NBA – Microsoft ortaklığıyla yeni bir yayın deneyimi

NBA, streaming dünyasına girmeye karar verdi ve Microsoft ile anlaşarak yeni bir izleme deneyimi sunmak için kolları sıvadı. NBA League Pass (NBA’deki maçların tamamını izleyebilmemizi sağlayan yayın servisi) ile başlayan NBA’in yeni yayın kültürü, bu birliktelikle ayrı bir boyuta taşınacak. Servisin ne zaman izleyici erişimine açılacağı ise henüz belli değil. 

Serviste izlediğiniz maçlara, paylaştığınız içeriklere ve satın aldığınız ürünlere bağlı olarak puan kazanacaksınız. Bu puanlar da NBA’in resmî ürünlerine indirim olarak yansıyacak. Sistemin bir başka önemli özelliği de Microsoft’un Azure bulut sistemini temel alacağı için kullanılan yapay zekânın niteliğinin çok gelişmiş olması. Zengin bir istatistik yelpazesi, arşivlenmiş içerikler ve maç yayınları da izleyiciye özel bir şekilde sunulacak. NBA League Pass de bu yeni iş birliğinin önemli bir parçası olacak.

Sisteme üye olurken, tuttuğunuz takımı ve favori oyuncunuzu seçebileceksiniz. Yine ilgilendiğiniz istatistik alanlarını, tarihsel dönemleri ve size sunulmasını arzu ettiğiniz trivia bilgileri de üyelik aşamasında filtreleyebiliyorsunuz. Bu da kişiselleşmiş yayın deneyimlerinin zirve noktalarından birinin NBA tutkunlarına sunulacağına işaret ediyor.

NBA Başkanı Adam Silver, bu iş birliğiyle birlikte NBA izleme deneyiminin yeniden tanımlanacağını ifade ediyor. Silver’a göre Microsoft ile kurulan bu ortaklık sayesinde seyircinin maçın her ânını benzer şekilde deneyimlemesi mümkün olacak.

NBA, kendi streaming servisini oluşturma adımları atan ilk spor organizasyonu değil.  MLB (Amerikan Beyzbol Ligi) de kendi yayın uygulamasını izleyicilerinin kullanımına açmıştı. Son olarak, NBA Leagues Pass’in 22 Nisan’a kadar corona virüsü pandemisi nedeniyle ücretsiz olduğunu hatırlatalım. Geçmiş maçları izlemeyi deneyimlemek isteyen basketbol severler için platforma bir göz atmanın tam zamanı!

Yazı: Can Özsoy