Ne dinlesek: Kali Uchis, Dale Crover, Cabaret Voltaire, Brek ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

TEKLİ: Dale Crover – I Can’t Help You There
(Joyful Noise Recordings)

Alternatif/deneysel rock dünyasına muazzam tesiri olmuş Melvins’in davulcusu Dale Crover, ikinci solo albümü Rat-A-Tat-Tat!’ı 12 Ocak’ta yayımlamaya hazırlanıyor. Bu da albüme doğru bizi karşılayan yeni tekli. 

ALBÜM: Cabaret Voltaire – Shadow of Fear
(Mute)

Endüstriyel post-punk’ın vazgeçilmez gruplarından Cabaret Voltaire de “geri dönenler” kervanına katıldı. 26 yılın ardından gelen yeni albüm, Cabaret Voltaire’in tek üyeye, Richard H. Kirk, namı diğer Al Jabr’a yer veren formuyla çıkan ilk kayıt.

EP: The Network – Trans Am 
(Joe Robot Records)

Green Day elemanlarının “gizli” projesi The Network, 2003 yılında yayımladığı ilk ve tek albümle 2020 yılında ortamlara döneceğini söylemişti. Halen Green Day ile herhangi bir bağları olmadığını savunmaya çalışan grup sürpriz bir EP ile çıkageldi. Bunun bir new wave projesi olduğu ve The Network’ün yeni albümü Money Money 2020 Pt II: We Told Ya So! We are at Threat Level Midnight.’ı 4 Aralık’ta paylaşacağı konusunda sizi uyaralım. 

TEKLİ: shame – Water In The Well
(Dead Oceans)

Ülkesinin görkemli post-punk mirasından ilham alan İngiliz grup shame, ikinci albümünü yeni bir tekliyle duyurdu. Uzun süreler tekrar eden gitar cümlesi beyninizi kaşındırabilir. Şarkının gittikçe zıvanadan çıkan kaotik hâli canınızı sıkabilir. Ama dönüp dolaşıp bir kez daha play’e basacağınızdan emin olabilirsiniz.

TEKLİ: Ağaçkakan – Hayret Bir Şey / 2019 da Berbat Bir Yıldı (feat. Can Güngör)
(Epic İstanbul)

Ağaçkakan’ın 4 Aralık’ta yayımlanacak albümünden peş peşe şarkılar gelmeye devam ediyor. İç sesimizi bastıran gürültüleri bir kenara bırakarak kulaklarımızın pasını silmeyi garanti eden “Hayret Bir Şey” ve Can Güngör eşlikli, anlamlı bir hatırlatma yapan “2019 da Berbat Bir Yıldı”, yaklaşan albüm için kalp atışlarını hızlandırıyor.

ALBÜM: The Bug & Dis Fig – In Blue
(Hyperdub)

Bas müziğinin yaşayan efsanesinin 12 şarkılık yeni albümü. Dis Fig’in vokalleriyle eşlik ettiği The Bug, iki yıl içinde kaydettikleri malzemeleri karantina sürecinde Brüksel’deki evinde mikslemiş. Baştan sona, gözün gözü görmediği, gezegenin dev bir toz bulutuna dönüştüğü bir distopyanın sesleri gibi.

ALBÜM: Liturgy – Origin of the Alimonies
(YLYCYN)

Brooklyn çıkışlı avangart black metal grubu Liturgy, yılın en şaşırtıcı kayıtlarından birine imza attı. Origin of the Alimonies, “sert” bir albüm ama bu sertlik, önceki Liturgy işlerinden alıştığımız gibi işitsel değil. Yer yer black metal sekansları duyulsa da çoğunlukla bir yapboz gibi birleştirilmiş ses bütünlerinden oluşuyor yeni Liturgy albümü. Kimileri buna “black metal operası” diyor, kimileri ise derin bir hayal kırıklığı yaşıyor.

EP: Brek – Beyaz Dalga
(KARE Müzikevi)

Yerli synth-pop üreticilerinden Brek’in dördüncü kısaçaları için kaydedildiği mekân olan Büyükada’nın tabiatından bir hayli etkilendiğini söylemek yanlış olmaz. Brek’in karanlık ve derin rüyalarında boğulmaya alışık olanlar için Beyaz Dalga; kâğıttan bir gemide alabildiğine dingin ve yumuşak bir yolculuk vaat ediyor.

TEKLİ: God is an Astronaut – Burial
(Napalm Records) 

İrlandalı post-punk dörtlüsünün yeni albümüne kavuşma tarihi 12 Şubat. Ghost Tapes #10 adlı albüme yaklaşırken, yedi dakikalık “Burial” ve siyah-beyaz klibiyle sizi baş başa bırakıyoruz.

TEKLİ: Jazmine Sullivan – Pick Up Your Feelings
(RCA Records) 

Son albümünü yayımlayalı beş sene olan Philadelphialı R&B sanatçısı, 2020 icraatlarına kaliteli bir şarkıyla devam ediyor. Hazırlığında olduğu EP’nin ikinci teklisi. 

TEKLİ: Miley Cyrus – “Prisoner” (ft. Dua Lipa)  
(RCA) 

80’ler hissiyatı yoğun tınlayan “Prisoner”, Miley Cyrus ve Dua Lipa’nın ilk ortak çalışması ve Miley Cyrus’un 27 Kasım tarihli yeni albümü Plastic Hearts’da yer alıyor. Bu düetin yarattığı heyecan ne yazık ki punk grubu Dream Wife’ın klipte onlara ait video konseptinin çalındığını açıklamasıyla kursaklarda kaldı. Dream Wife’ın geçtiğimiz mayıs ayında yayımlanan klibini buradan izleyebilirsiniz. 

TEKLİ: Katy Kirby – Traffic!
(Keeled Scales)

İlk kayıtlarını 2020’de paylaşan Nashville çıkışlı folk müzisyeni, Cool Dry Place ismini verdiği ilk uzunçaları için şubata tarih verdi. Albümün yeni iştah açıcısı “Traffic!”, oyuncu hissiyatı ve folk estetiğine ustaca yedirilmiş autotune kullanımıyla ferah bir etki bırakıyor.

EP: Battles – Juice B Mixed
(Warp Records)

Battles’ın duo formuyla kaydettiği Juice B Crypts albümünden dört parçaya yapılan remikslerin derlemesi. Kadro da nefis: black midi, Shed, DJ Nigga Fox ve Delroy Edwards.

ALBÜM: Kali Uchis – Sin Miedo (del Amor y Otros Demonios) ∞
(Universal Music)

2018 çıkışlı Isolation albümüyle reggaeton, funk, neo-soul, R&B gibi türleri kapsayan lezzetli ses evreniyle tanıştığımız Kolombiya asıllı müzisyenin tamamı İspanyolca şarkılardan oluşan ikinci albümü. Yine bol konuklu ve çok yönlü bir prodüksiyon ön planda. Ne anlattığını anlamasak da kuvvetli bir duygu paylaşımı söz konusu.

TEKLİ: Mert Demir – Rihanna
(Epic İstanbul)

Rihanna’ya selam çakarak “Sahici aşklar unutulur, kalp ağrısı kalır en derinde” diyor Mert Demir yeni şarkısında. R&B ve bedroom pop kesişimi sunan müzisyenin Kimim Lan Ben Part 2 isimli EP’si de 27 Kasım Cuma günü yayında. İlk bölümü dinlemek isteyenleri buraya alalım.

TEKLİ: Dry Cleaning – Scratchcard Lanyard
(4AD)

Post-punk nostaljisinin hakkını veren bir diğer yeni parça da Londra çıkışlı Dry Cleaning’den. 4AD ile anlaşan grubun yeni teklisinin Rottingdean Bazaar imzalı klibini kaçırmayın!

EP: Midvil – Live at Peyote Eskişehir
(Venüs Müzik)

Yerli stoner rock / doom metal sahnesinin son yıllarda heyecan yaratan ekiplerinden Midvil, karantina günlerinden hemen önce Peyote Eskişehir’de verdiği konserden iki parçanın kaydını yayımladı. Canlı ve endişesiz konser atmosferini özleyenlere gelsin!

TEKLİ: slowthai – nhs
(Method Records)

İngiltere’nin grime soslu yeni nesil hip hop sahnesinin yıldızlarından slowthai, teklisinde ülkenin Ulusal Sağlık Sistemi’ni kutluyor. “İnsanların bu hizmeti alkışlaması için bir felaket yaşaması gerekmemeliydi” diyor slowthai. 

ALBÜM: Gülşah Erol & Birds Ensemble – Ouroboros (Live)
(Bağımsız)

Gülşah Erol’un doğaçlama ve kompozisyonu iç içe geçirdiği müzik dünyasından yeni bir güzellik. Dört kişilik Birds Ensemble eşliğinde kaydedilen ikinci albümü Ouroboros, tekrar eden yapılarıyla, doğanın ebedi döngüsünü yansıtıyor. Nordik ve modern caz tınıları ön planda olsa da temelinde çok farklı türlerden etkileşimler var.

TEKLİ: Tierra Whack – Peppers and Onions
(Interscope Records)

Tierra’nın sürprizlerle dolu vokallerine yayımladığı her yeni şarkıyla bir kez daha âşık oluyoruz!

EP: Refused – The Malignant Fire
(Universal Music)

İsveç’in Umeå şehrinde ikamet eden kült hardcore punk grubu Refused, kızgınlığından bir şey yitirmediğini 15 dakika uzunluğunda çarpıcı bir EP’yle ispatlıyor. Her şarkı, grubun dünyada “yanlış” gördüklerine öfke kusmakta. Son parça “Jackals Can’t Be Bothered to Dream” favorimiz.

TEKLİ: İdil Meşe – Dünya Halim (Salih Topuz Remix)
(Ada Müzik)

Eklektik besteciliğiyle farklı yaklaşımları kesiştiren şarkılar yazan İdil Meşe’nin 2019’ tarihli parçası “Dünya Halim”e, yerli elektronik müzik sahnesine yılın en dikkate değer albümlerinden biri olan Aşığı Kurt Yemez’i bırakan Salih Topuz’dan taptaze remiks.

TEKLİ: Lalalar – Ceketini Al Yoluna Bak
(Dunganga Records)

Grubun şimdiye dek yayımladığı teklilere nazaran daha ağır ağır pişen bir akışa sahip “Ceketini Al Yoluna Bak”. Parçanın temelini oluşturan bas yürüyüşü etrafında kesik beatlerle salınıyoruz. Tabii efkâr ve isyan depolayarak.

TEKLİ: Julien Baker – A Dreamer’s Holiday
(Matador Records)

Perry Como’nun 1999 yılında yorumladığı ve bir hite dönüşen parçasını Julien Baker’dan dinliyoruz. “A Dreamer’s Holiday”, zihninizdeki en kusursuz tatili düşleyebilmek için melodilerden bir basamak yaratıyor.

TEKLİ: Fiona Apple ft. Shameika – Shameika Said
(Charmed Life Music Group)

Fiona Apple’ın nisan ayında yayımladığı Fetch The Bolt Cutters albümündeki parça “Shameika said i had potential” sözleriyle akıllara kazınmıştı. Şimdi ise parçanın ilham kaynağı Shameika ile yeniden düzenlenmiş hâli karşımızda. 30 yıldır rap müzik yapan Shameika ile Fiona çocukluk arkadaşları.

ALBÜM: King Gizzard & The Lizard Wizard – K.G.
(KGLW)

8 yıla 16 albüm sığdıran King Gizz, mikrotonal gitarla şekillenen şarkılar yazmaya devam ediyor. Albümü farklı kılan yegâne detay, grup üyelerinin kayıtları bir arada değil, evlerinde yapmış olmaları muhtemelen.

TEKLİ: Affet Robot – Budala
(Bağımsız)

Kişinin kendine karşı öfkesi ve hayal kırıklığından ilham alan yeni Affet Robot şarkısı. 29 Ocak’ta yayımlanacak yeni albüm Fiyasko’nun da ilk teklisi.

TEKLİ: mojave – Neden Böyle
(Bağımsız)

Uluç Beykoz, Enes Cihan Güvenç ve Can Doğu Baykan’dan oluşan Mojave’nin Kirli Sepet isimli ilk EP’siyle bahar aylarında tanışmıştık. Bu kez synth melodilerinin başrolü üstlendiği bir parçayla karşımıza çıkan üçlünün animasyon klibini de klavyeci Uluç Beykoz hazırlamış.

Yazı: Asena Büyük, Cem Kayıran