Ne dinlesek: London Grammar, Badmixday, Paul Leary ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

TEKLİ: Second – Aklımda Bi Kördüğüm
(Dammit Records)

Müziğe uzun bir ara veren ve geçen aylarda eski şarkılarını Spotify’a yükleyerek punk rock tutkunu hayranlarını sevindiren Second, 2021’i çok ilgi çekeceğe benzeyen bir tekliyle açtı. Toplumla bağlarını koparmak isteyen bireyin dünyasını anlatarak günümüze ışık tutan sözlere eşlik eden enerji dolu melodi, mükemmel bir oksimoron oluşturuyor. Klip de Uçman Balaban’dan.

TEKLİ: London Grammar – Lose Your Head
(Ministry of Sound Recordings)

İngiliz indie pop grubunun şubatta çıkacak Californian Soil albümünden bir iştah açıcı daha. Solist Hannah Reid, klip boyunca çarşaf şeklindeki bir denizde yolculuk ederken, kariyerindeki başarılar ve şöhretin hayatını kontrol etmeye başlamasıyla birlikte büyüyen dalgalarla mücadele ediyor.

TEKLİ: Badmixday – Easy The Kid Not Anymore
(Dome of Doom)

Badmixday’den, Los Angeles merkezli plak şirketi Dome of Doom’dan çıkaracağı yeni albümü öncesi bir tekli. Trip-hop, ambient, breakbeat gibi türlerle harmanladığı nitelikli bir sound yakalayan prodüktöre bu şarkısında yakın arkadaşı Rijekä eşlik ediyor. Goya albümüyle buluşma tarihi, 29 Ocak 2021. 

TEKLİ: DVAL – Departures
(Bağımsız)

Bir gerilim filmine soundtrack olabilecek “Departures”, sert bir kalkışa hazırlık yapıyor. Kalbi İstanbul’da atan bu tekliyi dinlemeden önce kemerleri bağlamanız tavsiye edilir. 

TEKLİ: Jimmy Edgar – Pause (feat. Matt Ox)
(Innovative Leisure)

Detroitli müzisyen James Edgar, 16 yaşındaki rapçi Matt Ox’un eşlik ettiği yeni bir tekliyle geri döndü. Şehrinin elektronik ve tekno kültürünün 2000’lerdeki temsilcilerinden Edgar, kayıtlarını Atlanta, Detroit ve Los Angeles’ta gerçekleştirdiği Cheetah Bend albümünü de Innovative Leisure etiketiyle yayımlayacak.

TEKLİ: Paul Leary – Born Stupid
(Shimmy Discs / Joyful Noise)

“Şarkılar ansızın kafamda belirmeye başladı. Ben de en iyisi bunları kaydedeyim dedim!” Butthole Surfers gitaristi Paul Leary, 30 yılın ardından kaydettiği ilk solo albümüne dair ilk açıklamayı bu sözlerle yapmıştı. Aptallığı kutsayan ve albüme ismini veren ilk teklinin, Paul Leary imzalı bir klibi de var. Bunun ilk denemesi ve “aptalca” bir iş olduğunu söylüyor.

EP: Keane – Live In Asunción
(Universal Music Operations Limited)

2000’lerin ilk yarısına iz bırakan İngiliz grup Keane’in 2019 Paraguay konserinden 5 şarkılık bir seçki. İngiliz grup, konseri parçalar hâlinde YouTube’da da paylaştı.

TEKLİ: Amanda Shires – That’s All
(Silver Knife Records)

Köklerini aslen country müzikten alan Amanda Shires, 2020’ye anlamlı bir şekilde veda etmek için farklı bir yönteme başvurdu: Progresif rock müziğin öncülerinden Genesis’in pop rock türüne kaydığı dönemlerden “That’s All” klasiğini, “COVID-19 marşı” tanımıyla coverladı.

EP: Motomot – Monomodarians
(Lazy Spartan)

Brooklyn’de yaşayan müzisyen Meriç Şar’ın ev stüdyosunda pişirdiği üç şarkılık ilk Motomot EP’si. Afrobeat’ten krautrock’a uzanan geniş ilham havuzunu analog ve modüler ekipmanlarla elektronik bir kazanda yoğuran Motomot’un şarkılarına mutfakta kaydedilmiş sesler de karışıyor. Favorimiz, aksak beatleriyle “Subterranean Gardening Methods”.

TEKLİ: Perry Farrell, Jim Morrison, Kind Heaven Orchestra – Vast Visitation
(Last Man Music)

Perry Farrell, Jim Morrison’a duyduğu hayranlığı “Özgürlüğü simgeleyişi bakımından Morrison’ın ABD tarihindeki yeri John Kennedy ve Martin Luther King kadar önemli.” sözüyle özetliyor ve idolüne yayımlamadan vefat ettiği “The Lost Paris Tapes” kaydındaki vokallerin üstüne yaptığı remiksle saygı duruşunda bulunuyor. Farrell’ın yaratıcılığı Morrison özleminize merhem olduysa, bunun bir ilk deney olmadığını belirtmekte de fayda var: “Woman in the Window” da buradan dinlenebilir.

TEKLİ: Celeste – Love is Back
(Both Sides Records)

Yakında yayımlanacak ilk albümü Not Your Muse’u “Güçsüz hissettiğimde bulduğum kuvvet” olarak niteleyen Celeste’in dördüncü teklisi. Ben’s Brother grubuyla tanınan Jamie Hartman iş birliğiyle hazırlanmış harika bir neo-soul parçası.

TEKLİ: slowthai & ASAP Rocky – MAZZA 
(Method)

Uzun zamandır yeni bir işini dinleyemediğimiz ünlü rapçi ASAP Rocky, slowthai ile güçlerini birleştirerek sessizliğini bozdu. slowthai ise 5 Şubat’a randevu verdiği albümü TYRON öncesinde ses getirmeye devam ediyor. 

TEKLİ: A Winged Victory For The Sullen – So That The City Can Begin To Exist
(Artificial Pinearch Manufacturing)

Dustin O’Halloran ve Adam Wiltzie’den oluşan ambient ikilisi, dördüncü albüm için geri sayımda. Önceki yayınlarını Kranky, Erased Tapes ve Ninja Tune gibi köklü etiketlerden yapan ikili, Ninja Tune çatısı altında kendi plak şirketini de kurdu. İnvisible Cities ismini taşıyan albümün ikinci teklisi sinematik bir atmosfere sahip.

TEKLİ: Molly Burch – Emotion feat. Wild Nothing
(Captured Tracks)

Son olarak 2019’da bir Noel albümü yayımlayan Austin, Texaslı besteci ve müzisyen, yeni yılı dinleyenin içindeki pozitif hisleri depreştiren bir şarkıyla açtı. Üstelik prodüktör koltuğunda Wild Nothing mahlasıyla tanıdığımız Jack Tatum var.

TEKLİ: Noel Gallagher’s High Flying Birds – We’re Gonna Get There In The End (Demo)
(Bağımsız)

Noel Gallagher’ın dünyanın yaşadığı travmadan ilham alarak yazdığı şarkı. Gallagher, COVID-19 kısıtlamalarının insan hürriyetinden çaldığını düşünüyor ve bu sebeple maske takmadığını açıkladı. Getirdiği çözüm ise sevgiyi aşılamak ve hep birlikte umut etmek.

TEKLİ: Foo Fighters – No Son Of Mine
(Roswell Records, Inc.)

5 Şubat 2021’de yayımlanacak Medicine at Midnight albümünden, yeni yılın ilk gününde paylaşılan ikinci tekli. Grup lideri Dave Grohl, önlemeleri gereken suçları bizzat kendileri işleyen dünya liderlerine hiciv olarak sözleri kaleme aldığını açıkladı.

EP: Graeme James – The Weight of Many Winters
(Nettwerk)

Hollanda’da yerleşik Yeni Zelandalı folk müzisyeni, dört mevsime adadığı EP serisinin ikinci halkasıyla karşımızda. Kış mevsimini, karanlık ve zayıf hissedilen zamanların bir metaforu olarak kullanan altı melodik şarkıdan oluşuyor.

TEKLİ: Here Lies Man – Collector of Vanities 
(RidingEasy Records)

70’ler heavy metali ve afrobeat arasında bir oyun alanı yaratan Los Angeles çıkışlı dörtlü, 22 Ocak’ta dördünü albümü yayımlayacak. Üçüncü tekli “Collector of Vanities”, nostaljik hislerle birlikte tüm gün zihninizde dönecek gitar cümleleri vaat ediyor.

TEKLİ: Taycan ft. Kerem Yücel – Lost
(Put Out Records)

2020 boyunca beş tekli yayımlayan İstanbullu elektronik müzik prodüktörü Taycan, seneyi klavyeci Kerem Yücel’le yaptığı bir düetle kapattı. “Lost”, bir yıl önce gece boyu süren bir partinin ardından ilk kez beraber stüdyoya giren ikilinin kaydedip kenara ayırdığı üç parçadan biri.

TEKLİ: Alice Glass – SUFFER AND SWALLOW
(Eating Glass Records)

Crystal Castles’ın sesi olarak hayatımıza giren, grupla yollarını ayırdıktan sonra kısa format yayınlarıyla endüstriyel pop sularında yüzmeye devam edeceğinin ipuçlarını veren Alice Glass, bu sene ilk uzunçalarını yayımlayacak. Albümden paylaşılan ilk şarkı “SUFFER AND SWALLOW”un stop-motion klibi de harika.

Yazı: Cem Kayıran, Doruk Karaca, Taylan Yılmaz