Ne izlesek: Kasım 2020

Kasım ayı için farklı platformlar, festivaller ve vizyondan dizi, film, belgesel ve şov tavsiyelerimiz.

Yazı: Merdan Çaba Geçer

DİZİ:

The Crown (4. Sezon)
(Netflix, 15 Kasım)

Nedir: II. Elizabeth ile ailesine yakından bakan iddialı prodüksiyonun yeni sezonunda, Prenses Diana ve Margaret Thatcher gibi iki önemli figür devreye giriyor.
Neye benzer: Diana’nın vefatının ardından II. Elizabeth’in iç hesaplaşmalarına odaklanan, yine Peter Morgan imzası taşıyan The Queen.
Kimler var: Olivia Colman, Helena Bonham Carter, Tobias Menzies ve Josh O’Connor’un başını çektiği oyuncu kadrosuna pek sevdiğimiz Gillian Anderson ile yeni keşif Emma Corrin de katılmış.

Bir Başkadır
(Netflix, 12 Kasım)

Nedir: Farklı hayatlar yaşayan, farklı hayaller kuran ve farklı korkularla boğuşan zıt karakterlerin kesiştiği bir olay örgüsü.
Neye benzer: Bir diğer Berkun Oya dizisi Masum.
Kimler var: Berkun Oya’nın yazıp yönettiği dizinin oyuncu kadrosu da merak uyandırıyor: Öykü Karayel, Funda Eryiğit, Fatih Artman, Settar Tanrıöğen, Tülin Özen, Bige Önal, Defne Kayalar, Alican Yücesoy, Nesrin Cavadzade, Öner Erkan ve Gökhan Yıkılkan.

Moonbase 8
(Showtime, 8 Kasım)

Nedir: Arizona’daki bir çölde bulunan NASA Ay Üssü Simülatörü’nde çalışan; yeterliliklerini, akıl sağlıklarını ve birbirlerine duydukları güveni sorgulayan üç astronot adayını gördüğümüz bir iş yeri komedisi.
Neye benzer: Arkasındaki ekip nedeniyle komedi anlayışı Baskets ve Portlandia’yı çağrıştırabilir.
Kimler var: Fred Armisen, John C. Reilly ve Tim Heidecker hem dizinin yaratıcıları, hem de başrollerdeler.

Türkiye’de 9 Kasım itibariyle beIN Connect‘ten izlenebilir.

Animaniacs
(Hulu, 20 Kasım)

Nedir: Warner Bros.’un animasyon departmanında hayat bulup daha sonra stüdyoyu birbirine katan; Yakko, Wakko ve Dot isimli üç çılgın kardeşle hasret gidermece.
Neye benzer: Aynı isimli meşhur 90’lar dizisi.
Kimler var: Tress MacNeille, Rob Paulsen ve Jess Harnell’dan oluşan orijinal seslendirme kadrosu korunmuş. Bir kez daha Steven Spielberg imzası görmekteyiz.

Veneno
(HBO Max, 19 Kasım)

Nedir: İspanya’nın en önemli LGBTİ+ ikonlarından olan trans şarkıcı, oyuncu, seks işçisi ve medya kişiliği La Veneno odakta.
Neye benzer: Behind The Candelabra, The Adventures of Priscilla Queen of the Desert.
Kimler var: Mini dizinin üç önemli karakterine Daniela Santiago, Isabel Torres ve Jedet hayat veriyor.

Black Narcissus
(FX & BBC & Hulu, 23 Kasım)

Nedir: Himalayaların eteklerindeki bir grup rahibeyi konu edinen, İngiliz yazar Rumer Godden’ın kaleme aldığı aynı isimli roman, mini dizi formatında karşımızda.
Neye benzer: Görsel tasarımıyla kült statüsüne erişen, 1947 yapımı Michael Powell & Emeric Pressburger ortaklığı Black Narcissus.
Kimler var: Başrolleri Gemma Arterton, Jim Broadbent ve geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Diana Rigg paylaşıyor.

Small Axe
(Amazon Prime, 20 Kasım)

Nedir: 12 Years a Slave, Shame, Hunger gibi işleriyle tanıdığımız Steve McQueen’in 1969-1982 Londra’sında yaşanmış gerçek hayat öykülerini ekranlara getirdiği yeni antoloji serisi. Serinin iki bölümü, Mangrove ile Lovers Rock, 73. Cannes Film Festivali resmî seçkisindeydi.
Neye benzer: The Black Panthers: Vanguard of the Revolution, Selma, Blacks Britannica.
Kimler var: Black Panther’in Shuri’si Letitia Wright ile Star Wars’un Finn’i John Boyega iki önemli rolle karşımızda.

His Dark Materials (2. Sezon)
(HBO & BBC, 16 Kasım)

Nedir: Büyü, teknoloji ve bilimin iç içe geçtiği paralel bir evrende yaşayan; altından bir pusulanın rehberliğinde kaybolan arkadaşını ararken şeytani bir komplonun ortasına düşen Lyra’nın hikâyesi.
Neye benzer: Philip Pullman’ın meşhur serisi daha önce The Golden Compass adıyla sinemaya da uyarlanmıştı.
Kimler var: BAFTA ödüllü oyun yazarı ve senarist Jack Thorne’un adapte ettiği diziye bu
sezon Fleabag ile Sherlock’tan hatırlanabilecek Andrew Scott da katılmış.

Türkiye’de 17 Kasım itibariyle beIN Connect‘ten izlenebilir.

Paranormal
(Netflix, 5 Kasım)

Nedir: Netflix’in Mısır yapımı ilk orijinal dizisinde şüpheci bir hematolog, kendini açıklanamayan bir dizi olayın içinde bulmakta.
Neye benzer: Jinn, Under the Shadow.
Kimler var: Toronto, Venedik, Londra gibi önemli film festivallerinde yarışmış Amr Salama projenin arkasındakilerden biri.

The Mighty Ones
(Hulu, 9 Kasım)

Nedir: Arka bahçelerinde yaşadıkları üç insanı Tanrı sanan bir kaya, bir çilek, bir sopa ve bir yaprağın alışılagelmemiş dostluğu.
Neye benzer: The Ren & Stimpy Show ve Samurai Jack’in yapımcılarından Lynne Naylor’ın yeni dizisi. Konsept Sausage Party’yi de andırmıyor değil.
Kimler var: Sayısız film ve dizide çalışmış animatörler Lynne Naylor ile Sunil Hall güçleri birleştirmiş. 

No Man’s Land
(Hulu, 18 Kasım)

Nedir: Kız kardeşini aramak için Paris’ten Suriye’ye gelen bir adam ile IŞİD’le savaşan kadın militanların merkezde olduğu; İsrail, Fransa ve Belçika ortak yapımı yeni Hulu dizisi.
Neye benzer: Les filles du soleil, The State.
Kimler var: Euphoria’nın yaratıcı ekibinden Ron Leshem yapımcılar arasında. James Purefoy, Mélanie Thierry ve Félix Moati’nin yer aldığı kadroda uluslararası arenadan birçok önemli oyuncuyu görmek mümkün.

Roadkill
(BBC & PBS, 1 Kasım)

Nedir: Özel hayatında büyük darbeler almış, rakiplerine belli etmeden geçmişindeki sırlarla yüzleşen muhafazakâr bir politikacının odakta olduğu, Birleşik Krallık’taki siyaset sahnesine yakından bakan bir politik gerilim.
Neye benzer: State of Play, A Very English Scandal.
Kimler var: House M.D.’de canlandırdığı ikonik Dr. Gregory House karakteriyle kalbimizde taht kuran Hugh Laurie, Veep’in ardından yeniden siyaset sahnesinde. Mini diziyi, The Hours ve The Reader’ın senaristi David Hare kaleme almış.

Industry
(HBO, 9 Kasım)

Nedir: Uluslararası finans dünyasındaki dikenli yollar, birbirleriyle kıyasıya rekabet eden bir grup yeni mezun genç ve Londra’daki bir bankada hepsinin hayallerini süsleyen önemli bir pozisyon…
Neye benzer: Billions, Wall Street, Margin Call.
Kimler var: Yönetmen (ilk bölümde) ve yapımcı olarak HBO ekranlarına yabancı olmayan bir ismi, Lena Dunham’ı görüyoruz. Başrolde ise Myha’la Herrold isimli genç yetenek var.

Türkiye’de 10 Kasım itibariyle beIN Connect‘ten izlenebilir.

A Teacher
(FX & Hulu, 10 Kasım)

Nedir: Bir lise öğretmeniyle öğrencisinin yasadışı ilişkileri, bu bağın karmaşık yapısı ve iki karakterin hayatındaki sonuçları.
Neye benzer: Hannah Fidell’in Sundance Film Festivali’nde yarışmış filmi A Teacher’ın mini dizi adaptasyonu.
Kimler var: Yine Fidell tarafından uyarlanan dizide başroldeki Kate Mara’ya Love, Simon’dan hatırlanabilecek Nick Robinson eşlik ediyor.

B Positive
(CBS, 5 Kasım)

Nedir: Öykünün merkezinde böbrek nakli ihtiyacı olan bekâr baba Drew ve ona böbreğini vermeyi kabul eden, ancak öncelikle alkol ve uyuşturucu gibi alışkanlıklarını hayatından çıkarması gereken Gina var.
Neye benzer: Yapımcı Chuck Lorre’nin The Big Bang Theory, Two and a Half Men, Mom gibi sitcomlarına.
Kimler var: Silicon Valley‘nin yıldızı Thomas Middleditch ve Masters of Sex’ten anımsanabilecek Annaleigh Ashford.

The Flight Attendant
(HBO Max, 26 Kasım)

Nedir: Hostes Cassie’nin bir sabah yanlış otelde, yanında ölü bir adamla uyanması ve sonrasında neler yaşandığını çözmeye çalışması üzerine kurulu bir gerilim.
Neye benzer: Big Little Lies, Dead to Me.
Kimler var: Kaley Cuoco’nun başrolde yer alıp yapımcılığı üstlendiği projede, Booksmart’ın senaristlerinden Susanna Fogel da yönetmenler arasında.

FİLM:

Hillbilly Elegy
(Netflix, 24 Kasım)

Nedir: Âni bir haberle Ohio’daki memleketine dönen bir hukuk öğrencisinin üç kuşaklık aile geçmişi, geleceği ve Amerikan rüyası ile yüzleşmesi.
Neye benzer: Fragmandan bir nebze August: Osage County hissi almak mümkün.
Kimler var: Yedi kere Oscar adayı olup heykelcikle buluşamayan Glenn Close ile aynı kaderi altı kere yaşayan Amy Adams, ödüle bu kez gözlerini dikmişler gibi.

Undine
(Vizyon: 27 Kasım)

Nedir: Berlin’in kentsel dönüşüm süreci üzerine çalışmalar yürüten tarihçi Undine ile endüstriyel dalgıç Christoph’un gerçek ile fanteziyi muğlaklaştıran, mitoloji soslu aşk öyküsü.
Neye benzer: Hans Christian Anderson’ın Küçük Deniz Kızı masalı ve diğer Christian Petzold işlerine.
Kimler var: Transit’te de beraber izleme fırsatı bulduğumuz Paula Beer ile Franz Rogowski ikilisi, bir kez daha bir arada.

Happiest Season
(Hulu, 25 Kasım)

Nedir: Ailenizin kabulünü istemek, kendinize karşı dürüst olmak ve Noel’i mahvetmemeye çalışmakla bağlantılı çeşitli duyguları yakalayan; yılbaşı tatili temalı bir romantik komedi.
Neye benzer: Maalesef Hollywood cephesinden LGBTİ+ içerikli romantik komedileri pek fazla göremiyoruz. Love, Simon veya But I’m a Cheerleader sevenler kaçırmasın diyelim.
Kimler var: Kristen Stewart, Mackenzie Davis, Dan Levy, Alison Brie, Clea DuVall ve Aubrey Plaza gibi isimler var bu yıldızlar geçidinde.

The Life Ahead
(Netflix, 13 Kasım)

Nedir: Annesi seks işçisi olan, 12 yaşındaki göçmen bir çocuk ile Yahudi soykırımından sağ kurtulup, İtalya’da bir bakımevi işleten Madame Rosa’nın dostluğu.
Neye benzer: Uyarlandığı eser olan, Romain Gary’nin Türkçe’ye de Onca Yoksulluk Varken adıyla çevrilen ödüllü romanına.
Kimler var: Uzun zamandır izleme fırsatı bulamadığımız ikonik İtalyan oyuncu Sophia Loren, oğlu Edoardo Ponti’nin yeni filmi için kamera önünde.

Citation
(Netflix, 6 Kasım)

Nedir: Gerçek olaylardan uyarlanan bu Nijerya yapımı filmde, kendisine tecavüz etmeye çalışan profesörü ihbar ettiğinde akademi dünyasını karşısına alan genç bir kadın odakta.
Neye benzer: Confirmation, The Accused.
Kimler var: Temi Otedola’ya ilk oyunculuk deneyiminde; Hollywood ve Avrupa sinemasından tanıdık bir sima, Jimmy Jean-Louis eşlik ediyor.

Run
(Hulu, 20 Kasım)

Nedir: Evde eğitim gören bir genç kadın, annesinin kendisinden karanlık bir sır sakladığından şüphelenmeye başlar.
Neye benzer: The Act, The Visit.
Kimler var: Son olarak Ratched’da izleme şansı bulduğumuz Sarah Paulson, ilk uzun metrajı Searching ile oldukça iyi eleştiriler alan Aneesh Chaganty’nin yeni projesinde. 

BELGESEL: 

Fireball: Visitors from Darker Worlds
(Apple TV+, 13 Kasım)

Nedir: Yıldız kaymalarının, meteorların mitoloji tarihini nasıl şekillendirdiği ve insanlığın diğer âlemlere, dünyalara olan sonsuz merakını nasıl perçinlediği anlatılmakta.
Neye benzer: Encounters at the End of the World, Into the Inferno.
Kimler var: Pek sevdiğimiz Alman yönetmen Werner Herzog ile Cambridge Üniversitesi’nden Profesör Clive Oppenheimer yeniden bir arada.

Transhood
(HBO, 12 Kasım)

Nedir: Cinsiyet kimliğini keşfetme sürecindeki dört çocuk ve ailelerinin mücadelesi üzerine, dokunaklı bir belgesel çalışması.
Neye benzer: Tomboy, Ma Vie en Rose.
Kimler var: Belgesel sinemanın Sharon Liese, Sasha Alpert, Kimberly Reed gibi tanıdık simaları.

I Am Greta
(Hulu, 13 Kasım)

Nedir: Toronto ve Venedik gibi festivallerde gösterilen film, iklim değişikliğine dikkat çekmek için tüm dünyayı dolaşan genç aktivist Greta Thunberg’e yakından bakıyor.
Neye benzer: He Named Me Malala, Chasing Ice, An Inconvenient Truth.
Kimler var: Kamera arkasında İsveç asıllı bir yapım ekibi görmekteyiz.

Marvel’s 616
(Disney+, 20 Kasım)

Nedir: Marvel çizgi romanlarının tarihi, kültürel, toplumsal etkilerini ve dünyayla kesişme noktalarını inceleyen bir antoloji belgesel dizisi.
Neye benzer: The People vs. George Lucas, Batkid Begins, Life Animated.
Kimler var: Alison Brie, Gillian Jacobs, Paul Scheer gibi ünlü yüzler.

VARIETY & REALITY:

Aunty Donna’s Big Ol’ House of Fun
(Netflix, 11 Kasım)

Nedir: Komedi üçlüsü Aunty Donna kendilerine has absürt ve ezber bozan tarzlarını skeçler, şarkılar ve eklektik karakterlerle sergiliyor.
Neye benzer: Key & Peele, I Think You Should Leave with Tim Robinson.
Kimler var: Ünlü oyuncu Ed Helms projenin yapımcıları arasında.

Nasce Uma Rainha
(Netflix, 11 Kasım)

Nedir: Platformun Brezilya yapımı ilk orijinal reality programında, iki ünlü drag kraliçesi, bu evreninin bir parçası olmayı hayal edenlere rehberlik ediyor.
Neye benzer: RuPaul’s Drag Race.
Kimler var: Drag kraliçeler Gloria Groove ile Alexia Twister.