Ne dinlesek?: Foo Fighters, Julianna Barwick, Durukan Betses ve dahası

Taze yayınlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

Hazırlayanlar: Cem Kayıran, Bulut Çakmak

TEKLİ: Tyler, The Creator – Best Interest / Group B

IGOR albümüyle 2019’da kulaklarını en sık çınlattığımız müzisyenlerden biri olan Tyler, The Creator, yıl sonunda albüm sürecinde tamamlanmayıp rafa kaldırılan iki şarkıyla sürpriz yaptı. “Best Interest”, Tyler, The Creator’ı bir kayıkta şarkıyı söylerken gördüğümüz klibiyle birlikte paylaşıldı. “Group B” ise müzisyenin ilk dönemlerine ayrı bir ilgi duyanlar için geliyor…

EP: Foo Fighters – 00979725

İlk albümünün 25. yaşını 2020’de kutlamaya hazırlanan Foo Fighters, arşivlik kayıtları farklı EP’ler halinde sunmaya devam ediyor. Dave Grohl ve ekibinin son güzelliği, altı şarkılık 00979725 EP’si oldu. Grubun sıkı hayranlarının favori B-yüzü şarkılarından olan “Dear Lover”, yavaş versiyonuyla “Up In Arms” ve grubun 1997’de BBC’de gerçekleşen canlı performansından Killing Joke yorumu “Requiem”, EP’de öne çıkan parçalar.

EP: Affet Robot – Huzursuz Seyirler Remixes

Affet Robot, geçtiğimiz eylülde yayınlanan Huzursuz Seyirler EP’sindeki şarkıların remikslerini özel bir derlemeyle paylaştı. Synth müziğine gönül vermiş Astrofella, Men With A Plan, Mind Shifter, ve Hanzo & Yaman’ın remikslerinden oluşan EP, Partapart etiketiyle yayınlandı.

EP: Savile – Bliss

DRAMA’yla ortak parçaları “Low Tide” ile adını duyuran Savile, yapımcılığını da üstlendiği 3 parçalık EP’si Bliss ile karşımızda. Savile’in dijital platformlarda yayınladığı EP’de kaygı ve mutluluk gibi duygular işleniyor. Gelirlerinin tamamı Sex Workers Outreach Project’e bağışlanacak olan Bliss, ayrıca satın alma opsiyonuyla Bandcamp’ten de dinlenebilir.

TEKLİ: Vince Staples – Hell Bound

Son olarak Queen & Slim filmi için kaydettiği “Yo Love”la karşımıza çıkan Amerikalı hip hop yıldızı Vince Staples, seneyi “Hell Bound” ve şaşırtıcı bir projeyle kapatıyor. TheVinceStaplesShow+ isimli yeni bir web sitesini hayata geçiren müzisyen, bu platformda çeşitli canlı performans videoları, röportajlar ve halihazırda devam eden web serisi The Vince Staples Show’un kamera arkası görüntülerini paylaşacak. “Hell Bound” için hazırlanan ve Cuphead oyununu hatırlatan lirik video ve yeni Vince Staples platformunun tanıtım klibi hemen aşağıda.

ALBÜM: Jim Noir – A.M Jazz

İngiliz sanatçı Jim Noir, Dook Recordings etiketiyle beşinci albümü A.M Jazz‘i yayınladı. Oldukça yumuşak, rahatlatıcı şarkılardan oluşan albüm, hipnotik bir havayla pop ve rock arasında geziniyor. Tam içinde kaybolmalık bir albüm.

TEKLİ: Durukan Betses – Memleketim Benim

Destroy Earth grubundan tanıdığımız Durukan Betses, 2019’da yerli rock & roll sahnesinin en üretken isimlerinden biri oldu. Tantana Records ailesinden Betses, solo projesiyle bir EP ve bir uzunçalar yayınladığı seneyi, sinematik bir psikedelik rock tınısının hâkim olduğu “Memleketim Benim” teklisiyle kapıyor. 

TEKLİ: Cem Adrian & Melek Mosso – Bana Sorma

Cem Adrian’ın yeni albümü ANLATACAKLARIM UZUN‘dan yayınlanan ilk parça, Melek Mosso düeti “Bana Sorma” oldu. Melek Mosso’nun güçlü yorumu ve Cem Adrian’ın kendisiyle bile düet yapabilen etkileyici sesiyle hasret giderdiğimiz parça, yine yoğun duyguların hâkim olacağı bir albümün ipuçlarını veriyor.

EP: Julianna Barwick – Circumstance Synthesis

Bant Mag. No: 68’in konuk editörlerinden Julianna Barwick, RVNG Intl. etiketiyle yayınladığı yeni EP’sinde kendi sesiyle yarattığı büyüleyici âlemleri yeni ufuklarla kesiştiriyor. Zira Manhattan’da yeni açılan bir otel olan Sister City’nin davetiyle hayata geçirilen proje, otelin terasına yerleştirilmiş bir kamera vasıtasıyla gökyüzünden elde edilen verilerin bir yapay zekâ arayüzüyle işlenmesi sonucunda hayat bulmuş. 

EP: Boldy James & The Alchemist – Boldface

2013’te My 1st Chemistry Set albümüne birlikte imza atan Boldy Face ve The Alchemist, şimdi de yeni EP’leri Boldface‘te buluşuyor. Rap ve trip hop’u birleştiren EP’de “Dinavolino” şarkısında ikiliye The Cool Kids de eşlik ediyor. Şarkıların geçmiş eylemler hakkındaki yorum ve eleştiriler gibi sıralandığı EP’nin yapımcılığını da The Alchemist üstleniyor. EP’den “Method to My Madness” şarkısının klibi de gözlerden kaçmasın.

TEKLİ: Elçin Orçun & Grogi – Güneşle Ay

Daha önce Birkan Nasuhoğlu’yla yaptıkları düetlerle adından söz ettiren Elçin Orçun, bu sefer de rapçi Grogi’yle harika bir işbirliğine imza attı. Güven Gültekin’in yapımcılığı üstlendiği teklide, Elçin Orçun’un hipnotik sesi ve Grogi’nin özgürlük arayışındaki dizeleri çok güzel bir beat’le bir araya geliyor.

ALBÜM: Nariaki Obukuro – Piercing

Nariaki Obukuro’nun Sony Music etiketiyle çıkan ikinci albümü Piercing, yarı Japonca yarı İngilizce 12 şarkıdan oluşuyor. J-Pop’un iki dili birleştiren yapısını iyi örnekleyen albümde, pop, caz, hip hop ve folk gibi farklı tınılar mevcut. Albümde Obukuro’ya eşlik eden isimler Kenn Igbi, Tohji ve 5lack. Hareketli ve hüzünlü melodileri de bir araya getiren albümün çok geniş bir dinleyici kitlesine hitap ettiği söylenebilir. Obukuro, albümün son parçası “Gaia” için bir klip yayınladı bile.