Ne izlesek: “Succession”, “The Last Duel”, “The Velvet Underground” ve diğerleri

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından bu haftalık film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimiz. Seçkimizde ilk kez gösterileceklerin yanı sıra dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da var.

VİZYON
The Last Duel
(15 Ekim)

Nedir: Ridley Scott’ın Venedik Film Festivali’nde prömiyer yapan yeni filmi, aynı zamanda Ben Affleck ile Matt Damon’ın Good Will Hunting’den seneler sonra -senarist kimlikleriyle- yeni ortaklıkları. Onlara kalemiyle Nicole Holofcener eşlik ediyor. The Last Duel; Yüz Yıl Savaşları’nın ortasında Fransa’nın son onaylanmış düellosu ve gerçeğin hizmetinde, tek başına ayakta durmaya kararlı bir kadın hakkında bir ihanet ve intikam hikâyesi.

Neye benzer: Eleştirilerde Akira Kurosawa filmografisinin, özellikle Rashômon’un adı sıkça anılmakta.

Kimler var: Killing Eve’in yıldızı Jodie Comer başrolde ve adı şimdiden ödül sezonu için dillendirilenler arasında. Damon ve Affleck’in kendilerine yer verdiği kadroda ayrıca Adam Driver ve Alex Lawther’a da rastlıyoruz.

PRÖMİYER
Succession – 3. sezon
(HBO, 17 Ekim)

Nedir: Kendi ailenizde drama dozunun yüksek olduğunu düşünüyorsanız, dönüş yapan Succession seviyeyi yukarılara çekmeye hazır. Kimin kimin tarafında duracağının muallakta olduğu bir şirket iç savaşının eşiğindeyiz. Oğlu Kendall tarafından pusuya düşürülen Logan Roy sezona tehlikeli bir pozisyonda başlıyor, ittifaklarını güvence altına almak için çabalıyor.

Neye benzer: Mad Men ve The Sopranos ile başlayan, uzayıp giden bir liste olacak ama en doğru cevap Antik Yunan tragedyaları galiba.

Kimler var: Dâhil olacak yeni yüzler arasında Alexander Skarsgård’ın canlandıracağı başarılı ve dişli bir CEO ile Adrien Brody’nin hayat vereceği, Waystar’ın mülkiyeti için verilen savaşta kilit rol oynayacak bir milyarder var.

Türkiye’deki izleyiciler Succession’ın 3. sezonunu 18 Ekim’den itibaren, ABD’den 24 saat sonra, her pazartesi izleyebilecekler.

The Velvet Underground
(Apple TV+, 15 Ekim)

Nedir: 1960’larda New York’ta kurulup müziğin seyrini derinden değiştiren The Velvet Underground’un mirasını kutlamak adına, şimdiye dek yapılmış en kapsamlı sinematik iş karşımızda. Hummalı bir arşiv çalışmasının ürünü olan belgesel, 74. Cannes Film Festivali’nde prömiyerini yapmıştı.

Neye benzer: Aynı yönetmenin ellerinden çıkan Bob Dylan biyografisi I’m Not There’i hesaba kattığımızda, şaşırtmaya müsait bir izleme deneyimi olacağını öngörebiliriz.

Kimler var: Carol, Far from Heaven, Velvet Goldmine gibi yapımlarla örülü bir filmografiye sahip Todd Haynes, kariyerinin ilk uzun metraj belgeselini çekmiş.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın

Halloween Kills
(Vizyon: 15 Ekim)

Laurie Strode, Michael Myers’dan kurtulduğunu düşünse de kan dökülmeye devam etmektedir. Bir yandan kendini savunmaya hazırlarken diğer yandan tüm Hadonfield halkının ayaklanmasına önayak olur.

Women is Losers
(HBO Max, 18 Ekim)

1960’lar San Francisco’suna ışınlayan, baskıcı bir düzende kendi ayakları üzerinde durmaya çabalayan genç ve idealist bir kadını merkezine alan film; ismini bir Janis Joplin şarkısından alıyor.

Venom: Let There Be Carnage
(Vizyon: 15 Ekim)

Eddie Brock, nam-ı diğer Venom, kariyerini yeniden canlandırmak için infaz edilmek üzere olan seri katil Cletus Kasady ile röportaj yapmaya karar verir fakat işler beklediği gibi gitmez.

* You – 3. sezon (Netflix, 15 Ekim)

* I Know What You Did Last Summer (Amazon Prime, 15 Ekim)

* Komi Can’t Communicate (Netflix, 21 Ekim)

* The Sinner – 4. sezon (beIN CONNECT, 15 Ekim)

* The Blacklist – 9. sezon (NBC, 21 Ekim)

* Found (Netflix, 20 Ekim)

* The Real Queens of Hip-Hop: The Women Who Changed the Game (ABC, 18 Ekim)

* Stuck Together (Netflix, 20 Ekim)

* Good Timing with Jo Firestone (Peacock,15 Ekim)

* Night Teeth (Netflix, 20 Ekim)

* Du Sie Er & Wir / The Four of Us (Netflix,15 Ekim)

* Tuff Money / Bani Negri (HBO Max, 21 Ekim)

* I onde dager / The Trip (Netflix,15 Ekim)

* The Next Thing You Eat (Hulu, 21 Ekim)

* My Name (Netflix,15 Ekim)

* Introducing, Selma Blair (Discovery+, 21 Ekim)

Aidiyet
Hâlâ izlemediyseniz

* Burning (BluTV, 18 Ekim)

* Les parapluies de Cherbourg (MUBI, 15 Ekim)

* Detroit (beIN CONNECT, 17 Ekim)

* How to Talk to Girls at Parties (BluTV, 22 Ekim)

* Aidiyet (MUBI, 16 Ekim)

* Kumiko, The Treasure Hunter (BluTV, 20 Ekim)

* Train To Busan (BluTV, 15 Ekim)

* The Prodigy (beIN CONNECT, 15 Ekim)

* Seberg (BluTV, 22 Ekim)

* Prevenge (BluTV, 15 Ekim)

* High Life (MUBI, 15 Ekim)

* American Dad – 16. sezon (beIN CONNECT, 15 Ekim)

* Still Alice (BluTV, 15 Ekim)

* Badkonake sefid (MUBI, 21 Ekim)

* We Are Still Here (BluTV, 22 Ekim)

* Ghosts – 3. sezon (beIN CONNECT, 15 Ekim)

Festivaller, özel gösterimler

* Engelsiz Filmler Festivali (11 – 17 Ekim)