Ne izlesek: “No Time to Die”, “Av”, “The Many Saints of Newark” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
No Time to Die
(1 Ekim)

Nedir: Serinin tam 25. uzun metrajı olan, Daniel Craig’i başrolünde izleyeceğimiz son James Bond filmi, uzun mu uzun bir rötarın ardından vizyonda. Bond aktif hizmetten ayrılmış, Jamaika’da sakin bir hayatın keyfini sürerken; CIA’den eski bir dostu yardım isteyince huzuru kısa sürüyor. Sonrası soluk soluğa, bol aksiyonlu bir veda…

Neye benzer: Craig dönemi filmleri, politik açıdan pek kusurlu bir karakteri 21. yüzyıla yaraşır şekilde yeniden biçimlendirmişti. Son halkanın serinin izinden giden, ama daha olgun ve duygusal bir kapanış olduğu söylenmekte.

Kimler var: Yılan hikâyesine dönen sürecin ardından, yönetmen koltuğunda Cary Joji Fukunaga var. Geniş kadronun yeni yüzleri Lashana Lynch, Ana de Armas ve Rami Malek. Senarist ekibinde Phoebe Waller-Bridge’in yer aldığı da unutulmasın!

Av
(1 Ekim)

Nedir: Belirsiz bir Anadolu kentinin kenar mahallesinden, giderek ıssızlaşan vahşi doğaya uzanıyoruz. Kendini öldürmek isteyen dört adamdan kaçmaya çalışırken, “avdan avcıya dönüşen” bir kadın kahraman odakta. Hayatta kalma mücadelesi verdiği patriarkal düzende, gitgide şiddet girdabına çekiliyor.

Neye benzer: Meselesine baktığı perspektifle, yerli sinemada sık görmediğimiz cinsten bir “tür” filmi Av. Coralie Fargeat filmi Revenge’i (2017) sevenler kaçırmasın.

Kimler var: Kısalarıyla tanıdığımız yönetmen Emre Akay’ın ulusal ve uluslararası festivallerde gösterilen yeni filminde kadronun başını Billur Melis Koç, Ahmet Rıfat Şungar ve Yağız Can Konyalı çekiyor. Ödüllü müzikler, senaryoda da parmağı bulunan Deniz Cuylan’dan.

PRÖMİYER
The Many Saints of Newark
(HBO Max, 1 Ekim)

Nedir: The Sopranos sevdalıları, toplaşın: Tony Soprano’nun nasıl Tony Soprano’ya dönüştüğünü öğrenme zamanı. Bir yandan mafya ailesi DiMeo’lar tarafından yönetilen Newark’ın çalkantılı arka planına ışık tutulacak, öte yandan genç Tony’nin ‘‘iyi işler’’ peşinde olan amcası Moltisani’nin himayesi altına girişini izleyeceğiz.

Neye benzer: Senaryoyu bizzat David Chase yazmış, dolayısıyla diziye layık bir iş ortaya çıktığını ummaktayız.

Kimler var: En dikkat çekici detay, Tony Soprano’nun gençliğini, James Gandolfini’nin oğlu Michael Gandolfini’nin canlandırması elbette. Alessandro Nivola, Vera Farmiga, Corey Stoll, Billy Magnussen, John Magaro ve Ray Liotta’lı kadro da beklentileri yükseltmekte.

The Guilty
(Netflix, 1 Ekim)

Nedir: Mevzu ödülse Hollywood’un en talihsiz isimlerinden olan Jake Gyllenhaal, bu kez şansını bir bol ödüllü bir gerilimin uyarlamasıyla deniyor. 911 operatörü olarak görevlendirilen sorunlu bir dedektif, çağrı merkezini arayan endişeli bir kadını kurtarmaya çalışırken bir yandan da kendi vicdanıyla baş başa kalıyor.

Neye benzer: Danimarka yapımı Den skyldige’yi izlediyseniz, konu tanıdık gelecektir.

Kimler var: Yalnızca Jake Gyllenhaal’un fiziki varlığını göreceğimiz yapımda sesi işitilenlerden bazıları: Riley Keough, Peter Sarsgaard, Ethan Hawke, Paul Dano, Da’Vine Joy Randolph…

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
My Name Is Pauli Murray
(Amazon Prime, 1 Ekim)

İleri görüşlü fikirleriyle Ruth Bader Ginsburg’ün cinsiyet eşitliği mücadelesine, Thurgood Marshall’ın dönüm noktası niteliğindeki sivil haklar argümanlarına ilham vermiş, öncü bir isim olan Pauli Murray’nin kişisel mektupları, ikili cinsiyet sınıflandırmasını reddedişi, yakın çevresiyle ilişkisi, adaletin sağlanması için kararlı talepleri…

Dorogie tovarishchi / Dear Comrades!
(Vizyon: 1 Eylül)

Rus sinemacı Andrey Konchalovskiy, Sovyetler Birliği tarihinin kanlı sayfalarından birini aralıyor ve 1962’de Rusya’nın Novoçerkassk şehrinde gerçekleşen işçi katliamını ele alıyor. Venedik Film Festivali’nde dünya prömiyerini yapan yapım, Uluslararası Film dalında Oscar adayı olarak kısa listeye kalmıştı.

Maid
(Netflix, 1 Ekim)

Şiddet dolu bir ilişkiden kaçan genç bir anne, sosyal hizmetlere yardım talebinde bulunur. Zar zor da olsa geçimini sağlamak ve çocuğuna daha iyi bir gelecek sağlamak için hizmetçilik yapmaya başlar ancak sorunları yeni başlamıştır. Eleştirmen favorisi bir mini dizi.

Don’t Breathe 2 (Vizyon: 1 Eylül)
Saturday Night Live – 47. sezon (NBC, 2 Ekim)
Bad Sport (Netflix, 6 Ekim)
LEGO Star Wars Terrifying Tales (Disney+, 1 Ekim)
Diana: The Musical (Netflix, 1 Ekim)
15 Minutes of Shame (HBO Max, 7 Ekim)
The Billion Dollar Code (Netflix, 7 Ekim)
Rugrats – 2. sezon (Paramount+, 7 Ekim)
One of Us Is Lying (Peacock, 7 Ekim)
Baking Impossible (Netflix, 6 Ekim)
Baker’s Dozen (Hulu, 7 Ekim)
Black as Night (Amazon Prime, 1 Ekim)
The Seven Deadly Sins: Cursed by Light (Netflix, 1 Ekim)
Rita Moreno: Just a Girl Who Decided to Go For It (PBS, 5 Ekim)
On My Block – 4. sezon (Netflix, 4 Ekim)
The Outsiders? (YouTube Originals, 4 Ekim)
Among the Stars (Disney+, 6 Ekim)
Scissor Seven – 3. sezon (Netflix, 3 Ekim)
There’s Someone Inside Your House (Netflix, 6 Ekim)
B Positive – 2. sezon (CBS, 7 Ekim)

Hâlâ izlemediyseniz

Seinfeld (Netflix, 1 Ekim)
Madeline’s Madeline (BluTV, 1 Ekim)
La voz humana / The Human Voice (MUBI, 2 Ekim)
Kaygı (MUBI, 3 Ekim)
Medena zemja / Honeyland (BluTV, 1 Ekim)
Matthias & Maxime (BluTV, 4 Ekim)
Court (MUBI, 6 Ekim)
Celle que vous croyez / Who You Think I Am (BluTV, 4 Ekim)
Peanut Butter Falcon (BluTV, 1 Ekim)

Festivaller, özel gösterimler

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali
10. Pembe Hayat KuirFest
Pera Film’den “Arkası Şimdi”
Kino 2021: Alman Filmleri Türkiye’de