The Electrical Life of Louis Wain, 10 Bin Adım ve bu hafta başka ne izlesek

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Benedict Cumberbatch’i “kedilerin ressamı” Louis Wain suretinde izleyeceğimiz The Electrical Life of Louis Wain, kıkırdama garantili kısacık bölümleri ve Engin Günaydın – Devin Özgür Çınar’ın uyumuyla öne çıkan 10 Bin Adım, İspanyol sinemasının medarı iftiharlarından Alejandro Amenábar’ın televizyon çıkarması La Fortuna ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

VİZYONDA NE İZLESEK
The Electrical Life of Louis Wain
(31 Aralık)

Nedir: Ressam, idealist, mucit, boksör… Rengârenk fantastik portreleriyle tanınan İngiliz sanatçı Louis Wain ömrü boyunca iki şeyi tutkuyla sevmişti: Hayatının aşkı, eşi Emily ve evlerine aldıkları sokak kedisi Peter. Muzdarip olduğu şizofreni ile ilişkilendirilen, dönemsel olarak yaptığı kedi çizimleri ile hafızalara kazınan Louis Wain’in ilham verici yaşam öyküsüne, Benedict Cumberbatch’in alkış toplayan performansı eşliğinde derinlemesine dalıyoruz.

Neye benzer: Caravaggio, Frida, Basquiat, At Eternity’s Gate, The Agony and the Ecstasy, Goya en Burdeos, Mr. Turner, Big Eyes… Sinemada ressam biyografisi görmek isteyene çeşit çok.

Kimler var: İlk uzun metrajı Black Pond ile ülkesi İngiltere’de övgülere doymayan, ününü daha çok Channel 4’da yayımlanan kara komedi Flowers’a borçlu Will Sharpe dümende. Cumberbatch dışında Claire Foy, Andrea Riseborough, Toby Jones, Stacy Martin kadroda. H. G. Wells suretindeki Nick Cave ve Max Kase kılığındaki Taika Waititi’den bahsetmiş miydik?

PRÖMİYER
10 Bin Adım – 2. sezon
(GAIN, 31 Aralık)

Nedir: Dünya Sağlık Örgütü’nün uzun ve sağlıklı bir yaşam için her gün 10 bin adım atmayı önerdiğini biliyor muydunuz? İki eski sevgili Ezgi ve Memet biliyor; bir sezon daha İstanbul’u sokak sokak arşınlamaya, muhabbetlerine (ve başlarına gelen absürtlüklere) ortak etmeye devam ediyor. Yine yürüyüş kararları sınanacak, bütün küçük hesapları ellerinde patlayacak ama yol arkadaşlıklarından vazgeçmeyecekler.

Neye benzer: Bu konsepti anınca Richard Linklater’ın şahane Before üçlemesinden bahsetmemek olmaz tabii.

Kimler var: Dizinin aynı zamanda senaryosunu da yazan başroller Engin Günaydın ile Devin Özgür Çınar’ın uyumu eşine az rastlanır cinsten. Bu sezon konuk oyuncular arasında Yiğit Özşener’i de göreceğiz.

Devin Özgür Çınar ile Bonkis’in yaratıcısı Deniz Tezuysal, Bant Mag. için zihin açtığı kadar ilham da veren bir sohbet gerçekleştirmişti.

La Fortuna
(BluTV, 30 Aralık)

Nedir: İspanya sinemasının medarı iftiharlarından Alejandro Amenábar (The Sea Inside, The Others, Open Your Eyes) televizyon çıkarmasını iddialı bir prodüksiyonla yapıyor. Odakta Alex Ventura isimli genç bir diplomat, mücadeleci bir kamu görevlisi ve parlak zekâlı bir Amerikalı avukat var. Bu üçlüyü, okyanus derinliklerindeki tarihî ganimetleri yağmalayan bir şirketin çaldıklarını, hukuk savaşıyla kurtarmaya çalışırken izleyeceğiz.

Neye benzer: Kaynak materyal, Paco Roca ve Guillermo Corral imzalı grafik roman El Tesoro del Cisne Negro (The Treasure Of The Black Swan). Alta mar ve El barco gibi açık denizlerde konumlanan İspanya dizileri de akla gelebilir.

Kimler var: Álvaro Mel, Ana Polvorosa, Clarke Peters, Karra Elejalde ve Alfonso Lara’nın bir araya gelmesiyle oluşan ekipte tanıdık bir sima da var: Stanley Tucci.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın

The Book of Boba Fett (Disney+, 29 Aralık)

Star Wars serisinin favori karakterlerinden ödül avcısı Boba Fett’in Return of the Jedi’da Sarlacc’ın midesine düşmesi ve oradan kurtuluşunun ardından nerede olduğundan bihaberdik. The Mandalorian’ın 2. sezon finali, jenerik sonu sahnesinde Jabba the Hutt’ın tahtında gördüğümüz Boba Fett’i, tetikçisi Fennec Shand ile birlikte Tatooine gezegenin yeraltı dünyası için savaşırken izleyeceğiz.

Memory Box (Vizyon: 31 Aralık)

Joana Hadjithomas ve Khalil Joreige ikilisinin bugüne kadarki en olgun işi olduğu söylenen Memory Box, geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nin ana yarışmasında yer almış güçlü bir aile dramı. Montreal’de yaşayan Maia ile ergen yaşlardaki kızı Alex; Beyrut’tan günceler, kasetler ve fotoğraflarla dolu bir kutunun gelmesiyle, Lübnan İç Savaşı’nın yaşandığı çalkantılı, yoğun duygularla dolu günlerini anımsarlar.

Queer Eye – 6. sezon (Netflix, 31 Aralık)

2018’de yayımlanan ilk sezonundan bu yana kalpleri çalmayı başaran program, alanlarında uzman beş LGBTİ+’yı takip ediyor ve konuklarının yaşamını içten dışa daha iyi hâle getirme çabasını izlettiriyor. Tan, Karamo, Bobby, Jonathan ve Antoni’den oluşan “Fab Five” sadece misafirlerine yeni bir imaj kazandırıp moda, gastronomi, tasarım gibi alanlarda beslemiyor; aynı zamanda hayat öykülerini dinleyip özlerine iniyor, çeşitli yaraları sarmaya çalışıyor.

Cobra Kai – 4. sezon (Netflix, 31 Aralık)

Orijinal The Karate Kid filminin başrol oyuncuları Ralph Macchio ve William Zabka’yı 30 yıl sonra karşı karşıya getiren Cobra Kai, geçtiğimiz Emmy Ödülleri’nde En İyi Dizi (Komedi) dâhil dört dalda aday gösterilmesinin ardından, hiç olmadığı kadar iddialı dönüyor. Yeni sezonda Miyagi-Do ve Kartal Dişi dojoları, 18 Yaş Altı All Valley Karate Turnuvası’nda Cobra Kai’yi devirmek için güçlerini birleştiriyor.

* Insecure: The End (HBO, 27 Aralık)

* Folk med ångest (Netflix, 29 Aralık)

* Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts (HBO Max, 1 Ocak)

* Sword Art Online: Progressive – Aria of a Starless Night (Vizyon: 31 Aralık)

* Kitz (Netflix, 30 Aralık)

Bina
Hâlâ izlemediyseniz

* Bina (BluTV, 28 Aralık)

* La Promesse (MUBI, 28 Aralık)

* Lazzaro felice (MUBI, 27 Aralık)

* Promising Young Woman (beIN CONNECT, 31 Aralık)

* Medici The Magnificent – 2. sezon (BluTV, 31 Aralık)

* Le discours (beIN CONNECT, 30 Aralık)

* Buena Vista Social Club (MUBI, 31 Aralık)