Ne dinlesek: METZ, Ağaçkakan, Lykke Li, Stevie Wonder ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar… Güncellenen Spotify listemiz hemen aşağıda!

TEKLİ: Sunset Stream – Bir Yere Kaybolma
(Mevzu Records)

2018’den bu yana ürettikleriyle içimizi ferahlatan Sunset Stream; sıcacık klavye tınıları, düşsel gitar tonları ve özgün vokaliyle bir kez daha hayran bırakıyor. “Bir Yere Kaybolma”, karanlık günlerde ışık aramak niyetinde.

ALBÜM: METZ – Atlas Vending
(Sub Pop Records)

10 şarkı, 40 dakika, zincirlerini kırmış tam gaz METZ. Mmmmhhh, leziz!

TEKLİ: nazire – unuttum (galiba)
(Lordlar Sofrası Records)

Dream pop güzellemesi “unuttum (galiba)”, içsel devinimleri anlatan sözleri ve hüzünlü tınılarıyla kalıcı bir etki bırakıyor. Bir kısmı sanatçının evinde bir kısmı stüdyoda kaydedilen şarkıyı nazire şöyle tanımlıyor: “Aşmaya hazır olmadığın duygularının, kontrolün dışında kaybolması ve bu farkındalığın verdiği korku üzerine.”

TEKLİ: Stevie Wonder – Where Is Our Love Song / Can’t Put It In The Hands of Fate
(So What’s The Fuss Records)

Kariyerinin tamamını Motown Records bünyesinde geçiren Stevie Wonder, 70 yaşında dümeni yeni ufuklara doğru kırıyor. İkonik müzisyen, ismini Prince’le yaptığı iş birliğinden alan So What’s The Fuss Records etiketiyle, taptaze ve konuk müzisyenlerle dolu iki parça birden yayımladı. 

TEKLİ: Balothizer – Ponente & Levante
(Louvana Records)

OM, BaBa ZuLa ve King Gizz güçlerini birleştirse nasıl bir müzik ortaya çıkardı? İngiltere – Yunanistan ekseninde hayat bulan Balothizer, bu sorunun yanıtı olmaya aday bir müzik yapıyor. Üstelik grubun 13 Kasım’da çıkacak ikinci albümü Cretan Smash’in prodüksiyonunda, Deerhoof’un sevgili davulcusu Greg Saunier’ın parmağı var.

ALBÜM: Asperger – Kediyi Sev, Kendini Yak
(Mevzu Records)

“Nükleer Park” ve “AVM” teklileriyle yeni albümün sinyallerini veren Asperger, nihayet bekleyişi sonlandırdı. Hedonistic Noise solisti Orçun’un sözü olan Kediyi Sev, Kendini Yak’ı albüm ismi yaparak arkadaşlarına selam yollayan grup, önceki albümlere göre daha duygusal sözleri benimsemiş. İsyankâr havayı devam ettirip müzikal bağlamda keşiflere açık olduğunu belli ediyor Asperger.

TEKLİ: Ağaçkakan – Gidince Görücez
(Epic İstanbul)

Ağaçkakan kelimelerle yarattığı usta işi sarmalları, gün geçtikçe zenginleşen prodüksiyon anlayışıyla büyütmeye devam ediyor. Yakında kavuşacağımız yeni albümden önce paylaşılan son şarkı “Gidince Görücez”in animasyon klibi de Elif Demir imzalı.

TEKLİ: Lykke Li – BRON
(INGRID)

İsveçli pop yıldızı Lykke Li’nin yeni şarkısı, sanatçıyı ilk kez ana dilinde şarkı söylerken duyduğumuz bir çalışma. Türkçe’de “köprü” anlamına “BRON”, kalp kırıklığından besleniyor.

ALBÜM: Andy Bell – The View from Halfway Down
(Sonic Cathedral Recording)

Ride gitaristi Andy Bell, 50. doğum gününde ilk solo albümünü paylaştı. Elektronik pop elementlerinden beslenen albümde hemen her duyguya hitap eden şarkı mevcut.

TEKLİ: The Smashing Pumpkins – Anno Satana / Birch Grove
(Sumerian Records)

Yeni bir Pumpkins albümü için heyecanlanalı 10 yıldan fazla oluyor. Neredeyse orijinal kadroya dönen ekip, 11. stüdyo albümü CYR için 20 şarkı kaydetti. 90’lar damarı kabarık “Anno Satana”, albüme dair iyi hisler beslememize sebep oldu bile.

TEKLİ: Aybüke Poçan – Kaçmadım
(ILS Vision Music)

Yeni akım alternatif müziğin temsilcilerinden Aybüke Poçan, “Kaçmadım”la  insanın kendisinden ve toplumdan kurtulma isteğini içsel bir sorgulama ile şarkılaştırıyor. 

ALBÜM: Mary Lattimore – Silver Ladders
(Ghostly International)

Los Angeles’lı arp sanatçısı Mary Lattimore, Slowdive’ın Neil Halstead’i eşliğinde kaydettiği yeni albümünde kelimenin tam anlamıyla büyülüyor. Uzun bir süre sabahları ne dinleyeceğimiz konusunda kafamız rahat.

TEKLİ: clipping. – Pain Everyday
(Sub Pop Records)

“Yaraları, doğum izleri gibi görünüyor.” Deneysel hip hop sahnesinin en yaratıcı ekiplerinden clipping., 23 Ekim’de yayımlanacak yeni albüm için heyecan yükselten bir parçayla karşımızda.

ALBÜM: Astrovelvet – Yaz Sabahı Portreleri
(Hexe Music)

Yaz Sabahı Portreleri, rüyalarla dolu bir evrende vuku buluyor. Türkiye’de son yıllarda popülerliği artan post-punk ve darkwave tınılarının ağır bastığı albüm, nitelikli fikirlerle karşılaştığımız bir ilk albüm.

TEKLİ: Ef Çakır – Güneşle Bakışırken
(Bağımsız)

2019 çıkışlı “Kırmızı Ruj” teklisiyle özgün stiliyle tanıştığımız Ef Çakır’ın yeni şarkısının enerjik melodilerine kendimizi hızlıca kaptırdık. Rock’n’roll, funk ve cazla dans eden “Güneşle Bakışırken”, damaklarda yaz tadını canlandırıyor.

TEKLİ: Django Django – Spirals / The Ark
(Because Music)

Django Django’nun yeni teklisi, elektronik dokunuşlarıyla canlandırıcı bir etkiye sahip. Sürükleyici melodisiyle içine çeken şarkı, yer yer keskin kırılmalarla kaotikleşiyor.

TEKLİ: Journers – Yok Mu?
(Bağımsız)

Metin Akdülger, Mehmet Can Erdek ve Burak Yeşildurak’tan oluşan Journers, yeni teklisi “Yok Mu?”da 60’lar psikedelik rock’ına bandırılmış sinematik bir anlatı sunuyor. Bir turdan sonra tüm gün “Ellere var da sana yok mu?” diye şarkı söylemeniz kuvvetle muhtemel.

ALBÜM: Duma – Duma
(Nyege Nyege Tapes)

Albüm çıkalı iki ay olmuş, biz biraz geç tanıştık. Ama Nairobi yeraltı metal sahnesinden iki müzisyenin elektronik katmanlar ve iç gıcıklayan vokallerle yarattığı bu tekinsizliğe, bu acayipliğe, bu harikaya kayıtsız kalamazdık. Bu yıl dinlediğimiz en sıra dışı albümlerden biri!

TEKLİ: Angel Olsen – Time Bandits
(Bağımsız)

View this post on Instagram

I wrote this after I came home from St. Louis a few weeks ago…against better judgement I’ve decided to put new songs up, it’s a business but it’s my business. The feeling takes over at first it’s surprising But then I surrender no longer in hiding I’m having a hard time not falling in love with The heart of a moment the heart of a moment Be here if you’re bein’ the people are seeing Listen if you’re hearing The truth needs no saying It’s in us its with us if you know it, it’s framing The love that you’re holding the dreams that you carry The joke that you’re telling someone to be merry And laugh at it all when you’ve just had enough And dance when you’re crying, get that spirit up I want you I want you I need you right now To be here and lay down and get on the ground And hear it and feel it and know that you’re bound to the earth to each other, and that’s where it’s found The love that we wanted the future we need We can’t do it alone, we have to believe In each other in each other be as thick as thieves But thieves like time bandits with hearts on our sleeves Who fly up from the past and present what is key To surviving the future and reversing the spell That we put on our people that dragged us all into hell I want you I want you I need you right now I want you I want you I need you right now To be here and lay down and get on the ground And hear it and feel it and know that you’re bound to the earth to each other, and that’s where it’s found I want you I need you I need you right now

A post shared by Angel Olsen (@angelolsenmusic) on

Olsen’ın Instagram hesabından paylaştığı 11 dakikalık parçası, bir aşk şarkısı olmasının yanı sıra toplumsal konulara ilişkin mesajlar da veriyor. Kasveti elden bırakmadan; hissetmek, yaşamak ve ânın içinde olmak için birbirimize ihtiyacımız olduğunu hatırlatıyor.

TEKLİ: Ceylan Ertem – Dünya Heveslisi
(Ceylan Ertem x Wovie)

2020’yi yedinci uzunçaları Câhille Sohbeti Kestim’le açan Ceylan Ertem, iki parçalık teklisi Dünya Heveslisi’ni yayımladı. Parçalardan ilki, bir Sezen Aksu bestesi.

TEKLİ: Mdou Moctar – Chismiten
(Matador Records)

Mdou ve ekibinin Afrika tınılarıyla psikedelik gitar rifflerini bir kez daha bir araya getirdiği “Chismiten”, Matador Records’tan yayımlanacak yeni albümün ilk parçası.

TEKLİ: SUUNS & Jerusalem In My Heart – BREATHE
(Joyful Noise Recordings)

30 Ekim’de yayımlanacak yeni SUUNS EP’sinde yer alacak Jerusalem In My Heart düeti, Beyrut’la dayanışma mesajlarıyla paylaşıldı. 

Yazı: Cem Kayıran, Ezgi Karaarslan

Yükleniyor...