NBA’den Oscar törenine: “Gece Yayıncıları”

Bant Mag. müzik editörü Cem Kayıran’ın redbull.com için hazırladığı Gece Yayıncıları serisinin Yekta Kopan’la Oscar yayınlarını konuştuğumuz son bölümü de yayımlandı. Dört bölümden oluşan seride mikrofonu gece saatlerinde gerçekleşen farklı türlerdeki canlı yayınların sunucu ve yorumcularına uzattık.Bölüm 1: Eurosport – Le Mans 24 Saat yayını

Le Mans 24 Saat, uzun yıllardır Eurosport’ta baştan sona canlı yayınlanıyor. Yarış günü Eurosport Türkiye ofisine uğradık, 24 saat yayın yapan spiker ve yorumculardan Mali Selışık, Aras Yetiş ve Erman Yaşar’la yarışı ve gece yayıncılığını konuştuk.

Mali Selışık: “Konsantrasyonunu kaybetmene sebep olacak pek bir şey olmuyor. Burada stüdyonun hemen dışında bir çocuk oyun alanı olduğu için gündüz dikkat dağıtıcı bir şeyler olabiliyor. Sessiz olduğunda da yayına çok odaklanmak ama durağana girmemek gerekiyor. Le Mans 24 Saat yayınlarında o yüzden kimse kabinde tek başına kalmıyor.”

Röportajı okumak için buraya tıklamanız yeterli.

Bölüm 2: Orkun Çolakoğlu ve İnan Özdemir – NBA yayınları

Gece Yayıncıları serimizin ikinci bölümünde konuklarımız NBA yayınlarının Türkiye’deki sesleri olan, S Sport spiker ve yorumcuları Orkun Çolakoğlu ve İnan Özdemir oldu.

İnan Özdemir: “Senin için macera akşam saatlerinde başlıyor. Şu an saat 19:30, bu gece maçımız olsa 21:00 gibi ‘Ne zaman uyusam?’ ikilemine düşecektim. Bir şoför gelip seni alacak. Kim gelecek? Seni kaçta arayacak? Maçın nasıl geçtiğinden ziyade bir NBA spikeri olarak hayat kaliteni belirleyen şey stüdyoya nasıl ulaştığın.”

Röportajı okumak için buraya tıklamanız yeterli. 

Bölüm 3: Kaan Kural – NBA ve League of Legends yayınları

Türkiye’de her geçen yıl kapsama alanı artan bir NBA kültüründen bahsedebiliyorsak, bunun baş mimarlarından biri şüphesiz ki Kaan Kural. 2001’den bu yana NBA maçlarında yorumculuk yapan ve bir yandan da kültürün bütün yapıtaşlarında bir şekilde etki göstermeyi başaran Kural’la iki yılın ardından geri döndüğü NBA yorumculuğunu konuştuk.

Kaan Kural: “Biz maç seçmiyoruz; genelde gün seçiyoruz. Mesela Pazartesi-Çarşamba-Cuma anlatıyorum. Playoff’ları bir kenara bırakıyorum, son yirmi yılın en önemli üç dört maçı hep bana denk geldi. Hepsinde de yanımda Murat Murathanoğlu vardı.”

Röportajı okumak için buraya tıklamanız yeterli. 

Bölüm 4: Yekta Kopan – Oscar yayınları

Edebiyattan müziğe, sinemadan görsel sanatlara, kültür sanatın hemen her dalında televizyon yayıncılığı denince Türkiye’de akla gelen ilk isim Yekta Kopan. Gece Yayıncıları serimizin son bölümünde Yekta Kopan’la Oscar Törenleri için yaptığı canlı yayınları konuştuk.

Yekta Kopan: “Gece insanıyım diyebilirim. Yıllar önce bu keskin bir romantizmle ayrılan bir şeydi. ‘Gece insanları daha romantik, daha içe dönük’ gibi bir algı vardı. Bu içe dönüklükten beslenerek üreten insanlar olarak görülürlerdi. Gece insanı olmak bir rütbe gibidir; bir hoşluk, farklılık, bir ‘güzel kafa’ halidir kimilerine göre. Bütün bunlardan bir tanesi beni ilgilendiriyor. O da gecenin yalnızlığı.”

Röportajı okumak için buraya tıklamanız yeterli.