Ne dinlesek?: Michael Stipe, Su İdil, Loraine James ve dahası

Taze yayınlanmış albüm ve teklilerden Bant Mag. radarına takılanlar…

Hazırlayanlar: Bulut Çakmak, Cem Kayıran

TEKLİ: Michael Stipe – Drive to the Ocean

Efsane grup R.E.M.’in solisti Michael Stipe, Ekim 2019’da ilk solo eseri “Your Capricious Soul”u yayınlamıştı. Bu teklinin tüm gelirini iklim aktivistleri grubu Extinction Rebellion’a bağışlayan Stipe, 60. yaş günü için de benzer bir fikirle yeni teklisi “Drive to the Ocean”ı yayınladı. Sanatçının kendi sayfasından ve klibiyle birlikte YouTube’dan yayınlanan teklinin tüm gelirleri, birçok sanatçıyı bir araya getiren Pathway to Paris bünyesi kapsamında Paris Antlaşması’nın desteklenmesi ve eyleme dökülmesi için bağışlanacak.

TEKLİ: Kvelertak – Crack of Doom feat. Troy Sanders

Norveç’in zengin metal sahnesinin en heyecan yaratan gruplarından Kvelertak, yoldaki albüm Splid’den yeni bir parça paylaştı. Punk hissiyatlı black metal yorumuyla tanınan ekibe yeni parça “Crack of Doom”da Mastodon solisti ve basçısı Troy Sanders da eşlik ediyor. 14 Şubat’ta yayınlanacak albümün ikinci tadımlığı olan “Crack of Doom”, Röyksopp klipleriyle tanıdığımız Stian Anderson imzalı videosuyla birlikte yayınlandı.

EP: Loraine James – New Year’s Substitution 2

Daha önce 2015’i New Year’s Substitution EP’siyle karşılayan Loraine James, 2020’ye de New Year’s Substitution 2 EP’siyle girdi. Yeni yıl için özel olarak 7 günde hazırlanan 8 parçalık EP’de Loraine James’e her parçada farklı birer sanatçı eşlik ediyor. Bandcamp’ten yayınlanan, Shapednoise’lu “Chapter 0”nun sil baştanı ve Morwell’li “I’m Feeling”in duygusal keşfiyle keyif veren EP’de geçmiş yılların ağırlığına rağmen yeni yıl, yeni başlangıçların umut ışıklarıyla beraber geliyor. EP’yi dinlemek için buraya tıklayabilirsiniz.


TEKLİ: Su İdil – Biraz Durmak Gerek

Zengin armonileri ve harika bir vokal yeteneğiyle geçtiğimiz haftalarda yayınladığı ilk teklisi “Yalnız Adam”la radarımıza giren Su İdil, PB Müzik etiketiyle 24 Ocak’ta yayınlanacak ilk albümüne doğru bir tadımlık daha yayınladı. “Biraz Durmak Gerek”, ferah ve akıcı kurgusunda zihin açıcı bir düzenleme ve orkestrasyon vaat ediyor. Onur Aymergen’in kompozisyonunu yaptığı ve Su İdil’in sözlerini yazdığı “Biraz Durmak Gerek”, albüme dek yayınlanacak dört tekliden ikincisi.

TEKLİ: Mick Jenkins – Carefree

Mick Jenkins’in 10 Ocak’ta çıkacak 7 parçalık EP’si The Circus’tan ilk şarkı “Carefree” yayınlandı. Yapımcılığını Detroitli Black Milk’in üstlendiği parçayı Jenkins sosyal medyada The Circus’un harika albüm kapağıyla duyurdu. Şiirsel anlatısıyla tanınan Jenkins, arkadaşlarına, ailesine, ve polise rağmen kaygısızca geçirmek istediği bir yaz gününü anlatıyor.

TEKLİ: Baba Ali – House

Ne zaman nereden vuracağını tahmin etmenin imkânsız olduğu müzisyen ve prodüktör Danger Mouse’un plak şirketi 30th Century Records’tan yepyeni bir güzellik! Londra’da yaşayan müzisyen Baba Ali’nin şubatta yayınlanacak yeni EP’sinden paylaşılan ilk şarkı “House”, müzik otoriteleri tarafından nitelikli bir soul ve post-punk harmanı olarak tanımlanıyor. Parçanın The Kills üyesi James Hence’le birlikte kaydedildiğini de not düşelim.

TEKLİ: Rosalía – A Palé (Gesaffelstein remix)

Rosalía “A Palé” şarkısını ilk kez 2019’da Latin Grammy Ödülleri’nde söylemişti. Şarkının hip-hop yönlerine yönelen Gesaffelstein, bu remikste şarkıya synth’lerle daha distopik bir hava veriyor. Gergin bir hava yaratan parça, baskın ve tekrar eden ritmiyle gece kulüplerine hazır.

ALBÜM: Floral Tattoo – You Can Never Have a Long Enough Head Start

İlk albümlerini 2018’de yayınlayan Seattle çıkışlı alternatif rock grubu Floral Tattoo, 2020’yi kendi kaydettikleri yeni bir albümle karşılıyor. Vokal kayıtları biraz sorunlu tınlasa da grup bu albümle iyice punk’tan grunge’a evriliyor. Grup, şarkılarının çoğunda LGBTİ+ hayatların ruhsal ve sosyal olarak sıkıştırılmasına karşı tepkisini yükseltiyor. Duygusal yükü ağır olan şarkılardan biri “The Art of Moving On.”

TEKLİ: Moses Sumney – Me In 20 Years

Jagjaguwar etiketiyle yayınladığı ilk albümü Aromanticism ile müzik otoritelerini mest eden Amerikalı müzisyen Moses Sumney, şubat ve mayısta yayınlanacak iki ayrı bölümden oluşan yeni albümü græ’den bir parça daha paylaştı. Bu kez albümün ikinci kısmından bir tekliyle Sumney’nin kırılgan ve duygulu âlemine dalıyoruz. Üstelik şarkının prodüksiyonu da Daniel Lopatin’le birlikte yapılmış!

TEKLİ: Gnome Beats – Ai Kansha

Los Angeles’ta yaşayan müzisyen ve prodüktör Timo Ceniceros’un Gnome Beats mahlasıyla yayınlayacağı ikinci albüm Las Formas En Flujo, 24 Ocak’ta Dome of Doom etiketiyle çıkacak. Afrika’ya has politirimler, modern elektronik müziğin farklı nüansları ve Latin hissiyatıyla bezeli prodüksiyonlarla hayat bulan yeni albümden paylaşılan “Ai Kansha”, beklentilerimizi iyice artırdı.