Ne dinlesek?: Milli Vanilli – “Girl You Know It’s True”

1990 yılında 21 Şubat günü sahiplerini bulan 33. Grammy Ödülleri, eşi benzeri görülmemiş bir sansasyonla hatırlanıyor.


Almanya çıkışlı pop ikilisi Milli Vanilli, özellikle 1989 çıkışlı albümü Girl You Know It’s True ile dünya çapında yankı uyandırmış ve ünü kıtayı aşıp ABD’ye ulaşmıştı. ABD’de turneler gerçekleştiren ekip, 1990 yılında En İyi Yeni Grup dalında Grammy’yi kucakladı.

O sene bu dalda aday olan diğer isimler Neneh Cherry, Soul II Soul, Tone Lōc ve Indigo Girls olmuştu. Bu isimleri geride bırakarak ödülü kazanan Milli Vanilli’nin Grammy keyfi, beklenenden kısa sürdü. Satışlarıyla rekorları alt üst eden Milli Vanilli, tüm dünyanın gözü önündeydi. Time dergisine röportaj veren grup üyelerinden Rob Pilatus kendini “Yeni Elvis” olarak tanıtmakta bir sıkıntı görmüyordu. İkilinin MTV’de yayınlanan bir canlı performans videosunda playback yaptıklarının anlaşılması, bir anlamda Milli Vanilli için sonun başlangıcı oldu. Bu performansın üzerine grup üyeleri ve menajer Sergio Vendero bir basın toplantısı düzenlemek zorunda kaldı ve albümlerde de parçaların kendileri tarafından seslendirilmediğini itiraf etti. Orijinal albüm kayıtlarında üç farklı vokalistin şarkıları söylediği ve Milli Vanilli’nin görünen yüzleri Rob Pilatus ve Fab Morvan’ın yalnızca sahnede lip sync yaptığının anlaşılması üzerine grubun Grammy ödülü geri alındı.

1998 yılında bir geri dönüş abümü kaydeden Milli Vanilli, Pilatus’un henüz 32 yaşında hayatını kaybetmesinin ardından bu albümü yayınlayamadı.