Ne dinlesek: Devendra Banhart, Kylie Minogue, METZ ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

EP: Devendra Banhart – Vast Ovoid
(Nonesuch Records)

Venezuelalı folk âşığı Banhart’ın yeni kısaçaları dört parçadan oluşuyor. Son albümü Ma’yı geçtiğimiz yıl özgür bırakan müzisyenin, seslerin doğasını keşfe çıktığı Vast Ovoid’dan ilk dinlemelerde favorimiz “It’s Not Always Funny” oldu.

ALBÜM: Jessy Lanza – All The Time
(Hyperdub)

Jessy Lanza’nın 2016 çıkışlı Oh No No No’nun ardından kaydettiği bu ikinci albüm, ekürisi Jeremy Greenspan ile seslerin derinliklerini keşfettikleri deneysel bir iş. Su altında baloncuklarla yolculuk ederken, Lanza için önemli olan öfke ve sevgi gibi bazı duyguların kaynağına iniyoruz.

TEKLİ: Jaga Jazzist – Tomita
(Brainfeeder)

Kabuk değiştirmeden rahat edemeyen deneysel caz kolektifi Jaga Jazzist’ten yine ruhumuza işleyen melodiler serpiştirilmiş bir tekli. Yeni albüme günler kala paylaşılan “Tomita” klibi, Journey oyununu anımsatan bir evrende geçiyor.

TEKLİ: Kylie Minogue – Say Something
(Bağımsız)

6 Kasım’da yayımlanacak Kylie Minogue albümü Disco’dan dinlemeye açılan bu parça, albümün ruhunu yansıtarak dans pistlerinin gerçek sahibinin kim olduğunu hatırlatıyor. Funk gitar tınıları eşliğindeki bu pop şarkısıyla Kylie’nin tam 15. albümüne doğru taşıyor.

EP: Astrovelvet – Asteism 
(Hexe Music)

Dream pop ve shoegaze’in yerli temsilcilerinden Astrovelvet, “Starlight” ve “Stargate” adını verdiği iki parça paylaştı. Mor bir gökyüzünden galaksilere yankılanan bu iki parça, enstrümantal hikâyeciliğin güçlü birer temsili.

TEKLİ: The Flaming Lips – You N Me Sellin’ Weed
(Bağımsız)

11 Eylül’de yayımlanacak American Head albümüyle sürreel konuları bir tarafa bırakarak ülkelerinin kökenine dair parçalar üreteceklerini söyleyen vokalist Wayne Coyne, “You N Me Sellin’ Weed” ile daha iyi bir hayat düşleyen iki âşığa dair bir hikâye anlatıyor. Parçayla kapılarını araladıkları büyülü dünya, polis sirenlerinin devreye girmesiyle gerçeklerle yüzleştiriyor.

TEKLİ: 070 Shake – Guilty Conscience (Tame Impala Remix)
(Getting Out Our Dreams)

070 Shake’in “Guilty Conscience” parçasını dinlerken hissedilen Kevin Parker esintileri karşılığını buldu. Parçanın Tame Impala remiksi, suçluluk hissiyle hapsolan bedeni ve zihni özgür bırakmaya teşvik eden hipnotik klibiyle psikedelik açlıkları doyurmak niyetinde.

ALBÜM: Sparkle Division – To Feel Embraced
(Temporary Residence Ltd.)

2020’nin büyük sürprizlerinden biri. William Basinski ve Preston Wendel, caz ve lounge tınılarıyla ters köşeden vuruyor. Albüm 2016’da tamamlanmış ama Basinski yayımlamak için doğru zamanı bekliyormuş. Yer yer diskoya da göz kırpan albüm, günümüzün en ilgi çekici ses kâşiflerinden William Basinski’nin kataloğunun en ayrıksı işi.

TEKLİ: The Avalanches – Wherever You Go / Reflecting Light
(Modular Recordings)

“Neden yıldızlara müzik göndeririz? Seslerimizin sonsuza dek yaşamasını istediğimiz için mi?” İki yeni The Avalanches parçası; Jamie xx, Neneh Cherry, CLYPSO, Sananda Maltreya ve Vashti Bunyan gibileriyle iş birliğiyle şekillenmiş. Grup aynı zamanda parçaların ardında yatan motivasyonu açıklayabilmek adına bir mektup da paylaştı.

ALBÜM: Courtney Marie Andrews – Old Flowers
(Fat Possum Records)

May Your Kindness Remain’i takip eden yeni albüm, Andrews’un yaşadıklarına dair bir iç dökümü. “Eski bir çiçeği sulayamazsın” gibi sade ama naif anlatımlarla bezeli bu albümle, kendi hayatlarımızın kalp kırıklıklarını kolayca özdeşleştirebilmek mümkün.

TEKLİ: METZ – A Boat To Drown In
(Sub Pop Records)

Torontolu noise punk üçlüsü METZ’in yeni teklisi, son albüm Strange Peace’in gürültü fırtınasını pop hassasiyetiyle buluşturuyor. Güzel bir haberimiz daha var: Yeni albüm Atlas Vending, 9 Ekim’de yayımlanıyor.

ALBÜM: Laurence Pike – Prophecy
(The Leaf Label)

PVT, Triosk ve Szun Waves kadrolarında yer alan yaratıcı davulcu Laurence Pike’ın yeni solo albümü. Şimdiye dek yayımladığı solo kayıtlar arasında en ağırbaşlı ve yoğun hisler barındıran çalışması olduğuna şüphe yok. Zamandan, mekândan, koşturmacadan uzaklaşmak isteyenler bir saniye bile düşünmeden play’e bassın.

TEKLİ: Fuzz – Returning
(In The Red Records)

Garaj rock’ın yerinde duramayan yıldızı Ty Segall’in sevenlerine bir değil, iki değil, üç güzel haberimiz var. 1- Fuzz beş yılın ardından yeni bir tekli yayımladı. 2- Steve Albini’nin de parmağının olduğu üçüncü albüm 23 Ekim’de geliyor. 3- Belki de en güzel haber; Fuzz 13 Mart 2021’de Zorlu PSM’de! 

ALBÜM: Afrodeo – Nefisto
(Bağımsız)

Türkçe hip hop sahnesinin deneysel kanadından seslenen, Avusturya’da yerleşik Afrodeo’nun karantina albümü. 13 şarkılık Nefisto için “İçimdeki şeytan” diyor Afrodeo. Yalnızlık, unutulma korkusu ve narsisizm gibi temaların işlendiği albümün kapak görselinden prodüksiyonuna tüm detayları Afrodeo’nun ellerinden çıkma.

ALBÜM: Taylor Swift – folklore
(Taylor Swift)

Country, hip hop, rock, pop gibi farklı türlerde şarkı yazarlığını iyice kavuran Swift, bu sefer melankoliyle yoğrulmuş balladlarla bizi karşılıyor. folklore’un bir saati aşan, 16 şarkılık akışında anlatmak istediklerini aceleye getirmeden, mesajının altını hislenimlerle doldurarak kulaklara serpiştiriyor. İzolasyonla baş etmekten, endişeden, duygusal terörden, kabuk bağlamış ırkçılıktan, yanındakilere yük olmaktan, kişisel ilişkilerinden bahsediyor şarkılar.

TEKLİ: Gorillaz & Schoolboy Q – Pac-Man
(Parlophone Records)

Şarkı, ismini Namco’nun efsane arcade oyunundan alıyor. Pac-Man’in bu sene 40 yaşına girdiğini de hatırlatalım. Animasyon Gorillaz üyeleri ve Schoolboy Q’yu bir araya getiren klip de Song Machine serisinin önceki videolarında olduğu gibi eğlenceli anlar vaat ediyor.

Yazı: Asena Büyük, Cem Kayıran