Zamansız Yeni Türkü şarkılarına yeni yorumlar

1977’de Derya Köroğlu, Zerrin Yaşar ve Selim Atakan’ın bir araya gelerek oluşturduğu müzik topluluğu Yeni Türkü, ilk albümü Buğdayın Türküsü üzerinden geçen 45 yılın ardından bir saygı albümüyle anılıyor.

Yeni Türkü ve değişimler geçiren kadrosu, Derya Köroğlu öncülüğünde içinde bir dönemin en çok izlenen dizilerinden biri olan Süper Baba müzikleri de dâhil olmak üzere toplam 18 albüm yayımladı. Can Yücel, Murathan Mungan, Edward E. Cummings ve Lale Müldür’e ait şiirler Yeni Türkü ezgileriyle yıllar boyunca dillerde dolandı.

Pasaj Müzik etiketiyle yayımlanan Zamansız albümünde 22 müzisyen, bu özel mirası yeniden seslendiriyor. Farklı müzik anlayışlarıyla yeniden yorumlanan Yeni Türkü şarkılarını seslendirenler arasında Mabel Matiz, Ceylan Ertem, Athena, Kalben, Sena Şener, Mert Fırat gibi farklı disiplinlerden isimler mevcut.

Bir saati aşan Zamansız albümü için kaydedilen parçalar, küçük bir zaman yolculuğuna sürüklerken yeniden yorumlanmış hâlleriyle de taze hikâyeler yaratıyor. Gaye Su Akyol’un “İstersen Hiç Başlamasın” yorumu için bir klip de çekildi. Irmak Altıner’in yönetmenliğini üstlendiği video hemen aşağıda.

Zamansız albümün şarkı listesi şöyle:

Sura İskenderli – Sezenler Olmuş
Melek Mosso – Karanfil
Hayko Cepkin – Destina
Cem Adrian – Çember
Buray – Aşk Yeniden
Emir Can İğrek – Gurbete Kaçacağım
Mabel Matiz – Nerelere Gideyim
İkiye On Kala – Resim
Sena Şener – Dönmek
Sıla – Fırtına
Ecem Erkek – Olmasa Mektubun
Mert Fırat – Bahar Şarkısı
Mehmet Erdem – Deliler
Ceylan Ertem – Rüzgar
Bora Duran – Vira Vira
Athena – Mamak Türküsü
Kenan Doğulu – Yeşilmişik
Gaye Su Akyol – İstersen Hiç Başlamasın
Can Gox – Eyvallah
Pamela – Yedikule
Edis – Bana Bir Masal Anlat Baba
Kalben – Yağmurun Elleri

Yazı: Asena Büyük