Kötü niyetli eleştiriler Natalie Portman’a işlemiyor

Sinema tarihi, vizyona girdiği dönem topa tutulup olumsuz eleştirilerle karşılanan fakat yıllar yıllar sonra değeri anlaşılan, hatta kimi zaman klasik mertebesinde konumlandırılan sayısız yapımla örülü. Bu gerçeğin bilincinde olan isimlerden biri de yeni filmi Thor: Love and Thunder için tanıtım çalışmalarına başlayan Natalie Portman. Variety’den Adam B. Vary ile yaptığı kapsamlı röportajda, birçok konu başlığının yanı sıra, kariyerinin bir dönem “kötü film” olarak adlandırılan duraklarına dair hislerine de temas ediyor Oscar ödüllü oyuncu.

Advertisement

Natalie Portman’ın yer aldığı bir önceki Thor filmi olan Thor: The Dark World, Marvel sinematik evrenin en kötü yapımlardan biri olarak nitelendirilmekte, malum. Kendisine bu hatırlatıldığında, olumsuz reaksiyonların bünyesinde kötü bir tesir yaratmadığından, zaten kariyeri boyunca bu durumu sık sık yaşadığından bahsediyor. Öyle ki yer aldığı ilk uzun metraj yapım olan, Luc Besson klasiği Leon: The Professional’da bile deneyimlemiş. İkonikleşen Mathilda karakterine hayat verdiği filmin o dönem eleştirel anlamda yerden yere vurulduğunu, neredeyse 30 yıl geçtikten sonra ise gördüğü tek şeyin büyük bir sevgi olduğunu dillendiriyor. Benzer bir durum, Padmé Amidala’yı canlandırdığı ve yine kimilerince “felaket” olarak nitelendirilmiş Star Wars filmleri için de geçerliymiş.

Thor: Love and Thunder’da Natalie Portman, daha önce iki kez hayat verdiği Jane Foster karakterine dönüş yapıyor fakat hatırladığımızdan çok farklı bir biçimde. Yönetmen Taika Waititi, Portman’ı seriye yeniden dâhil etmenin uzundur yapılacaklar listesinin üst sırasında yer aldığından bahsetse de Thor’un romantik hisler beslediği bir bilim insanı olarak döndürmek anlamsız hissettirmiş. Böylece, yazar Jason Aaron ve çizer Russell Dauterman tarafından 2014’te yayımlanan Mighty Thor çizgi romanından ilham alınmış ve Jane Foster, Mjolnir’i kullanabilen yeni Thor’umuz olarak dönüşüm geçirmiş. Natalie Portman, rol için fiziksel anlamda mümkün olabildiği en “büyük” formuna kavuştuğunu ve bu sürecin kendisi için gerçek bir meydan okuma olduğunu itiraf etmekte.

Thor: Love and Thunder’ın Türkiye vizyon tarihi 8 Temmuz 2022.