Ne dinlesek: Squid, TEKE::TEKE, Seda Erciyes & Aisu ve dahası

Taze yayımlanmış albüm ve teklilerden hazırladığımız güncellenen Spotify listemiz sizi bekliyor! Öne çıkan kayıtlar ise hemen aşağıda.

ALBÜM: Squid – Bright Green Field
(Warp)

İlk kayıtları kulağımıza çalındığından bu yana geri sayımını yaptığımız Squid albümü. Müzik yayınlarında “New Weird Britain” olarak anılan akımın en nitelikli örneklerinden biri. Fontaines D.C., black midi, Warmduscher gibileriyle çalışan imza prodüktör Dan Carey eşliğinde yapılmış kayıtlar. Keskin köşeleri, mesele edindiği konuları, bu konuları işleyiş biçimi, zengin sonik paleti, oyuncu vokal partisyonları, akla kazınmanın ötesine geçip kana karışan gitar ve bas cümleleri, davulcu Ollie Judge’ın çıldırtıcı haykırışları, tam kaslarınızı yumuşatıp yavaş yavaş bedeninizden uzaklaştığınızı hissettirirken sizi yaka paça çekiştirip kaosun ortasına bırakıveren zihin açıcı düzenleme fikirleri, sanki farklı zamanlarda farklı yerlerde yazılmış / kaydedilmiş gibi tınlayan parçalardan yeni ve özgün bir bütün yaratabilmesi… 20’lerinin başlarında bir ekibin ilk albümünü dinliyor olduğunuza inanmayı güçleştiren ve Bright Green Field’ı çekici kılan belki de yüzlerce detaydan bazıları. Kalp atışlarımızın hızına yetişmekte zorlanıyoruz. Beş yıldız. 100 puan. Ya da akla gelen tüm övgü sözcüklerini bir paket yaptıralım kısa yoldan. 

TEKLİ: Suzin – Aldattım
(Space Goats)

İlk kayıtlarını 2018’de paylaşan Suzin, düşsel esintiler taşıyan parçalarına bir yenisini daha ekledi. Korhan Futacı’nın saksafon ve geri vokalde, Barlas Tan Özemek’in bas gitarda, Tunç Çakır’ın da vurmalılarda eşlik ettiği parça, efkar doldururken tüm hücrelerinizle hissetmeye çağırıyor.

ALBÜM: TEKE::TEKE – Shirushi
(Kill Rock Stars)

Montreal çıkışlı psikedelik rock grubu TEKE::TEKE, 60’lar ve 70’lerin Japonya’sından soundtrack kayıtlardan aldığı ilhamla harikalar yaratıyor. 7 kişilik ekibin ilk albümü, kimi gerçek ve hayali karakterlerin hikâyelerini sinematik bir havada anlatırken kimlik, aidiyet ve yeniden doğmak gibi temaları işliyor.

TEKLİ: HEALTH & Nine Inch Nails – ISN’T EVERYONE
(Loma Vista Recordings)

Geçtiğimiz yıl start verdiği DISCO4 :: PART I projesinde çeşitli düetlere yer veren HEALTH, bu kez Nine Inch Nails’le güçlerini birleştirdi. Endüstriyel müziğin farklı hatlarını kavuşturan bir distopyaya çağırıyor “ISN’T EVERYONE”. İki grubun da imza tınılarını duymak mümkün. Neredeyse bir mash-up tadı var.

ALBÜM: CZARFACE & MF DOOM – Super What?
(Silver Age)

MF DOOM FOREVER! Yakın zamanda aramızdan ayrılan bir başka efsane, MF DOOM’un CZARFACE’le kaydettiği albüm. Duygular şelale. Super What?’ın prodüksiyonu 2020 sonunda tamamlanmış. “DOOM Unto Others”, amanın! 

TEKLİ: Zaf, Adakanbo ve S E N A – BİZ NERDEYİZ?
(BBI Music Co.)

Zafer Toker’in elektronik müzik projesi Zaf’ın, alternatif hip hop sahnesinin yeni nesil sesleri Adakanbo ve S E N A ile ortaklığı. Zamanın belirsizliğinden dem vuruyor “BİZ NERDEYİZ?” ve “Belki de değiştim ben her yalnız gece” diyor. Teklinin nefis kapağı da Kadir Kiraz’ın bir illüstrasyonu.

EP: Cengiz Baysal – Cake Pants and Pie Shorts
(Space Goats)

Kerem Görsev, Mercan Dede, Duman, Okay Temiz gibileriyle çalmış caz davulcusu Cengiz Baysal’ın dört şarkılık tematik EP’si. Tematik oluşu, yaratım sürecinden geliyor. Zira uzaktan müzik yapma deneyimini doğaçlama alışkanlıklarıyla buluşturmak için kendine kimi kurallar koyarak üretim sürecine girmiş Baysal. Kendisine Selen Gülün, Adam Hutcheson, Sarp Maden, Ercüment Orkut, Jared Pauley ve İlker Özalp, mesafeli(!) bir şekilde eşlik etmiş.

ALBÜM: Tony Allen – There Is No End
(Decca)

Afrobeat müziğine karakterini veren Nijeryalı müzisyen Tony Allen, ölümünün birinci yıl dönümünde, kayıtlarını tamamlamaya ömrünün yetmediği yeni bir albümle anılıyor. Prodüktör koltuğunda Tony Allen’la birlikte uzun yıllar müzikal ortaklık yaptığı Damon Albarn ve Gorillaz davulcusu Remi Kabaka var. Danny Brown, Sampa The Great ve Skepta, geniş konuk seçkisindeki MC’lerden birkaçı.

TEKLİ: Seda Erciyes & Aisu – Şampanya
(Bağımsız) 

Neo-soul / R&B sularında gezinen parçalarını dilimize dolayan Seda Erciyes ve İstanbul – Los Angeles hattında üretimlerini sürdüren müzisyen / prodüktör Aisu’dan bir düet. “Şampanya”, telefon çağrı sesiyle açılıyor ve Seda Erciyes’in ilk teklilerinden “10:50”ye de gönderme yapıyor. Seksi, ağır başlı ve akışkan bir parça.

TEKLİ: Selût – Sahiden
(Tarla Records)

Görsel – işitsel disiplinlerin kesiştiği işler üreten illüstratör Selût, Değerlimin Hikayesi projesinde 6 parça ve 13 illüstrasyonla samimi bir anlatı sunacak. Güneş Akyürek’in prodüktörlüğünü üstlendiği ilk şarkı “Sahiden”, öykünün başlangıcı ve içe dönük sorular soruyor. Ezel Dayı tarafından çekilen klibi de burada.

EP: Ozan Tekin – Anarya I
(Bağımsız)

Müzisyenin solo piyano kompozisyonlarından oluşacak Anarya isimli albümünün habercisi. 5 şarkılık koleksiyon, tematik bir bütünlük sunuyor. Zira Anarya’yı geriye doğru bir göç hikâyesi olarak tanımlıyor Ozan Tekin. Adana’da başlayan, İstanbul’a uğrayan ve an itibariyle Almanya’da süregelen yaşanmışlıklarını, piyanosunun başında; sondan başa melodilere döküyor. Anarya I, göçün son durağı olan Almanya’daki deneyimlerinden ilhamla oluşmuş bir seçki.

TEKLİ: Satanic Planet – Satanic Planet
(Three One G)

Justin Pearson 666 Dave Lombardo 666 Luke Henshaw 666 Lucien Greaves 666 süpergrup kurdular 666 ilk albüm 28 mayıs’ta 666 “Satanic Planet” klibi bir harika! 

ALBÜM: Da Poet – Kendini Bul
(Sony Music Türkiye)

Da Poet’ten Poetika’yı takip eden 10 yılın ardından ilk solo rap albümü. Kendini Bul’da her zamanki gibi ilgi çekici iş birliklerine gitmiş. Yıllar içinde sıklıkla birlikte stüdyoya girdiği Allame, Barış Demirel, Baneva, Karacalı, İdil Meşe, Levvera, Şam, Kayra, Savai; yeni Da Poet albümünde. Kobe Bryant ve Boris Becker’e selam çakan Savai düeti “Meteor”, ilk dinlemelerde favorimiz.

TEKLİ: Elektro Hafız – Disko Hafıza / Ali Rodrigez
(Ironhand Records)

Yaşantısına Köln’de devam eden Elektro Hafız’dan yepyeni bir 45’lik. A yüzünde four-on-the-floor disko beat’i üzerine çağlama melodilerini dizdiği “Disko Hafıza”, B yüzünde ise bir elektro bağlama güzellemesi olan “Ali Rodrigez” sizi bekliyor. Biz “Disko Hafıza”dan çıkamıyoruz!

TEKLİ: Liars – Sekwar
(Mute)

10. Liars albümünün ismi The Apple Drop. Albüme ilişkin paylaşılan bilgiler, şu an için 6 Ağustos’ta çıkışını yapacağından ibaret. İlk tekli “Sekwar”da aksak bir beat üzerine esrarengiz bir hava yaratan melodiler serpiştiren Angus Andrew’u, spoken word hissiyatı veren vokalleriyle dinliyoruz. 

ALBÜM: Iceage – Seek Shelter
(Mexican Summer)

Danimarkalı post-punk grubu Iceage’in Spacemen 3 üyesi Sonic Boom (Pete Kember) eli değmiş beşinci albümü. Önceki işlerine nazaran tansiyon biraz daha düşmüş; akıllara Primal Scream, The Charlatans gibi Britanyalı alternatif rock gruplarını getiren bir yaklaşım ön planda. Muhtemelen dinlemesi en “kolay” Iceage albümü.

TEKLİ: Luciano & Lil Zey – ELMAS
(Locosquad)

Berlin ve İstanbul’un rap sahneleri arasındaki etkileşimler büyüyerek devam ediyor. Daha önce Ezhel’le de düet yapan Alman rapçi Luciano’nun yeni albümü AQUA’da yer alacak trap soslu “ELMAS” için Lil Zey de mikrofon başına geçmiş. Hasan Kuyucu yönetmenliğinde İstanbul’da çekilen klibi de burada.

ALBÜM: Undo K From Hot – G.A.S. Get A Star
(From Hot)

Zach Hill’in son çılgınlığı. Yanında Nick Reinhart (Tera Melos) ve Robby Moncrieff var. Zach Hill takipçilerininin diğer işlerinden de aşina olacağı gibi arızası bol, her zaman dinlenemeyecek türden bir iş.

TEKLİ: Little Simz – Woman (feat. Cleo Sol)
(AGE 101 Music)

Little Simz; 3 Eylül’de çıkacak yeni albümü Sometimes I Might Be Introvert’ün habercisi “Introvert” parçası ile epik bir geri dönüş yapmıştı. İkinci tekli olarak yayımlanan “Woman” ise müzisyeni, neo soul’un tatlı seslerinden Cleo Sol ile kadınları onurlandırmak üzere yeniden bir araya getirdi.

ALBÜM: STUFF. – T(h)reats
(Sdban Ultra)

Belçika’nın Gent şehrinden seslenen deneysel caz grubu STUFF., her kaydında ayrıksı ve sürprizli dinleme deneyimleri vadediyor. Yeni albüm T(h)reats de içinde kaybolmanız için tasarlanmış 35 dakikalık bir macera. Bilim kurgu referansları, çok katmanlı elektronik dokunuşlar ve büyüleyici groove’larıyla baştan sona heyecanı bir an bile yitirmeden akıp gidiyor. 

EP: Başka Yer – Kalk Yataktan
(Rakun Müzik)

İçinde bulunduğumuz zamanın kolektif ruhsal haritasını kat ediyor dört şarkılık bu ilk EP. Yer yer kara bulutlar diziliyor tepemize, yer yer umut ışığı aydınlatıyor ortamı. Başka Yer’in kurucuları Çağrı Küçükay ve Erol Arman’la Kalk Yataktan’ı konuştuğumuz podcast’imiz de burada. 

TEKLİ: Bobby Gillespie & Jehnny Beth – Chase It Down
(Sony Music)

Gillespie ve Beth’in bu ortaklığının ardında Serge Gainsbourg & Brigitte Bardot, Nancy Sinatra & Lee Hazlewood ve Bobbie Gentry & Glen Campbell gibilerinin düet albümlerine duydukları ilgi var. Maalesef bu ikilinin bir araya gelmesinin yarattığı heyecanı boşa çıkaran bir şarkı “Chase It Down”. İsimlerini zikrettikleri ilham kaynaklarından ziyade, 90’lar sonlarının sıradan alternatif rock hissini taşıyor.