Ne dinlesek: Deniz Cuylan, Ekin Beril, Nova Norda & Korhan Futacı ve dahası

19 Mart 2021 Cuma; yerli müzik sahnesinde son ayların en bereketli günü belki de. Taptaze müziklerden birtakım tavsiyelerimiz var.

TEKLİ: Sedef Sebüktekin – Çıplak
(Bağımsız)

Son olarak Nova Norda, Birkan Nasuhoğlu ve Canozan ortaklığıyla kaydettiği Evde albümünü yayımlayan Sedef Sebüktekin, melankolik aşk şarkılarına bir yenisini daha ekledi. Herkesi olduğu gibi kabul etme ve sevme mesajları veren şarkının söz ve müziği Sebüktekin’e, düzenlemesi Cihangir Aslan’a ait.

ALBÜM: Deniz Cuylan – No Such Thing As Free Will
(Hush Hush Records)

Portecho’dan Manner’a, sayısız grup ve iş birliğinin parçası olan Deniz Cuylan için, kendi tabiriyle “denizin dibine tek başına dalmanın” zamanı geldi. Yolunu gözlediğimiz ilk solosu No Such Thing As Free Will, sarmal gitar melodileri ekseninde şekillenen ve bünyede masaj etkisi yaratan yarım saatlik bir dinleyiş sunuyor. Albümün üçüncü klibi, Irmak Altıner yönetmenliğinde “She Was Always Here” için çekildi. Buradan izlenebilir.

TEKLİ: Lara Di Lara – Bedeninin Her Bir Kıvrımında
(Grace Records)

Lara Di Lara, 2021’de her ay bir tekli yayımlamaya devam ediyor. Yine prodüksiyonunu Levni’yle paylaştığı bir şarkıyla karşımızda. “Bedeninin Her Bir Kıvrımında” kendin olmanın büyüsünü kutluyor. Kapak fotoğrafını da Sema Arslan çekmiş.

TEKLİ: Nova Norda & Korhan Futacı – Cehennem
(Bağımsız)

2020 sonlarında müzikal serüveninde “Nova Norda 2.0” ismini verdiği yeni bir sayfa açan Nova Norda, “Bakma Bana Öyle”nin devamı niteliğindeki “Cehennem” isimli yeni teklisi. “Bu parçanın bize kendi gücümüzü hatırlatacak, içimizdeki alevi tekrar harlayacak bir itici güç olmasını umuyorum.” diyen Nova’nın “Cehennem”inde Korhan Futacı’nın nefis saksafon solosu yankılanıyor. Klibi de 19 Mart Cuma akşamı yayımlanacak.

TEKLİ: Sezgin Kırılmaz – Mucize
(Ferment Records)

Neyse grubunun gitaristi Sezgin Kırılmaz, solo kariyerinin ilk şarkısını yayımladı. “Mucize”, gitar müziğinin farklı dönemlerinden izler taşıyor, en çok da shoegaze titreşimleri ön plana çıkıyor. Parçanın kayıtları, bir diğer Neyse üyesi Deniz Ünlü’yle yapılmış.

TEKLİ: Ceylan Ertem – Dardayım
(Wovie)

Daha önce Yuh ve Cahille Sohbeti Kestim albümlerinde Ahmet Kaya şarkıları yorumlamıştı Ceylan Ertem. Bu kez çocukluğunu çağrıştıran Başım Belada albümünden “Dardayım”ı coverlayarak Ahmet Kaya’ya saygı duruşunda bulunuyor. Parçanın düzenlemesi Cenk Erdoğan imzası taşıyor. Kapak görseli ise Aylin Güngör’ün çektiği fotoğraftan bir kesit.

TEKLİ: Frozen Clouds – Moral Holiday
(Babajim İstanbul)

İstanbullu hardcore punk grubu Frozen Clouds’un yeni teklisi. Alıştığınız Frozen Clouds sound’undan çok farklı dokunuşlar sizi bekliyor: ukulele, elektronik katmanlar ve koro vokaller.

TEKLİ: Ekin Beril – Körkütük
(EBM)

İlk albümü Dualite’yi pandeminin hemen öncesinde yayımlayan Ekin Beril, albüm sonrası ikinci teklisini paylaştı. “Körkütük”, elektronik pop unsurlarıyla yaratılmış bir aşk şarkısı; “Bildiğim de yanıltıyor beni. Unutmak her şeyi, tek kurtuluşu gibi” diyor.

EP: Yok Öyle Kararlı Şeyler – Olasılıklar
(Sony Music Türkiye)

Son albümünün üzerinden yaklaşık 5 yıl geçen Yok Öyle Kararlı Şeyler, üç parçalık bir EP ile döndü. Güçlü gitar riffleri ve parlak bir prodüksiyonun şekillendirdiği Olasılıklar’daki şarkılar geride kalan bir buçuk yılda yazılmış. “Popüler kültüre göz kırpan alternatif şarkılar yapan bir YÖKŞ yerine, gerçekten dinlediği, sevdiği, inandığı şarkıların vizyonunda üretim yapan bir gruba dönüştük.” diyor grup üyeleri.