Ne dinlesek: Dry Cleaning, Elif Çağlar, Liz Phair ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Haftanın öne çıkan kayıtları ise hemen aşağıda.HAFTANIN ÖNE ÇIKANLARI 

TEKLİ: Liz Phair – Hey Lou
(Chrysalis Records)

“En sevdiğiniz ünlü çiftin kapalı kapılar ardındaki aşklarının nasıl göründüğünü merak eder misiniz?” diye soruyor Liz Phair. İki yıl aranın ardından paylaştığı yeni teklisi “Hey Lou”, Laurie Anderson ve Lou Reed çifti için yazılmış bir şarkı. Klibinde de iki ikonik müzisyenin ve Andy Warhol gibi dostlarının kuklalarıyla eğlenceli bir üç dakika sizi bekliyor.

ALBÜM: TV Priest – Uppers
(Sub Pop)

Herkes yalnızlığa alışmakla boğuşurken, müzisyenler sektörde tek başlarına var olabilecek yolları keşfetmeye çalışırken; 2020’lerde grup müziğinin yeniden canlandığını görmek fazlasıyla heyecan verici. Londra’dan post punk mirasını sırtlayarak harikalar yaratan gruplardan biri TV Priest. İlk albüm Uppers, mümkün olan en yüksek ses ve pek meşgul olmayan bir kafayla deneyimlenmesi gereken bir kayıt.

TEKLİ: Dry Cleaning – Strong Feelings
(4AD)

Yine Londra, yine genç ve heyecan verici bir grup. 2020’de “Scratchcard Lanyard” teklisiyle gönlümüzü çalan ekipten beklenen ilk albüm haberi de geldi. Şimdi hep birlikte takvimlerde 2 Nisan’ı işaretliyoruz, ardından yeni tekli “Strong Feelings”in Tom Dowse imzalı, glitch art klibiyle gözlerimizi bulandırıyoruz.

EP: Octo Octa – She’s Calling
(T4T LUV NRG)

Maya Bouldry-Morrison’ın beş yıl önce trans kadın olarak açılmasının ardından müzikal üretimleri de farklı temalar etrafında şekillenmeye devam ediyor. Dans pistlerinin birer ayine ev sahipliği yaptığı fikrinden hareketle bir süredir müzik ve ritüel kavramları arasındaki ilişkiyi keşfe çıkan Octo Octa serisinin üçüncü EP’si karşımızda. Yoğun duygular ve mekanik seslerin dansına tanıklık eden üç şarkı da house geleneklerini hamur gibi yoğuruyor.

ALBÜM: Black Country, New Road – First Time
(Ninja Tune)

İngiliz grubun ilk albümüne dair beklentimiz, önceden yayımlanan tekliler ve canlı performans kayıtlarıyla epey yükselmişti. First Time, yedi kişilik bir orkestranın ritmik ve melodik dokularla tek vücut olma deneyiminin işitsel ve haz dolu bir belgesi. Kulaklarınızı sene boyunca çınlatmaya devam edeceğiz ve dahası için beklemedeyiz gençler!

TEKLİ: Elif Çağlar on Vocals – All a Dream
(NUDC)

2020 boyunca çeşitli iş birlikleri (bkz. SONIC BOOM) ile karşımıza çıkan Elif Çağlar, bir süredir yalnızca kendi sesini kullandığı kompozisyonlar üzerine çalışıyor. Elif Çağlar on Vocals projesinin ikinci teklisi “All a Dream” de hem düzenlemesi hem icrasıyla büyüleyici bir çalışma. Bossa nova ve soul tandanslı şarkı, kelime ve eylemlerin gerçekliğini sorgulayan bir kişinin ağzından sevgilisine yazılmış.

TEKLİ: Tomaga – Mompfie Has To Pay
(Hands in the Dark)

Ağustos ayında aramızdan ayrılan Tom Relleen’in son günlerinde tamamladığı Tomaga albümüne doğru ikinci durağımız. Valentina Magalletti’nin hipnotik ritimlerine bu kez arızalar değil, düşsel ve ferah sesler eşlik ediyor. INTIMATE IMMENSITY isimli yeni albüm, 26 Mart’ta yayında.

ALBÜM: Cult of Luna – The Raging River
(Red Creek)

İsveçli post metal grubunun sekizinci stüdyo albümü beş şarkıdan oluşuyor. Sürpriz Mark Lanegan düeti “Inside of a Dream”de ortam biraz havalansa da albümün genelinde grubun imzası hâline gelen atmosferik karanlığın içine gömülüyoruz.

ALBÜM: Sarp Maden – Aperial
(Lycia Records / Space Goats)

Aperial, bir işitsel anı derlemesi. Her parça, Sarp Maden’in hayatından farklı kesitlerden yola çıkarak, ilham alarak ya da o anda yazılmış. Mesela albüme ismini veren şarkıyı, Kekova’daki çok sevdiği antik kentte; “119/5”, yıllarca Cihangir’de yaşadığı eve ithaf etmiş Maden. Müzisyenin yaklaşık 30 yıldır birlikte üretmeye devam ettiği Eylem Pelit, Volkan Öktem, Cengiz Baysal gibi isimler, bu kişisel anıları sonik dünyaya taşımakta Maden’e yardım etmiş.

TEKLİ: Deli Bakkal – Cebelitarık
(Tarla Records)

Evet, pozitif enerjilere yine her şeyden fazla ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz. Afrobeat sevdalısı Deli Bakkal orkestrası, “Cebelitarık”ta sıkışmış bünyeleri, elinden kolundan çekiştirerek ayağa kaldırıp eklemleri serbest bırakmaya çağırıyor.

ALBÜM: Foo Fighters – Medicine at Midnight
(Roswell Records)

25 yılı geride bırakan Foo Fighters’ın 10. stüdyo albümü. Melodiyi ve groove’u başrole taşıyor ama Dave Grohl yine Dave Grohl gibi söylüyor. Kimi yeni yönelimler kendini belli etse de modern rock için jenerik bir albüm.

TEKLİ: slowthai & Skepta – CANCELLED
(Method Records)

İngiliz rapçi slowthai, 12 Şubat’a randevu verdiği TYRON albümü için geri sayımı sürdürüyor. Albümden son tadımlık, Skepta eşlikli “CANCELLED”.

ALBÜM: Thurston Moore – screen time
(Bağımsız)

Bandcamp Fridays kapsamında yayımlanan screen time, mahalle ve ev hissiyatı taşıyan şarkı isimleriyle tematik bir albüm intibası yaratıyor. Müzisyenin atmosferik ve deneysel kayıtlarından oluşan enstrümantal bir koleksiyon.

TEKLİ: SG Lewis – One More (feat. Nile Rodgers)
(Jasmine Music Limited)

2020’de birçoğu düet olan teklileriyle büyük yankı uyandıran SG Lewis, ilk stüdyo albümü Times için gün sayıyor. Isınma turlarında sıra Chic üyesi Nile Rodgers düetinde.

TEKLİ: Fucked Up – Act One
(Bağımsız)

Kanadalı post hardcore grubu Fucked Up, 2006’dan bu yana sürdürdüğü Zodiac Series’in yeni albümünü duyurdu. Çin yeni yılını takip eden tematik serinin yeni yayını, “Year of the Horse” ismini taşıyor. 19 dakikalık ilk tekli, yalnızca Bandcamp’te.