Naber müzik gündemi?

hazırlayan: ayşenur kaptanoğlu, cem kayıran, ilayda güler

Haftanın müzik gündeminden havadisler ve gözümüze çarpanlar.


Fotoğraf: BARRY
Dedstrange’in son transferi Goblin Daycare

2023’ün bahar ayalarında Q: EP? A: EP!! Ile hayatımıza giren Goblin Daycare, ayakları yerden kesen canlı performansları ve lezzetli freakoutlarıyla yerli sahnenin son yıllardaki en büyük heyecan sebeplerinden birine dönüşmüştü. A Place To Bury Strangers’ın İstanbul konserinde de ön grup olarak sahne alan Goblin Daycare, APTBS üyelerini de büyülemiş anlaşılan. Nitekim sıradaki albümleri AGITPROP HOTLINE!! Ile gruptan Oliver Ackermann’ın kurucusu olduğu Dedstrange’in kataloğunda yerlerini alacaklar. Müthiş bir haber bu! Albümün ilk teklisi “Business Is Business” çoktan dolaşıma girdi bile, epey eğlenceli klibiyle birlikte işte burada.


Bakalım geri dönüşlerin yılı 2024, bize Hole’u da getirecek mi?

27 Şubat’ta Londra’da düzenlenen bir konserde Green Day’in solisti Billie Joe Armstrong’un cover grubu The Coverups’la birlikte sahneye çıkıp sürpriz yapan Courtney Love, pek de sürpriz yapmayarak yine Hole’un bir araya geleceği yönünde sinyaller verdi. Elbet bir gün Hole’a döneceği minvalindeki çıkışının ardından kendini genç dinleyicilere tanıtma ihtiyacı da hissetmiş olacak ki sözüne şöyle devam etmiş: “Adım Courtney Love, belki beni hatırlamazsınız. Birmingham’da yaklaşık dokuz yıldır bir mağarada yaşıyorum.” 10 dakikalık fan videosu hemen burada. Hole resmî olarak 2002’de dağıldı ancak 2010’dan bu yana yeniden toplanacaklarına dair kısa süreli umut ışıkları oluşuyor. Orijinal kadro son olarak, davulcu Patty Schemel’in Hit So Hard adlı belgeselinin gösteriminin ardından kısa bir performans için 2012’de bir araya gelmişti. 


Joe Talbot’un sesiyle sevgi şemsiyesinin altında 

Deepfake teknolojisiyle “Grace” şarkısını Chris Martin’e söylettiği klibin akabinde yeni albümü TANGK’i fırlattığından beri “Love is the Fing” sloganını kulaklarda çınlatan IDLES solisti Joe Talbot, sevgi yayma misyonunu sürdürüyor. Bu kez bir uyku öncesi rahatlama seansında rastladığımız müzisyen, BBC’nin 2006’dan bu yana devam eden CBeebies Bedtime Stories programının konuğu olarak, Davina Bell’in yazıp Alison Colpoys’un resimlediği Love Umbrella öyküsünü okuyor. Bir annenin çocuğuna seslendiği şefkatli bir mesaj bu: Onu her koşulda seveceğini ve ne zaman isterse yanında olmaya hazır olduğunu bilmesini isteyerek güven verirken, hayatın yağdırdıklarına bir kalkan olarak sevgiden yapılmış şemsiyesini sunuyor ona. Okumanın ardından sevginin ne denli büyülü, güçlü ve gerçek olduğuna dikkat çeken Joe Talbot, naçizane bir öneriyle bitiriyor sözlerini: “Belki yarın sevdiğin birine senin için ne anlama geldiğini gösterebilirsin. Onunla yiyeceğini paylaşabilir, oyun oynayabilir, hatta ona bir şarkı bile yazabilirsin.” Buradan izleyebilir / dinleyebilirsiniz.


Fotoğraf: Larissa Hoffman
Solange’ın zihninden süzülmüş tuba müziği yolda

New York City Ballet için müzik besteleyen ikinci Siyah kadın unvanını taşıyan Solange, “Stay Flo”sundan hâlâ çıkamadığımız 2019 tarihli When I Get Home’dan beri bir uzunçalar paylaşmamıştı. Geçtiğimiz yıl, Summer Walker imzalı CLEAR 2:SOFT LIFE EP’sinin kapanışını yapan “Agayu’s Revelation” şarkısında Steve Lacy ve John Kirby ile birlikte prodüktör olarak yer almıştı. Yakın zamanda Harper’s Bazaar’a konuşan müzisyen, şu sıralar tuba titreşimlerine takıntılıymış; bu vesileyle nefesli enstrümanlar için müzik yazıyormuş meğer. Gelebilecek negatif tepkileri hayal ederek, kendini hâlâ bu işe ikna etmeye çalıştığını söyleyen Solange’ı tuba dünyasına yönlendiren içgüdüleri ve tınısının ona çok Siyah gelişi olmuş. Albüm yayımlanırsa, André 3000’ın flüt koleksiyonu New Blue Sun’ın yarattığı heyecanın bir benzerini yaşatacağına emin gibiyiz.


Balmumu Daft Punk, Madame Tussauds’da

Madame Tussauds’da balmumu heykellerle ölümsüzleştirilen isimlere Daft Punk da katıldı. İkilinin Random Access Memories albümünün 10. yılını kutlayan gerçekçi balmumu figürleri 27 Şubat’ta New York’taki müzede tanıtıldı. Heykeller, ikilinin kasklarını ve Random Access Memories döneminden Saint Laurent’in payetli smokinlerinin Hedi Slimane tarafından özel olarak dikilmiş replikalarını giyiyor. Balmumu Daft Punklar, 2013’teki şovlarından görseller yansıtan bir ekran ve bir DJ kabininin önünde yer alıyor ve müzenin Ariana Grande, Beyoncé, RuPaul gibi isimlerin de yer aldığı Glow Gala alanında sergileniyor. Thomas Bangalter ve Guy Manuel De Homem-Christo’yu temsil eden figürler, birbirleriyle eşleşen replika eldivenler ve takım elbiselerin yanı sıra sırasıyla altın ve gümüş renkli ikonik piramit kolyeler takıyor. 


Dört The Beatles üyesine dört film

Oscar adayı yönetmen Sam Mendes oldukça iddialı bir proje için kolları sıvamış. Mendes, The Beatles’ın hikâyesini birbirine bağlı dört biyografik film aracılığıyla anlatacak. Her film grubun dört üyesine -John Lennon, Paul McCartney, George Harrison ve Ringo Starr- odaklanacak ve girift bir anlatı kuracak. Yönetmen motivasyonunu şu sözlerle özetlemiş: “Tüm zamanların en büyük rock grubunun hikâyesini anlatmaktan onur ve sinemaya gitmenin ne anlama geldiği konusundaki inanışa meydan okumaktan heyecan duyuyorum.” Bu tabii ki The Beatles’ın hikâyesini sinematik olarak anlatma girişimlerinin ilki değil. Fakat hem grubun yaşayan üyeleri hem de The Beatles külliyatının haklarını elinde bulunduran Apple Corps Ltd. tarafından onaylanmış ve desteklenmiş ilk proje. Sony Pictures yapımı dört filmin de 2027’de yayımlanması bekleniyor.


Alessandro Cortini turne tişörtü

Grup / müzisyen tişörtleri büyük bir tutku. İtalyan modular synthesizer büyücüsü, Nine Inch Nails üyesi, enstrüman üreticisi Alessandro Cortini’nin şu sıralar devam etmekte olan Kuzey Amerika turnesi için tasarlanan uzun kollu tişörte de bayıldık doğrusu. Ön yüzünde müzisyenin kedisi ile birlikte resmedildiği bir çizim yer alıyor; hem Cortini’nin favori albümlerine hem de kendisinin yarattığı analog synthesizer Strega’ya da selam çakılmış tasarımda. Kollarında iki ayrı retro font ile ALESSANDRO ve CORTINI yazıyor; sırtında da turne takvimi yazılı. Ne yazık ki sadece konserlerde satılmak üzere 144 adet üretilmiş. Jpeg dosyasına bakmakla yetineceğiz anlaşılan. Detayları burada.


Haruomi Hosono tribute projesinden ilk parça Mac DeMarco’dan

Stones Throw, tüm zamanların en büyük ilham kaynaklarından biri olan Haruomi Hosono için bir tribute albümünün yolda olduğunu duyurdu. Yellow Magic Orchestra’nın kurucularından biri olan müzisyen, besteci ve prodüktör; elektronik müziğin gidişatını şekillendiren figürlerden biri olmasının yanı sıra city pop, exotica, Shibuya-kei gibi janr ve stillerin de yol göstericileri arasında. Müzisyenin bundan 50 yıl önce yayımlanan ve kült mertebesine erişen ilk albümü Hosono House’daki parçaları yeniden yorumlayacak isimler arasında Sam Gendel, Cornelius, Akiko Yano ve Pearl & The Oysters gibileri var. Dinlemeye açılan ilk cover ise Mac DeMarco’dan. “Boku Wa Chotto” parçasını geçtiğimiz yaz Paris’te kaydeden DeMarco, Hosono’nun en büyük kahramanı olduğunu ifade ederken “Umarım Japonca telaffuzum çok berbat değildir” notunu paylaşmış.