Işıl Eğrikavuk’un Ne İlyas Ne Cemşit sergisi martta Performistanbul’da

Işıl Eğrikavuk, dört senenin ardından Türkiye’de bir sergiyle izleyiciyle buluşuyor. Sanatçının Ne İlyas Ne Cemşit adlı sergisi, 7-28 Mart arasında Performistanbul’da görülebilir.

Işıl Eğrikavuk’un yeni sergisi, Cengiz Aytmatov’un aynı isimli kitabından uyarlanan Selvi Boylum Al Yazmalım filminden yola çıkıyor. Filmde iki erkek ve aralarında seçim yapmak durumunda kalan bir kadın karakter yer alıyor: Cemşit, İlyas ve Asya. Filmin sonunda sevdiği erkek İlyas ile iyi kalpli Cemşit arasında bir tercih yapmak zorunda kalan Asya’nın bu ikilemi temel bir mesaj veriyor. Asya’nın varoluşu, öz değeri, hayatta kalışı ve sevilme olasılığı bu seçime bağlı gibi. Eğrikavuk’un performatif fotoğraf işi ise Asya’ya üçüncü bir alternatif sunuyor.

Işıl Eğrikavuk, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün hemen öncesinde Performistanbul’da açacağı sergi ve katılımcılarla gerçekleştireceği performansta bir yandan varolan kült hikâyeleri değiştirirken, bir yandan da kadınların kendi öz seçimlerini yapabilmelerine yönelik yenilikçi bir yaklaşım sunuyor. Sergi kapsamında canlı performans, iki performatif fotoğraf, bir video kesit ve performansın dokümantasyonu seçkiye eşlik ediyor.

Işıl Eğrikavuk hakkında

Işıl Eğrikavuk performans sanatı, diyalog temelli sanat ve sanatsal araştırmalar üzerine uzmanlaşmış bir sanatçı ve akademisyendir. School of The Art Institute of Chicago’dan MFA derecesi ve İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden doktora derecesi bulunmaktadır. Eğrikavuk, 2017 yılından beri Berlin Sanat Üniversitesi’nde (UdK) araştırmacı ve öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. Eğrikavuk, UdK bünyesinde öğrencileriyle birlikte başlattığı, ekoloji, kapsayıcılık ve radikal bakım konularına odaklanan ve ortak bir sanatsal araştırma alanı olan the other garden’ın kurucusudur. Çok sayıda uluslararası sergiye ve misafir programa katılmış, çalışmaları hem yerel hem de uluslararası dergilerde yayımlanmıştır.