı için önemli mekânlardan biri olan fabric, meşhur miksteyp serisi fabric Presents’in yeni edisyonuyla 25. yılını kutluyor. Geçtiğimiz yıl The Darker The Shadow, The Brighter The Light albümüyle gündemimizde olan The Streets’in kürasyonunu üstlendiği 31 şarkılık miksteyp, 28 Haziran’da fiziksel baskılarıyla raflarda yerini aldı. Bu seçki için teklif geldiğinde sabırsızlandığını ifade eden The Streets’in esas kişisi Mike Skinner, fabric’in kişisel serüveninde de çok özel bir yere sahip olduğunu vurguluyor ve ekliyor: “Bu seride yer almış pek çok inanılmaz DJ’in ayak izlerini takip etmek ve kutlamalarının bir parçası olmak bir zevk.” fabric Presents The Streets’in tamamına buradan ulaşabilir; seçkiyle birlikte ilk kez dinlemeye açılan yeni The Streets parçalarından “End Of The Queue”yi de buradan dinleyebilirsiniz.  


Blind sonbahar takviminde yok yok: Squid, bar italia, Eivind Aarset ve dahası…

Bu yaz Beach Fossils, Nations of Language ve Hollt gibi isimleri ağırlayacak Blind, sonbahar takviminde yer alan heyecan verici konserleri bir bir duyuruyor. İngiltere’nin yeni nesil müzik dalgasının en özel gruplarından Squid ve bar italia’nın ilk İstanbul konserlerine ev sahipliği yapacak mekânda yılın geri kalanında dinleyebileceğiniz isimlerden bazıları şöyle: Bombino, Maruja, Eivind Aarset Quartet, Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs, Andy Stott… Program detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.